GündemManşet

Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak, SARIYER OLAY’a konuştu; Tüm muhtarlar, güzel bir Sarıyer için ant içtik!

Hüseyin Sarıuçak… Darüşşafaka Muhtarı, Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili ve aynı zamanda eski bir gazeteci. Sarıyer’de renkli kişiliğiyle tanınan Sarıuçak, SARIYER OLAY’ın sorularını yanıtladı, gazetemiz aracılığıyla önemli mesajlar verdi.

SARIYER OLAY-ÖZEL RÖPORTAJ

15 yıldır Darüşşafaka Mahallesi’nde muhtarlık yapıyorsunuz. Aynı zamanda eğitimci, sosyal bilimci sürekli basın kartı sahibi emekli bir gazetecisiniz. Eski bir gazeteci olmanızdan dolayı sosyal yönünüz çok kuvvetli. Mahalleliyle güzel bir diyalogunuz var, bunu neye bağlıyorsunuz?

Mahallemiz, 2002 yılında Derbent’ten ayrılarak kuruldu. Yaklaşık 12 bin nüfuslu, genellikle emeklilerin bir arada buluştuğu örnek bir mahalleyiz. Ayrıca Derbent tarafında kalan Petek Sokak, Petek Çıkmazı, Hikaye Sokak, Ayaz Caddesi de yine bizim mahallemize bağlı. Maslak Acıbadem Hastanesi, İzzet Baysal Huzurevi ve Darüşşafaka Okulları da yine benim mahallemin sınırlarımda. Mahallemde yaşayan insanlar bana çok güvenmektedir. Özellikle Maslak Acıbadem Hastanesi’nden aşağıya doğru olan bölgede oturan bölgenin insanlarının yerlerinden gönderilmemesi konusunda “yerinde çözüm” çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Derbent Muhtarı Aydemir Görmez ile birlikte bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyoruz, ortak hareket ediyoruz. Derbent halkının haklarını korumak bana da düşer. Bu işi zevk ile yapıyorum, bu mücadele bana güç katıyor. Bu konuda hiçbir çıkar ilişkisine girmedim, girmem de.

“ÇANTACILARA FIRSAT VERMEYİZ”

Son dönemde mahallelinin rahatsız olduğu konular var. “Çantacılar” olarak tabir edilen kişilerin mahalleliyi evlerini kendilerine satmaya zorladıkları iddiası var. Mahallede neler oluyor?

Benim mahallelim kırk yıldır bu bölgede oturuyor. Yerinde çözüm konusunda hem fikir. Hukuk çerçevesi içerisinde muhtarlarına bu konuda güveniyorlar. Dışarıdan hiç kimseye bu evleri satmaya niyetleri yok. Çantacılardan hiç kimsenin buraya gelmesi istenmiyor. Çantacılara fırsat vermeyeceğiz. Konum itibari ile mahallemizdeki bu sokaklar bazı fırsatçıların iştahını kabarttı. Komşularımın evlerini devretmeleri karşılığında oldukça yüksek meblağlar teklif ettiler. Bunların hepsini tersledik.

“ŞÜKRÜ GENÇ HER ZAMAN YANIMIZDA”

Belediye Başkanımız Şükrü Genç her zaman yanımızda olmuştur. Savunduğumuz bu davayı, haklarımızı mahalleli çok iyi bilmekte. Hukuk içerisinde bir çözüme gidileceğine ve kimsenin mağdur edilmeyeceğine inanıyorum. Yerinde çözüm konusunda mahalle halkım oldukça bilinçli olup muhtarlara güvenmektedirler. Ben de onların güvenine layık olacağıma söz verdim.

“EN BÜYÜK SORUNUMUZ METRODAN MAHALLEYE ULAŞIM VE OTOPARK”

Mahallede kaç hane var? Mahallelinin sosyo-ekonomik-kültürel durumu nasıl?

Bu bölgede 48 site ve yaklaşık 3350 hane var. Mahallemizde Darüşşafaka Okulları, İstinye Anadolu Lisesi, Mustafa Kemal Anadolu Lisesi bulunmakta. Mahallemizde sosyal ekonomik durum üst seviyededir. Okuma oranının yüzde 100 olduğu mahallemizde eğitim seviyesi genellikle yüksekokul ve üniversite düzeyindedir. Gelir seviyesi orta ve üst seviyededir. Sarıyer’de sorunu en az olan mahallelerden biriyiz. En büyük sıkıntımız; Darüşşafaka Metro çıkışından mahallemize ulaşımın zor olması. Mahallemizin sorunlarından biri de otoparktır. Mevcut otoparklar ihtiyacı karşılayamamaktadır. Mahallemizde en büyük ihtiyaç ilkokul ve kreştir. Bu konuda gerekli müracaatlarımızı yaptık. Belediye Başkanımız Şükrü Genç bu konuda her zaman desteğini sunmaktadır.

“BÜYÜKŞEHİR’DEN TRAFİK IŞIKLARINI KALDIRMASINI İSTİYORUZ”

Büyükşehir’den en büyük isteğimiz Büyükdere Caddesi’nde bulunan ışıkların kaldırılarak trafiğin yer altına alınmasıdır. Acıbadem Hastanesi’nin ve Maslak TİM Show Center’ın bölgemizde bulunması nedeniyle trafiğimiz çekilmez hale geliyor, bu durum mahallemizin diğer güzelliklerine gölge düşürmektedir.

“GÜZEL BİR SARIYER İÇİN ANT İÇTİK”

Sürdürdüğüm bu görevlerde muhtarlar arasında koordinasyonu en iyi şekilde sağlamaya çalışmaktayım. Yönetim ile birlikte Sarıyer’de 38 mahalle olarak, Sarıyer’in sorunlarını; Sarıyer Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık ve Valilikler makamlarınca dikkate değer, sosyal, kültürel ve diğer konularda güzel çalışmalara imza atıyoruz. Güzel bir Sarıyer için tüm muhtarlar ant içtik.

“KEDİ EVLERİ DAĞITTIK”

Hayvansever bir tarafınız da var. Bu anlamda mahallenizde farklı çalışmalarınız oluyor. Bundan söz eder misiniz?

Doğayı ve yeşili çok seviyorum. Doğada bulunan tüm hayvanlara karşı ayrı bir sevgim var. Bu konuda belediye ve Veteriner Müdürlüğü desteği ile vatandaşlarımıza su içme ve mama kapları dağıttık. Hayvanlar için gezinti alanları yaptırarak hayvanların da yaşam hakları olduğunu herkese gösterdik, bu sayede hayvan sevgisini arttırdık. İsteyenlere de kedi evleri dağıttık. Boğazın incisi Sarıyer’e hizmet etmek, sorunları çözmek en büyük idealimiz. Birlikten güç doğar. “Güzel Sarıyer için hizmete devam” sloganıyla çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir