GündemManşet

İstanbul Boğazı 4 ile 27 metre arasında daraldı

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

İstanbul Boğazı’nda yer kazanma çalışmaları nedeniyle başlatılan dolgu alanlarıyla ilgili tartışmalar, Üsküdar meydan ve sahil düzenleme çalışmalarıyla yeniden alevlendi. Geçmişten günümüze, Boğaz’da yer kazanmak amacıyla yapılan 11 proje uygulandı. Bu projelerden 6’sına göre, Boğaz’da 266 bin 100 metrekarelik alanda dolgu yapıldı.

İstanbul Boğazı… Tüm dünyayı kendine hayran bırakan doğa harikası, son zamanlarda adından dolgu projeleriyle söz ettiriyor. Her iki kıyısında yapılan ve yapılmaya devam edilen çalışmalarla 30 kilometrelik hattın doğal çizgisinin bozulduğu tartışılıyor. Boğaz’da dolgu alanların geçmişi Osmanlı dönemine uzanıyor. Gemilerin demirlediği Dolmabahçe Sarayı’nın arazisi, 17’inci yüzyılda doldurulmaya başlandı. Cumhuriyet döneminde ilk dolgu Emirgan-Sarıyer sahil yolunun genişletilmesiyle gerçekleştirildi. Boğaz’ın iki yakasının birbirine en çok yaklaştığı nokta, 698 metreyle Anadoluhisarı ile Rumelihisarı arasında. Geçmişten günümüze kadar Boğaz’ı daraltan 11 dolgu projesi hayata geçirildi. Kazıklama sistemiyle yapılan 6 proje ile Boğaz’da 266 bin 100 metrekarelik dolgu oldu. Söz konusu projelerle Boğaz’da 4 metre ile 27 metre arasında değişen daralmalar meydana geldi.

ŞEMSİ PAŞA’DA ÇATLAK

Son olarak Üsküdar’da yürütülen meydan ve sahil düzenleme çalışmaları kapsamında çakılan kazıkların 437 yıllık Mimar Sinan eseri Şemsi Paşa (Kuşkonmaz) Camii’ndeki çatlaklara neden olması, tüm gözleri bir kez daha Boğaz’a çevirdi. İBB’nin revize etmek üzere durdurduğu çalışmalara tepkiler devam ederken, vatandaşlar ‘‘Boğazımıza kadar dolduk’’ isyanında… HT İstanbul’dan Can Mete, özellikle Boğaz’ın Avrupa yakası sahillerinde yoğunlaşan dolgu alanların tarihini ve devam eden projeleri araştırdı.

Habertürk

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler