GündemManşet

Lozan Antlaşması’nın 94. yılı Sarıyer’de kutlandı

24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından, imzalanan Lozan Antlaşması yıl dönümünde Sarıyer’de bir çok parti, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların katılımıyla kutlandı.

SARİYERGAZETESİ.COM – MERT CİN- EKİN YILMAZ

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu yaptığı konuşmada Lozan Antlaşması’nın önemine vurgu yaparken, Lozan Antlaşması, Türk Ulusunun 224 yıl aradan sonra masadan zaferle kalktığı ilk ve tek antlaşmadır. Bu nedenle emperyalist devletler Lozan Antlaşmasını hiçbir zaman bunu içlerine sindirememişlerdir. Serv Antlaşmasını Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yırtıp atan Anadolu insanı modern devletlerle eşitlik hakkını Lozan Antlaşmasıyla sağlamıştır”. dedi.

Fahrettin Serdaroğlu’nun ardından konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur ve kurtuluş savaşının taçlandırılmasıdır. Lozanla ilgili son dönemde yapılan olumsuz eleştirilerin artması hepimizi derinden etkilemektedir çünkü Lozan yoksa Sevr vardır. Sevr Antlaşmasını hortlatmak için Ortadoğu topraklarında önce halklar arasında ve etnik yapılar arasında ayrılıklar körüklenmiş toplumlar birbirlerine düşürülmüş iç savaş körüklenmiştir. Şunu belirtmek isterim ki Türkiye’de birlik ve beraberliği sağladığımız sürece Lozan ilelebet var olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir