GündemManşet

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve ekibi SARIYER OLAY’a konuştu

Sarıyer Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve ona bağlı birim müdürleri SARIYER OLAY’a konuştu.

***

“Belediyeciliğin gecesi gündüzü yoktur” diyen Başkan Yardımcısı Erdem, Sarıyer’e yakın zamanda “Aş Evi” ve “Sosyal Market” kazandıracaklarının müjdesini de verdi.

***

Sosyal Yardım İşleri ve ARGE Müdürü Saadet Gönenç, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hatice Yazlık ile Kültür İşleri Müdürü Filiz Coşkun da yaptıkları çalışmalar hakkında gazetemize bilgiler verdi.

SARİYERGAZETESİ.COM/ ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer Belediyesi’nin “Halkla birlikte halkla el ele” sloganı, belediyenin bütün birimlerinin özverili çalışmalarıyla büyüyor. Sarıyer Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı İsmail Erdem yönetiminde faaliyet gösteren Sosyal Yardım İşleri ve ARGE Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü belediyenin en aktif birimlerinden…

Vatandaşa maddi yardımdan, belediyenin bütün etkinliklerinin organizesine, hasta ve yaşlı yardımlarından erzak işlemlerine kadar birçok kalemde hizmet veren müdürlüklerin bünyesinde yakın gelecekte birçok yeni proje Sarıyerlilerle buluşacak.

Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Sosyal Yardım İşleri ve ARGE Müdürü Saadet Gönenç, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hatice Yazlık ve Kültür İşleri Müdürü Filiz Coşkun ile birlikte Haber Müdürümüz Nevra Yerlikaya’yı makamında ağırladı ve müdürlüklerin çalışmalarını, hayata geçirecekleri yeni projeleri anlattı.

“İDDİAMIZI YAŞATIYORUZ”

“Bizim bir iddiamız var; Sarıyer’le ilgili kullanılan bir cümle vardır; Sarıyer’in huzur kenti olduğu. Biz buna bir şey daha ekledik; Sarıyer kültür ve sanatın kentidir. Ve bunu çalışmalarımızla yaşatıyoruz” diye konuşan İsmail Erdem, kültür ve sanatın üst düzeyde olduğu yerlerde her şeyin güzel olduğunu vurgulayarak “Başkanımızın talimatıyla STK’ların, muhtarlıkların ve diğer kurumların destekleriyle bu söylemi yukarıya doğru çıkarıyoruz. En önemlisi budur.  Avrupa’da da böyledir; kültür ve sanat toplumları geliştirir. Biz bunu Sarıyer’de gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız her etkinlik dolu dolu geçer. Bu, küçük salonda da büyük salonda da değişmez.” dedi.

“KADININ ELİNİN DEĞDİĞİ HER ŞEY TİTİZDİR”

Kendisine bağlı 4 müdürlük olduğunu ve üç müdürle bu birimlerin çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Erdem, “Müdürlerimin üçü de kadın. Kadınların elinin değdiği müdürlükler daha canlı, titiz ve özenlidir. O konuda avantajlı olduğumu söylemek isterim. Müdürlerimle her Pazartesi sabahı kahvaltılı toplantı yapıyoruz. Geçen hafta ve gelecek hafta için projeleri konuşuruz. Yeni yerimize taşındığımız zaman aynı kat içerisinde olacağımız için daha rahat olacağız ve toplantılarımızı yapacağız. Bu işi hepimiz severek yapıyoruz.” dedi.

“BELEDİYECİLİK ZOR İŞTİR”

Yaklaşık 20 yıl STK’da çalışan biri olduğunu ve asıl mesleğinin Mali Müşavir olduğunu belirten İsmail Erdem, “Sevdiğim ve bildiğim bir alanda çalışıyorum. Gece gündüz işimi yapmaya gayret ediyorum. Belediyecilik çok zordur. Özellikle başkanımız Şükrü Genç’in gecesi gündüzü yoktur.  Mesai saatinin dışında da çalışan  insanlarız. Hafta sonları etkinlikler yaptığımız için daha yoğun oluyoruz. Bizim ailemiz artık burası.  Belediyecilik değişti; sosyal ve kültürel yönü ağır basan belediyeler göz önünde. Biz de bu görevi biz üstlenmiş durumdayız. Belediyenin dışa bakan yüzüyüz. Yaptığımız iyi şeyler de eksik şeyler de anında görülür. O nedenle bizim yanlış ve eksik yapma şansımız yok.  O yüzden hep birlikte çalışma yaparken en alt kademede çalışan arkadaşımızın fikirlerini alarak da çalışıyoruz. Yeni yerimizde bu çalışmalar daha verimli olacak.” dedi.

“Bana bağlı olan bütün müdürlüklerde zaman kavramı yoktur. Mesai diye bir şey yoktur.” diye konuşan Erdem, “Bütün etkinliklerde gece-gündüz orada olmak zorundayız.  Bütün müdürlüklerim birbirine paralel ve iç içe çalışan müdürlüklerdir. Birbirine uyumlu halde olan müdürlükler aynı çatı altında birleşmiştir. Bu uyum mükemmeldir. Halkın nabzını tutmak ve istekleri birimlere iletmek görevimiz. Başkanımızın her zaman dediği bir şey var ki “Ben Sarıyer’i çocuklarla yönetiyorum”. Hiçbir belediyede olmayan Çocuk Hakları Festivali ve Çocuk Meclisi bizdedir” diye konuştu.

YENİ PROJELER YOLDA

Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, yakın zamanda hayata geçecek yeni projelerin müjdesini verdi. “Bu yıl için düşündüğümüz önemli projeler arasında Aş Evi var. Maddi durumundan kaynaklı evine yemek girmeyen evler var. Yaşlılıktan ve engelli olmaktan dolayı aç olan vatandaşları tespit ettik.  Aş Evi kuracağız ve günlük olarak kahvaltıdan akşam yemeğine kadar yemek hizmeti vereceğiz” açıklamasını yapan Erdem, “Yemekleri adreslerine ulaştıracağız. Bu çok önemli bir hizmet olacak. Sosyal Market projemiz de var. Gıda yardımları burada gerçekleştirilecek. İhtiyaç sahipleri zaten tespit edilmiş durumda. Hepsine vermiş olduğumuz kartta para olacak.  Kartıyla gelen vatandaş ihtiyacı olan malzemeyi alacak.  Koli dağıtımlarında  koliden çıkan gıda malzemesine ihtiyacı olmama durumu var.  Bu markette ihtiyaçları ne ise onu alacaklar.  Yakın zamanda belediyenin WHATSAPP hattı devreye girecek. Şikayet ve istekler buraya ulaşacak ve daha hızlı çözüm bulacağız.” dedi.

“ŞÜKRÜ GENÇ HER ÇARŞAMBA HALKLA BULUŞACAK”

Her zaman halkın içinde olan Sarıyer Belediye Başkanı’nın Çarşamba günleri Yaşar Kültür Merkezi’nde halkla buluşacağını belirten İsmail Erdem, “Bir hafta Yaşar Kemal Kültür Merkezi bir hafta da Ayazağa’da her Çarşamba günü “Halk Günleri” düzenleyeceğiz. Belediye Başkanımız saat 7 ile 12 arasında toplantıya katılan bütün vatandaşları dinleyecek. Başkanımıza başkan yardımcıları ve müdürler de eşlik edecek. Vatandaşların istekleri dinlenecek ve anında  yardımcı olabilecek olan yetkiliye ulaşacak. Mart ayından itibaren bu uygulamamız başlıyor. Bu etkinliği Halkla İlişkiler Birimimiz yüklenecek. Başkanımız her zaman halkla birlikteydi bundan sonra yine halkla birlikte olacak” dedi.

“BU MAKAMLAR GEÇİCİDİR”

“Toplumların kültür ve sanatla var olacaklarına inanıyorum. Bu inanç ve sevgiyle çalışıyorum” diyen Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, “Buralar geçici makamlardır. Bu makamlara geldiğimizde dışarıdan vatandaş gözüyle bakıyoruz ve yapılması gerekenleri yapmaya gayret gösteriyoruz.  Göreve gelene kadar siyasetimizi yaparız ama görevde iken siyasete bakmayız. Biz “veren eliz”.  İhtiyaç sahiplerine dokunan birimleriz. İnsanların partisine, görünüşüne, ırkına bakmadan hizmet veriyoruz. Bu bilinçle de sosyal adaletin olduğu kültürel ve sanatsal çalışmaların yüksek olduğu belediyeye birimlerimizle katkı sunmaya çalışıyoruz. ” dedi.

“KÜLTÜR İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GENİŞ PORTFÖYDE ÇALIŞIYOR”

Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Filiz Coşkun mesai saatiyle çalışan bir müdürlük olmadıklarını dile getirdi. “Çok geniş bir portföyde çalışıyoruz. Tiyatro, konser, sinema, sempozyum, anma etkinlikleri düzenliyoruz. 3 bine yakın kursiyerimiz var. 5 farklı merkezde 32 eğitmenle eğitim veriyoruz. Biz mesai saatiyle çalışan bir müdürlük değiliz” şeklinde konuşan Coşkun, “Yaptığımız bütün işlerin bürokrasisi var. Sarıyer’in kültür ve sanat gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Geri dönüşümler çok iyi. Her etkinlikten sonra teşekkür ederler. STK’larla birlikte çalışıyoruz.

“ETKİNLİKLER HIZ KESMEYECEK”

Kültür İşleri Müdürü Filiz Coşkun, müdürlük bünyesinde etkinliklerin yıl boyunca devam edeceğini belirterek “Mart ayında Yaşar Kemal Sempozyumu düzenlenecek. Ölümünün ikinci yılında düzenleyeceğiz. Bünyemizde devam eden rutin konserlerimiz devam edecek. Boğaziçi Üniversitesi ile yapılan açık ders programlarımız var, bu program da devam edecek. 6. Edebiyat Günleri de Sarıyerliler’i bekliyor. 11 Mayıs’tan 14 Mayıs’a kadar sürecek olan Edebiyat Günleri’nde halkımızın okumasına ve daha da birikimli olmasına katkıda bulunacağız. Yine belediyemiz bünyesinde Fakir Baykurt Öykü Yarışması düzenleyeceğiz. Müdürlüğümüz bünyesinde etkinliklerimiz hız kesmeden devam edecek” dedi.

HATİCE YAZLIK; “BÜTÜN ETKİNLİKLERİ BAŞKANIMIZ ADINA YAPIYORUZ”

Basın Halkla İlişkiler Müdürü Hatice Yazlık, müdürlük bünyesinde gerçekleştirilen bütün etkinliklerin ekip ruhuyla yapıldığını ifade etti. “Yapılan her hizmet Sarıyer ve Başkanımız Şükrü Genç adına yapılmakta. Bu bilinçle ve ekip ruhu ile yapılan her işte başarı olduğuna inanıyorum” şeklinde konuşan Yazlık, “Basın, halkla ilişkiler, saha elemanları ve etkinlik birimimizle hizmet veriyoruz. Etkinlik Birimi İsmail Erdem başkanlığında yürüyor. Bütün grupların etkinlikleri burada yürütülüyor. İsmail Erdem döneminde faaliyete geçen Etkinlik Birimi’nde bütün etkinlikler organize ediliyor, Ofis Birimi’nde  yazışmalar yapılıyor, Saha ekibi de belediye ve STK’ların yaptığı görselleri dışarıya duyuruyor” dedi.

“EN BÜYÜK FARKIMIZ ÖZÜMSEME VE SAHİPLENME”

Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün en aktif birimlerinden olan Etkinlik Birimi’nde kendilerine ait olmayan birimleri de denetlediklerinin altını çizen Hatice Yazlık “Belediyemizin bütün etkinliklerinde ses düzeninden ışıklara dek bizim ekibimiz denetler. Bu anlamda, ekibimiz işini çok iyi yapan insanlardan oluşuyor. Protokol ve Organizasyon Birimi de belediyenin ve destek verdiği STK etkinliklerde hazır bulunur. Bizim logomuzun ve başkanımızın adı olan yerde en iyisini yaparız. Başkan yardımcımızın STK kökenli olması en büyük avantajımız. Bütün etkinlikleri sahipleniriz. Özümseme ve sahiplenme özelliğimiz en büyük farkımız. Bu iş “bizim” dediğimiz zaman başarıyoruz. STK ve muhtarlarımız dahil herkesin yanındayız. Halka sınırsız hizmet vermeye devam ediyoruz. Halkla birlikte halkla el ele” sloganımız daha da büyüyor.

“ZAMAN MEFHUMU OLMAYAN MÜDÜRLÜKLERİN BAŞINDAYIZ”

Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde yeri geldiğinde 24 saat çalışıldığının altını çizen Hatice Yazlık, “Bizde zaman mefhumu yok. Zaman mefhumu olmayan müdürlüklerin başında geliyoruz. Bünyemizde birçok sorumluluğumuz var; pankart, anons ve bilboard  ile duyurular yapıyoruz. Sosyal İşler müdürlüğü ile beraber yürütmüş olduğumuz masa-sandalye temini de yapıyoruz. Sadece cenazelerde değil kurumların etkinliklerinde de masa-sandalye ihtiyacını karşılıyoruz. Masa-sandalye işi Sarıyer ilçesindeki her kurumun toplumsal çalışması var ise bu hizmetimizden faydalanır. Bu çok önemli bir hizmettir. Bayraklama işi yapıyoruz. Bayramlarda ve belli günlerde bayraklarla sokakları süslüyoruz ve kurumların bayrak ihtiyaçlarını gideriyoruz eskiyen bayrakları yeniliyoruz. Milli bayramlar ve belirli haftalarda da etkinlikler yapıyoruz. Ramazan ayında da iftar ve sahur organizeleri de yapılıyor.”

“İSMAİL ERDEM ARI GİBİ ÇALIŞAN BİRİDİR”

Yazlık, “İsmail başkanımız arı gibi çalışan başkandır. Hepimiz onunla koşuyoruz ve işimizi iyi yapıyoruz. Belediyemizin ve STK’ların yaptığı etkinlikleri duyuruyoruz. Hem gazete hem de sosyal medyada bütün etkinlikleri biz duyuruyoruz. Yakın zamanda Sarıyerli Gazetesi çıkardık. Yeşil Martı Dergisi’ni de çıkartıyoruz. Bütün müdürlüklerin tasarımları da bizim birimimizde yapılıyor. Grafik tasarımcı arkadaşlarımız, tasarımları Sarıyer Belediyesi’nin ruhuna ve kurumsallığına uygun hale getirerek yapılıyor. Her isteğe cevap veriyoruz. Hizmetin adı da “Sarıyer Belediyesi ve Şükrü Genç”tir. Siyasi olarak düşünmüyoruz halkı düşünüyoruz. Biz yerel yönetimiz ve her kesime ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

“VATANDAŞA BİR TELEFON KADAR YAKINIZ”

Sosyal İşler ve AR-GE Müdürü Saadet Göne Ergenç de sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmet veren bir müdürlük olduklarını belirtti. Ergenç, “En büyük yardımımız maddi yardımlar. Öğrencilere eğitim yardımları, ailelere gıda yardımları, Ramazan ayında sokak iftarları dışında içerde olan birimlerimizin de düzenlediği etkinlikler var. Engelli Koordinasyon, Kadın Koordinasyon,  İŞKUR, Taziye, EÇEDEM ve Çözüm Masası Birimleri bize bağlı” diye konuşan Ergenç, “Bana bağlı olan bütün birimlerim aktif olarak çalışıyor. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza bir telefon kadar yakınız” şeklinde konuştu.

SOSYAL YARDIM İŞLERİ, YENİLİKLERLE HİZMET VERECEK

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde yapılan yeniliklerle daha iyi hizmet vereceklerini vurgulayan Saadet Göne Ergenç, “En büyük yeniliklerimizden biri yeni aldığımız engelli otobüsü. Bu otobüse engelli araçları rahatça giriyor.  Hem sandalyeli engelli hem de diğer vatandaşlarımız bu otobüsü ortak kullanacak, kültürel turlara da birlikte katılacaklar. Bu yenilik çok önemli. Engelli nakil aracımız ve otobüsümüz aktif halde çalışıyor. Halkımızdan ricamız, ellerinde kullanılacak durumda olan ev eşyası ve giysi varsa atmasınlar. Çağrı merkezimiz 444 0 721 numaralı hattımızı arasınlar, gece gündüz çalışan ekibimiz eşyaların tasnifini sağlayacaktır. Bu hizmetimiz çok önemli ve geliştirmemiz lazım.” dedi.

İKİ KREŞ DAHA AÇILACAK

Sarıyer Belediyesi Sosyal yardım İşleri bünyesinde 4 kreş bulunuyor. Bu sayının  Nisan ayında 6’ya çıkacağının müjdesini veren Ergenç, “4 kreşimizde 300  öğrencimiz var. Hem belediye personeli hem de dışarıdan vatandaşların alındığı kreşlerimiz var. Nisan ayı içinde iki kreş daha açılacak. Ayazağa ve Maden Mahallesi’nde açılacak olan yeni kreşlerle  6 kreşimiz olacak. Sarıyer  Belediyesi çocukları 3 yaşındayken alıyor, SAGEM’e teslim ediyor oradan Sarıyer Akademi’ye, oradan da üniversiteye teslim ediyor.  Sarıyer Belediyesi bir de üniversite kurarsa eğitimin her alanında hizmet sağlamış olacak. Sarıyer Akademi’de 600 çocuk ücretsiz eğitim görüyor. Yılda 10 bin öğrenci de SAGEM’den faydalanıyor. Çocuklarımızın okul dışında etüt hizmetlerini tamamlıyoruz, sosyal yaşantılarını güçlendiriyoruz ve özgüvenlerini büyütüyoruz. Bunu yaparken ailelerini de unutmuyoruz. Çocukları derste iken aileleri de satranç oynuyor veya okuma yazma kursuna katılıyor.” şeklinde konuştu.

YAŞLI GÜNDÜZ BAKIM EVİ GÜVEN VERİYOR

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün insanların hayatında en fazla iz bırakan diğer birimi Yaşlı Gündüz Bakım Evi. “Çalışan insanlar yaşlılarını güvenerek bırakacakları yer bulamıyordu.  Buna cevap verdik. Bu hizmet Türkiye’de bir ilktir” diye konuşan Ergenç,”Yaşlı Bakım Gündüz Evi’ne aileleri yaşlıları bırakıyor. Yaşlılar, kahvaltılarını yaparak güne başlıyorlar. Akranlarıyla sohbet ediyorlar, satranç oynuyorlar. Hobi odalarında etkinlikler yapıyorlar.  Kadın ve erkeklerin dinlenecekleri ayrı odalar da mevcut.  İstedikleri zaman uyuyorlar. Bahçede hobi bahçesi var, sebze ve meyve yetiştirebiliyorlar. Yaşlıları evde sıkılmaktan kurtardık.  Ayrıca üretimler yapıyorlar. Ürettikleri şeyleri gelire dönüştürecekler ve bu gelir de tarafımızdan öğrencilere burs olarak geri dönecek. Talepler çoğalırsa sayıyı arttıracağız. Bahçeköy’de bulunan Kız Yurdumuzda da üniversite öğrencileri çok uygun fiyata barınma olanağı buluyor. 122 kapasiteli olan yurtta özellikle de Anadolu’dan gelen maddi durumu yetersiz olan çocuklarımız kalıyor. Belediyemiz her yaştan insana her zaman yardım elini uzatmaya devam edecek” dedi.

YASAL UYARI: ÖZEL HABERİMİZ VE FOTOĞRAFLARIMIZ İZİNSİZ KULLANILAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN BASIN KURULUŞLARI HER TÜRLÜ HUKUKİ SORUMLULUĞU KABUL ETMİŞ SAYILIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir