GündemManşet

Sağlık Bakanlığı, Çayırbaşı’daki devlet hastanesini bitiremedi, Şükrü Genç bakanlıkla aynı günlerde temelini attığı 2 binayı tamamladı!

Sağlık Bakanlığı, yılan hikayesine dönen Çayırbaşı’ndaki Sarıyer Devlet Hastanesi’ni bir türlü bitiremezken, bakanlıkla aynı dönemde 2 ayrı temel atan Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu binaları tamamladı.

***

CHP’li Şükrü Genç, projedeki siyasi engellemelere ve ihale iptallerine rağmen, ilçeye 400 milyon dolarlık katma değer kazandıran Darüşşafaka’daki Yaşar Kemal Kültür Merkezi ile Pınar Mahallesi’ndeki Belediye Hizmet Binası’nı tamamlamayı başardı. Sağlık Bakanlığı ise 2014’te hizmete açılması gereken hastaneyi tam 3 yıldır bitirmeye çalışıyor.

ANALİZ / BEKİR BATU

Çayırbaşı’ndaki Sarıyer Devlet Hastanesi’nin temeli Şubat 2012 yılında atıldı, sözleşmeye göre devlet hastanesinin 2014 yılı Kasım ayında açılması ve Sarıyer halkına hizmet vermesi gerekiyordu. Ama bir türlü olmadı tam 3 yıldır açılması bekleniyor. CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Çayırbaşı’ndaki devlet hastanesinin temelinin atıldığı günlerde (7 Ocak 2012) 2 ayrı dev binanın temelini attı. Bunlardan Darüşşafaka’daki Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi 1 yıldır hizmette, Türkiye’nin sayılı binalarından birisi olan Belediye Hizmet Binası ise yaklaşık 1 hafta sonra 1 Nisan’da açılıyor. Sağlık Bakanlığı, hastane binasını bir türlü yapamazken, CHP’li İnşaat Mühendisi Genç ise bakanlığı adeta 2’ye katladı.

HAFRİYATI ALMAYA BİLE 1 YIL SONRA BAŞLADILAR

Sağlık Bakanlığı’nın yılan hikayesine dönen hastane projesi vatandaşları canından bezdirdi. Sarıyer halkının en büyük sorunlarından birisi olan devlet hastanesi sorunu bir türlü çözülemedi. Seçim dönemlerinde AK Parti’den Sarıyer Belediye Başkan Adayı olan isimlerin sürekli dillendirdikleri Çayırbaşı Kozdere arasındaki Devlet Hastanesi verilen tüm müjdelere rağmen bir türlü hizmete giremedi. Çayırbaşı Kozdere’de 83 milyon liraya ihale edilen Sarıyer Devlet Hastanesi’nin temeli 2012 yılının Şubat ayında atılmıştı. Çok sayıda devlet erkanının katıldığı temel atma töreninde, hastanenin 2014 Kasım ayında Sarıyer halkının hizmetine sokulacağı müjdelendi.

KABASI BİTTİ AMA 3 YILDIR AÇILMAYI BEKLİYOR

350 yatak kapasitesiyle İstanbul’un en büyük hastanelerinden birisi olması beklenen hastane, ihale sözleşmesine göre yer tesliminden 1000 gün sonra bitirilecekti. Ancak Eski TEKEL Kibrit Fabrikası arazisi üzerinde, yaklaşık 100 dönümlük bir alanda yapılması planlanan hastane türlü gerekçelerle bir türlü bitirilemedi. Öyle ki temel atılmasından sonra hafriyat işine bile ancak 1 yıl sonra başlanabildi. Sarıyer’deki hastane çilesi CHP milletvekili Didem Engin tarafından da TBMM’ye taşınmıştı. Projedeki eksiklikler ve yanlışlar yüzünden hastanenin açılması bir türlü gerçekleşemedi. Sarıyerliler, tam 3 yıldır Sağlık Bakanlığı’ndan hastaneyi açmasını ve halkın hastane çilesini bitirmesini bekliyor.

ŞÜKRÜ GENÇ, HASTANENİN ÜZERİNE 2 BİNA YAPTI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kozdere’deki devlet hastanesinin temelinin atılmasından sadece 1 ay önce 7 Ocak 2012 yılında 2 büyük projenin temelini attı. Şubat 2012’de temeli atılan devlet hastanesinden sadece bir ay önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Pınar Mahallesi’nde temel atan Şükrü Genç, devletten daha hızlı davranıp temelini attığı bu binaları tamamladı. Bu binalardan Darüşşafaka’daki Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi yaklaşık 1 yıldır hizmette. Yaşar Kemal Kültür Merkezi, evlendirme dairesi ve Sarıyer Akademi olarak hizmet veriyor aynı zamanda ilçedeki pek çok etkinlik ve program bu binada gerçekleştiriliyor.

KURDELEYİ KEMAL KILIÇDAROĞLU KESECEK

Türkiye’nin en büyük ve modern binalarından Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası ise 1 Nisan’da açılacak. İlçe genelinde yaklaşık 20 farklı noktada hizmet veren belediye birimlerini tek çatı altında toplayacak dev bina, aynı zamanda 33 yıllık hasreti de bitirecek. Dünyanın ilk yeşil kamu binası (BREEAM Sertifikalı) olma özelliği taşıyan bina, 800 araçlık otopark ve 93 bin metrekarelik kullanım alanına sahip. Her 2 binanın Sarıyer’e 400 milyon dolarlık katma değer sağladığı belirtiliyor. Akıllı binanın bitişiğinde 650 kişi kapasiteli Kültür Merkezi ile Türkiye’nin ilk Boğaz Müzesi de yer alacak. 1 Nisan Cumartesi günü saat 15.00′te açılacak binanın kurdelesini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kesecek. Açılışta ünlü sanatçı Ferhat Göçer de sahne alacak.

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. Muğla Ortaca dan dr.ismail çeçen,3 sene kadar önce sarıyerden buraya yerleştim,ortaca dada 2014 yılında temeli atılmış bina bitmiş ancak halen açılmayan 100 yataklı devlet hastanesi var ,tesadüf mü,yine 2 yıldır açılmayı bekleyen herşeyi tamamlanmış 2. göcek tuneli var,bu işlerde bir amaç olduğu sezinleniyor,

  2. Sağlık Bakanlığı bu binayı tamamlanmak üzere bir protokolle Sarıyer Belediyesine terk etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler