GündemManşet

Sarıyer sahillerinde önlem alınmadığı için ölümler devam ediyor!

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ana arter olduğu için kendi sorumluluk bölgesinde kalan Sarıyer sahillerinde gerekli önlemleri almadığı için, bugüne kadar onlarca kişi denize düşüp yaşamını yitirdi.

***

Topbaş; Sarıyer’deki muhtarların el ele oluşturdukları insan zinciri eylemine, Büyükşehir’e yazılan çok sayıda dilekçeye ve mecliste verilen önergelere rağmen sorunu hep görmezden geldi. Vurdumduymazlığın son kurbanı ise, 2 gün önce boğulan 35 yaşındaki evli ve iki çocuk babası bir genç oldu.

BEKİR BATU- SARİYERGAZETESİ.COM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer sahillerine demir korkuluk yapmadığı ve sahillere belli aralıklarla merdivenler koymadığı için bugüne kadar çok sayıda kişi denizde boğularak hayatını kaybetti. Sadece Sarıyer Kazıklıyol bölgesinde bugüne kadar 50 civarında kişinin denize düşerek yaşamına neden olan ihmalin kurbanları giderek artıyor. Son kurban; 2 gün önce Tarabya sahilinde otomobiliyle denize uçan ve aracından çıkmasına rağmen, sahilde merdiven olmadığı için denizden bir türlü kıyıya çıkamayan 35 yaşındaki evli iki çocuk babası Murat Kopuzoğlu oldu. Görünen o ki Topbaş’ın sorumsuzluğu daha nice canlar almaya, nice ocaklar söndürmeye devam edecek.

MUHTARLAR SAHİLE ÖNLEM ALINSIN DİYE İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDU

Sarıyer’in en büyük sorunlarından birisi haline gelen, sahilde denize düşüp boğulma olaylarına bugüne kadar neşter vurulmadı. Ana arter olduğu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan Sarıyer sahillerine, korkuluk yapılması ve denize düşenlerin kıyıya rahatça çıkabilmeleri için demir merdivenler konulması konusunda bugüne kadar hiçbir ciddi adım atılmadı. Yaşanan ölüm olayları nedeniyle Sarıyer’deki muhtarlar geçtiğimiz Ekim ayında Büyükdere Kazıklıyol’da buluşarak, el ele insan zinciri eylemi yapmış, muhtarlar oluşturdukları insan zinciriyle seslerini Topbaş’a duyurmaya çalışmışlardır. Muhtarlar adına konuşan Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak; “Artık Sarıyer sahillerinde denize düşerek yaşamını yitirenler olmasın, insanlar ölmesin. Büyükşehir Belediyesi en kısa sürede önlem alsın” diye konuşmuştu.

İMZA KAMPANYALARI, DİLEKÇELER VE SORU ÖNERGELERİ İŞE YARAMADI

Sarıyer sahillerindeki ölümler nedeniyle Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Aysın Günen ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları onlarca kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe gönderdi. Rezaletin son bulması ve her gün on binlerce kişinin dolaştığı sahillere gerekli önlemlerin alınmasını isteyen dilekçeler bir türlü dikkate alınmadı. Büyükşehir Belediyesi, dilekçe gönderen kişilere; Tokyo ve Londra’da örnekleri olmadığı için boğazda korkuluk yapılmasının uygun görülmediği yönünde traji komik cevaplar gönderdi. Öte yandan yaşanan ölümlere kayıtsız kalmak istemeyen Sarıyer Belediyesi ise yasal olarak yetkisi olmadığı halde denize düşen insanların kıyıya çıkabilmeleri için sahil şeridine demir merdivenler koymuştu. Ancak Sarıyer Belediyesi’nin koyduğu merdivenler yasal yetkiniz yok denilerek Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından tek tek sökülüp toplatılmıştı.

MAĞDUR YAKINLARI TOPBAŞ HAKKINDA SAVCILIĞA BAŞVURABİLİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve Başkan Kadir Topbaş’ın Sarıyer sahillerinde gerekli önlemleri almaması vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor. Sarıyerli vatandaşlar, ihmal sonucu sahilde yaşamını yitiren mağdur yakınlarının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş hakkında “görevi ihmalden” savcılığa suç duyusunda bulunabilecekleri uyarısında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Birde kafamiza her an kursun dusme korkusuyla yolda yurumemize engel olta avciligina yasak gelirse cok iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu