GündemManşet

ÖLÜM YOLUNA DÖNEN SARIYER SAHİLİNE “TOKYO’DA DA YOK” DİYEREK KORKULUK YAPILMA İZNİ VERMEYEN TOPBAŞ, RUMELİ HİSARI’NDAKİ KAÇAK MEKANI LOKMA’YA YENİ KAT ÇIKARTIYOR!

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugüne kadar çok sayıda kişinin denize düşerek yaşamını yitirdiği Sarıyer sahiline demir korkuluk yapılması talebini reddetti. CHP’li meclis üyelerinin verdiği önergeye “Tokyo, Londra ve Berselona’da örnekleri yok. Bu yüzden Sarıyer sahiline demir korkuluk ve sınır elemanları konulmasına gerek yoktur” şeklinde cevap yazan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer’lilerin tepkisini çekti.

ALİ YAZICI; “KORKULUK YAPILMASI İÇİN DENİZE VEKİL Mİ DÜŞMELİ”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren imzasıyla gönderilen red yazısına en çok ölümlerin yaşandığı Kazıklıyol’un bağlı bulunduğu Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı isyan etti. Yazıcı şöyle konuştu; “Demek ki buraya demir korkuluk yapılması için bir vekilin ya da kırmızı plakalı birinin denize düşmesini bekleyeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yazıyla hepimizi üzmüştür. Anlaşılan insanlarımız yine denize düşüp ölmeye ve bizler de cenaze evlerine taziyeye giden muhtarlar olmaya devam edeceğiz. Bu olay tam bir rezalettir”

AYSIN GÜNEN: “BU ÖLÜMLER BİR AN EVVEL DURDURULMALI”

Sahile demir korkuluk yapılması için büyük mücadele veren CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Aysın Günen de Büyükşehir Belediyesi’nden gelen yazının şaşkınlığını yaşadığını belirterek; “Böyle bir sorumsuzluğu kabul etmek mümkün değil. Sarıyer sahillerinde her yıl insanlarımız denize düşüp boğuluyor ve hayatını kaybediyor. Bugüne kadar çok sayıda hadise yaşandı. Bunlardan bazıları yaşamını yitirdi şanslı olanlar ise şans eseri çevredeki vatandaşlarımız tarafından kurtarıldı. Bu nedenle bir an önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluk bölgesinde kalan sahilde önlem almalıdır. Bu ölümler bir an evvel durulmalıdır” diye konuştu.

KADİR ABİ’NİN RUMELİ HİSARI’NDAKİ LOKMASI BÜYÜYOR!

Ölüm yoluna dönen Sarıyer sahiline demir korkuluk yapılmasına izin vermeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu kez Rumeli Hisarı’ndaki Lokma isimli kaçak mekanıyla tekrar gündemde. SÖZCÜ’nün haberine göre Topbaş ailesine ait Sarıyer Rumeli Hisarı’ndaki ünlü mekan Lokma’da şu sıralar kaçak kat çıkılıyor. SÖZCÜ‘nün haberi aynen şöyle;  

Topbaşlar’ın ‘Lokma’sı Rumelihisarı’nı parselledi

İstanbul Boğazı’nda basit onarım ruhsatı ile küçük bir çay bahçesinden lüks bir restorana dönüştürülen Topbaş Ailesi’ne ait Lokma’dan yine inşaat sesleri yükseliyor. Lokma’nın tente ile yapılan ikinci katı alüminyum konstrüksiyon ile kalıcı hale getirildi, yüksekliği artırıldı, arka binaların cephesi kapandı. İşte ‘Ali Baba’ çay bahçesinin hikayesi:

TUĞLADAN YAPILMIŞ DUVAR

Sarıyer Rumelihisarı’nda tapu kayıtlarında “kagir ev ve kagir dükkan” yani taş ya da tuğladan yapılmış duvar olarak gözüken İstanbul Boğazı’na nazır 518 metrekarelik parselde 2007 yılına kadar “Ali Baba” çay bahçesi hizmet veriyordu. 2007 yılından sonra ise çay bahçesinin kaderi tamamen değişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ailesi tarafından alınan mekan, özel yasa ile korunan çivi bile çakılamayan Boğaziçi ön görünümünde olmasına karşın 2 katlı lüks bir restorana dönüştürüldü. Tartışma konusu olan kaçak kat, “basit onarım” olarak kayıtlara geçti.

Bugün Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş, akrabası Emre Kocadağ ve futbolcu Emre Belözoğlu‘nun babası Mehmet Belözoğlu’nun ortağı olduğu Lokma Restaurant’ta yine hummalı bir inşaat çalışması sürüyor. Sonradan eklenen branda ve tenteden yapılan ikinci kat, pergola sistemi (alüminyum konstrüksiyonlu tente sistemleri ) ile kalıcı bir kata dönüştürülerek yüksekliği de artırılıyor. İnşaatın hiçbir yerinde ruhsata ilişkin tabela bulunmuyor.

CHP MÜCADELE EDİYOR

2011 yılından beri Topbaş’ın Boğaz’daki kaçak restoranına karşı hukuk mücadelesi veren CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ın yeni inşaata ilişkin tespitleri şöyle: “Tabanın büyüklüğü yüzde 50 artmış, restoran sol tarafındaki binanın içine girmiş. Kat yüksekliği artmış. Burası eskiden brandalı ve tenteli bir asma kattı. Şimdi pergola sistemi ile sabit hale getirildi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden alınmış onarım iznini asmaları gerek, o da yok.”

MANZARA KAPANDI

Baraka görünümündeki çay bahçesinden bugün lüks bir restorana dönüşen yapının arkasındaki binaları da olumsuz yönde etkilediğini belirten Sağ, “Şimdi pergola üstüne pergola ile kat çıkıyorlar” dedi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler