GündemManşet

Sarıyer’de binler Cumhuriyet için sokağa çıktı

Sarıyer’de her yıl binlerce vatandaşı bir araya getiren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, bu yıl da büyük bir coşkuya sahne oldu. Cumhuriyete sahip çıkmak için Kefeliköy’den Sarıyer Merkez’e kadar uzanan kortejde alanı dolduran vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları, dillerinde marşlarla yürüyerek Cumhuriyet’e bağılılığı haykırdı.

Alanı dolduran 7’den 70’e binlerce vatandaş, bin metrelik bayrakla Sarıyer’e Merkez alana yürüdü.  Sarıyer’de faaliyet gösteren  sivil toplum kuruluşları ve spor kulüplerinin yanı sıra Sarıyer Belediyesi çalışanlarının tek yürek olduğu korteje denizden balıkçı tekneleri ışıklarla, atlılar, 20 kişilik motosiklet takımı, gaziler, engelliler, halk oyunları ekibi, bando takımı ve tiyatro oyuncuları da eşlik etti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kortej sonunda yaptığı konuşmada temelleri sağlam atılmış bir devrimin kutlaması için burada bulunduklarını söyleyerek, “Bugün, bu ülkenin dört bir yanında sallanan bayraklar, yakılan meşaleler, söylenen marşlar, türküler, kutlamalar işte bu devrimin ve hiç bir zaman geri döndürülemeyecek anlamlı şahlanışın kutlamasıdır.” dedi.

Başkan Genç konuşmasını, “Ulusça, hiç bir boyunduruğu kabul etmeyeceğimiz, insanca bölüşerek, paylaşarak, seçme ve seçilme hakkımızı özgürce kullanacağımız, her bir yurttaşın tek tek iradesine eşit oranda saygı gösterildiği, kadını erkeği, genci yaşlısı ile her tür etnik kökenden, her dinden her mezhepten insanı ile birer ‘eşit yurttaş’ olarak yaşadığımız bu topraklarda, Cumhuriyet’i kimselere teslim etmeyeceğiz.” sözleriyle sürdürdü.

Konuşmaların ardından Sarıyer Merkez’deki kutlamalar Ali Altay, Bora Gencer, Merve Özbey ve Erdem Kınay konseriyle devam etti. Etkinlikte Ali Altay’ın Cumhuriyet’in 94. yılına özel olarak hazırladığı ‘Kahramanlar Marşı’ coşkuyu doruğa çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir