GündemManşet

Onların artık modern bir hastanesi var!

Sarıyer Belediyesi Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi, hayvan sever iş adamı Fikret Kaya’nın desteğiyle Avrupa standartlarında hizmet veren tam teşekküllü bir kuruma dönüştü.

Tüm canlılar gibi hayvan dostlarımızın da en temel ihtiyaçları barınma ve beslenme. Ama onlar her zaman o kadar şanslı olmayabiliyor. Sahipleri tarafından sokağa terk edilen hayvanlar bu temel ihtiyaçlarını gideremiyor, sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışıyor.  Çoğu zaman bu ortama ayak uyduramayan evcil hayvanlar çeşitli hastalıklara yakalanıyor, kaza geçiriyor veya duyarsız insanlar tarafından eziyete uğruyor.

YENİLENEN HİZMET

Tam da bu noktada onları korumak, sağlıklı koşullarda yaşamalarını sağlamak ve sahiplendirmek için kurulan hayvan barınakları ve rehabilitasyon merkezleri gibi kuruluşlar devreye giriyor. İşte bu kurumlardan birisi de Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi. Bir zamanlar çeşitli tartışmaların gölgesinde kalan merkez, şimdilerde yenilenen yüzüyle minik dostlarımıza Avrupa standartlarında hizmet veriyor.

HAVA STERİLİZE EDİLİYOR

Merkezde dikkatimizi çeken ilk şey temizlik oluyor. Her gün özel olarak dezenfekte edilen alanlar,  hayvanların daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilecekleri ortamlara dönüşmüş. Bununla birlikle köpekler için özel olarak yapılan kum havuzları da dikkatimizi çeken ikinci nokta. Merkezdeki yenilikler hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Hüseyin Tunç, “Yenilenen yapılar ve cihazlar sayesinde artık sadece kullandığımız aletleri değil, havayı da sterilize ediyoruz” diyor.

YAŞAM STANDARTLARI İYİLEŞTİ

Hüseyin Tunç, öncelikle hangar denilen köpek bakım ünitesini tamamen kaldırdıklarını söyleyerek, “Tıbbi ekipman olarak çok fazla olanağımız yoktu. Şimdi kan sayım cihazı, röntgen cihazı, sterilizatörler, yoğun bakım üniteleri, serum infizyon cihazları gibi cihazlarımız var. Onun dışında çevre düzenlemeleri yapıyoruz. Yaşam şartlarını daha iyileştirdik. Her gün burada baştan aşağı bir dezenfeksiyon var. Sadece kullandığımız aletleri değil havayı da sterilize ediyoruz” diyerek merkezdeki yenilikler hakkında bilgi verdi.

HAYVANLAR ARTIK KUYU SUYU İÇMİYOR

Fen işleri ekiplerinin yaptığı çalışmalardan da bahseden Tunç, “Elektrik tesisatımız tamamen yenilendi. Burası Karadeniz sahili bu nedenle yağmur ve fırtına daha şiddetli oluyor. Onları iyileştirmemiz gerekiyordu. Kabloların hepsi yeraltından gitti. Artık daha iyi bir panomuz var. Aynı şekilde regülatör sistemi geldi. Elektriğimiz sabit kalıyor ve cihazlarımız kesintiden etkilenmiyor. Su tesisatımız da yenilendi, İSKİ’nin şebeke suyu artık buraya kadar geliyor. Hayvanlar kuyu suyu içmekten kurtuldu. Doğalgaz sistemimiz ve son derece modern bir havalandırma sistemimiz var” açıklamasında bulundu.

SATIN ALMA, SAHİPLEN

Hayvanların rehabilitasyon merkezine getirilmesi, tedavi süreçleri ve sahiplendirmeden de kısaca söz eden hekim, “Öncelikle kayıt ve işaretleme sistemi var. Burada tartılıp ön muayenesi yapılıyor. Aciliyetine göre bir iki gün müşahede altına alıyoruz. Ardından kısırlaştırılacaksa kısırlaştırıyoruz ya da normal tedavisine devam ediyoruz. Sahiplendirmek için önce hayvanın sağlığının yerinde olması ve kısırlaştırılmış olması gerekiyor. Onun dışında bir bakan gönüllüsü varsa bu hayvanın sahiplendirileceğini söylüyoruz. Eğer onlar da onay verirse sahiplendiriyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir