GündemManşet

MERAL AKŞENER’İN PARTİSİNİN KATILDIĞI İLK ANKET SONUCU AÇIKLANDI: ANKETE GÖRE YENİ PARTİNİN OY ORANI YÜZDE 21

Objektif Araştırma şirketi, Meral Akşener ve arkadaşlarının kuracağı partiyi de katarak yaptığı bir araştırma anketini yayınladı. Buna göre Akşener’in daha parti kurulmadan yüzde 21 oranında oy alacağı ortaya çıktı.

Objektif Araştırma şirketinin 2 Eylül ile 10 Eylül arasında yüz yüze 4332 kişiyle yaptığı mülakatta sonuçları açıklandı.Meral Akşener’in kuracağı yeni partiyle gerçekleşecek bir seçimde MHP baraj altında kalırken, AKP’nin de büyük kan kaybı yaşayacağı ortaya çıktı. Akşener’in partisinin henüz kurulmadan yüzde 21 oranında oy alması dikkat çekti.

AKŞENER YÜZDE 21, MHP BARAJ ALTI KALIYOR

Sonuçlar şöyle tahmin ediliyor: AKP yüzde 27.3, CHP yüzde 16, Akşener yüzde 14.4, HDP yüzde 6.9, MHP yüzde 2.7 ve diğer partiler yüzde 1.1 oranında oy alıyor. Kararsız seçmen bu çalışmada yüzde 15, ‘oy kullanmam’ diyen seçmen ise yüzde 16.6 oranında çıkıyor.Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise AKP yüzde 39.9, CHP yüzde 23.4, Akşener yüzde 21, HDP yüzde 10.1, MHP yüzde 4 ve diğer partiler yüzde 1.6 oranında oy alıyorlar.Bu seçim sonuçlarına göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) milletvekili dağılım tablosu da şu şekilde oluşuyor: AK Parti 280, CHP 140, Akşener 130, HDP 50.’OY

VERDİĞİNİZ PARTİDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Ankette son seçimlerle ilgili seçmene sorulan “Oy verdiğiniz partiden memnun musunuz?” şeklindeki soruya da AK Parti seçmeninin yüzde 18.2’si, CHP seçmeninin yüzde 20’si, MHP seçmeninin yüzde 78.7’si, HDP seçmeninin yüzde 5.3’ü ‘memnun değilim’ cevabını verdi.

Kaynak: Ulusal gazeteler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir