GündemManşet

Sarıyer Yeni Mahalleli Aynur Almaz’ı 800 TL dolandırdılar!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

Sarıyer Yeni Mahalle’de oturan Aynur Almaz, herkesin başına gelebilecek ilginç bir yöntemle dolandırıldı. Mahallenin sevilen isimlerinden Almaz, kendi işini kurmak için devletin genç girişimcilere tanıdığı hibe kredi imkanından yararlanmak için KOSGEP’e ulaşmak istedi. İnternetten KOSGEP’i arayan ve ulaştığı bir telefondan ilgili kişiyle konuşan Almaz, kendisinin sadece 30 bin lira krediye ihtiyacı olduğunu ve sürecin nasıl işlediğini sordu.

KOSGEP’TEN KREDİ ALMAK İSTEDİ

Telefondan ulaştığı kişinin kendisine 50 ile 100 bin lira arasında kredi verdiklerini anlatan Aynur Almaz, yaşadığı olayı Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya şöyle anlattı; “Konuştuğum bayan bana, size bir kargo göndereceğiz ve oradaki evrakları doldurup aynı gün bize göndereceksiniz’ dedi. Daha sonra bana SÜRAT KARGO’dan bir zarf geldi. Zarfı almak istediğimde benden tam 800 TL ücret istendi. Ben de bu parayı temin ederek zarfı aldım. Daha sonra ilgili kişiyi arayarak evrakların nasıl doldurulacağı konusunda telefonla destek aldım. Daha sonra bu kişilerin Tekirdağ Çorlu’da olduklarını kargodaki adresten fark ettim ve kargoya verdiğim 800 TL nedeniyle dolandırıldığımı anladım, bu yüzden güvenemeyip evrakları da göndermedim.”

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Dolandırıldığını fark eden Aynur Almaz, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na giderek söz konusu kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Kendisinin 800 TL dolandırıldığını söyleyen Almaz, savcılıktan dolandırıcıların bulunarak yargılanmasını istedi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Aydın tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren Tekirdağ Çorlu’daki Ö. Ö. isimli şüpheli kişi, kendisinin bir danışmanlık şirketinin sahibi olduğunu, müşteki Aynur Almaz’a fatura kestiklerini ve dolandırıcılık değil ticaret yaptıklarını söyledi. Yapılan soruşturma kapsamında şüpheli Ö. Ö. hakkında yeterli suç delili oluşmadığı için takipsizlik kararı verildi.

DEVLET BU DOLANDIRICILARA HESAP SORSUN

İş kurmak için 30 bin lira kredi almak için çalışan ancak 800 TL dolandırılan Yeni Mahalleli Aynur Almaz, yaşadığı haksızlığa isyan etti. Almaz; “İnsanları kargo masrafı üzerinden dolandırıyorlar ve yaptıkları işi kılıfına uydurmuşlar. Bu yüzden de yargılanmaktan kurtuluyorlar. Tüm vatandaşlar bu tür dolandırıcılara karşı dikkatli olsunlar. Yetkililerimiz ve devletimizin ilgilileri bu sahtekarlara gereken cezayı versinler” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir