GündemManşet

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Ayazağalılar’a tapu dağıttı!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, vatandaşlara verdiği tapu sözlerini hayata geçirmeye devam ediyor. Elinde tapu tahsis belgesi olan ancak yıllardır mülkiyet sorununu çözemeyen Ayazağalılar, dün gece tapularına kavuştu. Belediye Başkanı Genç, Ayazağa’da elinde tapu tahsis belgesi olan hak sahiplerine 2981 sayılı yasa çerçevesinde tapularını dağıttı.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Şişli’den Sarıyer’e geçen Ayazağa’da, Sarıyer Belediyesi’nin uhdesinde olan gayrimenkullerin tapusu, Ayazağa Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde bir törenle hak sahiplerine verildi. 2981 sayılı yasaya göre, elinde tapu tahsis belgesi olan vatandaşların tapu alması için, çalışan Sarıyer Belediyesi, Ayazağa’da metrekaresi 3-4 bin TL’ye satılan araziyi, vatandaşa emlak vergi beyanı üzerinden 250-300 TL’ye veriyor.

ŞÜKRÜ GENÇ: “VATANDAŞIN BİR KURUŞ HAKKINI ALANA HARAM OLSUN”

Toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bilgilendirme toplantıları için asılan tüm bez afişlerin kesilerek, ortadan kaldırılmasını da arazilerin metrekaresini, emlak değeri üzerinden ve 250-300 TL’ye veriyor olmalarına bağlayarak, “Aracılar, ‘Neden bin liraya verip, aradaki farkı kırışmıyoruz?’un kavgasını yapıyorlar” dedi. Başkan Genç, vatandaşın bir kuruşluk hakkını alana, “Haram olsun” derken, vatandaşların istemediği hiçbir evraka imza atmayacağı sözünü yineleyerek, “Benim yaradana bir can borcum, size de hizmet borcum var” dedi.

1984 yılında, Turgut Özal zamanında çıkan 2981 sayılı yasa, elinde tapu tahsis belgesi olanların, bunu tapuya dönüştürebilme hakkını veriyor. İşte Sarıyer Belediyesi, bu durumdaki mağdur vatandaşlar adına Sarıyer’de çözüm üretiyor. Mülkü Sarıyer’e geçen arazilerin tapusunu veren Sarıyer Belediyesi, diğer bölgelerde de öncelikle mülkiyet sorununu çözecek.

TOPLAM KONUT SAYISI VATANDAŞ LEHİNE 11 BİNDEN 22 BİNE ÇIKACAK

Başkan Genç, bölgede mevcut, toplam konut sayısının dönüşümle, 11 bin 505’den, 22 bin 590’a çıkacağını kaydetti. Ortak donatı alanının –yeşil alan- 69 bin 800 metrekare iken, dört katına ve 246 bin, mastır planda da 310 bin metrekareye çıkacağına işaret eden Genç, “Dönüşüm tamamlandığında, burada birbirine bakan lüks konutlardan birinin tepesine çıkıp, yeşil alan içindeki sizin konutları izleyeceğiz. Böylece yaşama dair problemler çözülmüş olacak” dedi.

SEVGİ ATALAY: “PARSEL DEĞİL, ADA BAZINDA DÖNÜŞÜM DAHA KARLI”

Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, vatandaşların, ellerindeki araziyle ilgili olarak gelen tekliflere karşı dikkatli olmaya davet ederek, elinde 10 metrekare olan vatandaşın bazı modellerde, hiç dönüşemeyeceğine dikkat çekti. Atalay, “Birazcık birleşerek, tüm vatandaşlarımızın, hak ettikleri maksimum alanı almaları için çalışıyoruz” dedi. Vatandaşın istediği müteahhit ile antlaşma özgürlüğü olduğu gibi, hiçbiriyle antlaşmayıp, kooperatifleşerek, kendi konutunu da üretebileceğinin altını çizdi. Atalay, teknik ekibin her aşamada vatandaşı bilgilendirmeye hazır olduğunu belirterek, “Bizimle antlaşan hiçbir firma da, ‘Belediye adına geldim, binanızı yıkacağım’ diyecek kimse de yoktur. Şükrü Başkan olduğu sürece de hiç kimse binanızı yıkamaz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir