GündemManşet

LEVENT’TEKİ İSTANBUL BİLEK OTEL’İN SAHİBİNE TUTUKLAMA!

 Levent’teki İstanbul Bilek Otel’in sahibi CHP’li Levent Bilek’in de  aralarında bulunduğu 4 kişi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Whatsapp’tan yaptıkları yazışmalar sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla tutuklandı.

CHP SARIYER İLÇE YÖNETİCİSİYDİ

SABAH‘tan Nazmi Karaman’ın haberine göre 15 Temmuz gecesi oluşturdukları Whatsapp grubunda darbeyi meşru gösterici mesajlar paylaştığı iddia edilen Karaköy Rotary Kulübü üyesi 4 şüpheli FETÖ/PDY silahlı terör örgütü propagandası yaptıkları ve darbeyi meşru göstermeye çalıştıkları suçlamasıyla tutuklandı. Tutuklanan isimler arasında CHP Sarıyer İlçe Yönetiminden İstanbul Bilek Otel’in patronu Levent Bilek de yer alıyor.

Karaköy Rotary Kulübü üyeleri kendi aralarında kurdukları Whatsapp grubunda 15 Temmuz gecesi darbeyi konu edinen çeşitli yazışmalar yaptı. Grupta bulunan Kerem Birant, Levent Bilek, Recep Duray ve Tamer Tellikurşun darbeyi meşru gösterici bazı mesajlar attılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret, darbeci askerlere ise övgü içerikli mesajlar 16 Temmuz’un ilk saatleri olan 00.33’ten 00.53’e kadar devam etti.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Yazışmaların ihbar edilmesi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından söz konusu şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan 4 şüpheli emniyetteki işlemleri ardından İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Soruşturmayı yürüten Başsavcı Vekili İsmail Uçar koordinesindeki Terör ve Örgütlü Suçlar Savcılığı’nca tutuklamaya sevk edilen şüpheliler İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorguya alındı.

LEVENT BİLEK TUTUKLANDI

Hakimlikteki sorgularında suçlamayı reddeden şüpheliler kendilerini aklamaya çalıştı. Sorgu sonucu 4 şüphelinin tutuklanmasına karar verildi. Tutuklanan Levent Bilek’in babasının CHP’de etkin olduğu belirtildi. Levent Bilek’in ise CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı’nda görev yaptığı öğrenildi. Recep Duray’ın ise bir sigorta şirketinde müdür olduğu ileri sürüldü.

YAZIŞMALARDA HAKARET İDDİASI

Hakim Akın Gürlek tarafından verilen tutuklama kararında şüphelilerin Rotary Kulübüne ait Whatsapp grubundan yapmış oldukları yazışmalarla darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda örgütün propagandasını yaptıkları, darbe teşebbüsü eyleminin ve hain örgütün cebir şiddet yöntemini meşru göstermeye yeltendikleri ve bu yönde algı oluşturdukları kaydedildi. Kararda ayrıca şüphelilerin darbe girişimini tiyatro olarak nitelendirdikleri, yazışmalarda alaycı bir tavırla çirkin ifadelerde bulundukları belirtildi.

SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir