GündemManşet

Sarıyerli Ülkücü gençlerden uyuşturucuya karşı örnek proje

İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcısı Vedat Şahin ‘Uyuşturucuya kurban verilen her genç kaybedilmiş bir vatandır’ İstanbul’da uyuşturucu kullanımının gün geçtikçe artmasına dikkat çeken Vedat Şahin İstanbul Valiliğini ve vatandaşları uyuşturucu konusunda uyardı. 

Çağımızın baş belası uyuşturucu gün geçtikçe gençlerimizi tesiri altına almakta, uyuşturucu kullanımı her geçen gün daha çok yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalara göre maalesef uyuşturucu kullanımında % 37 lik bir artış vardır. Uyuşturucuya başlama yaşı ise 14, 15 yaşlarına kadar düşmüştür. Bu çok vahim bir tablodur.

Her geçen gün onlarca, yüzlerce belki binlerce gencimiz bu bela ile karşı karşıya kalmaktadır.

İstanbul’da Uyuşturucu kullanan kişilerin uyuşturucuyu temin etme konusunda her hangi bir zorluk yaşamadıkları gün gibi aşikardır.! Lise talebesi ve onlara denk yaştaki gençler uyuşturucuyu nereden ve nasıl temin etmektedir?

2014-2016 yılları arasında Türkiye geleninde sentetik uyuşturucu kullanılımına bağlı olarak hayatını kaybeden genç sayısı 1000’in üzerindedir.

Sarıyer‘de ise uyuşturucu kullanımına bağlı olarak hayatını kaybeden gençlerimizin sayısı maalesef 40’ın üzerindedir. İlçemizde hemen hemen her mahallede onlarca gencimizin uyuşturucu kullandığı bilinmektedir. Zira uyuşturucu parklarda, bahçelerde, sahilde alenen içilmektedir. Hacıosman metro istasyonu ve devlet hastaneleri tuvaletlerinde dahi içildiği iddia edilmektedir. Yine her mahallede en az 3 gencimiz madde bağımlılığından dolayı maalesef hayati tehlikeyle karşı karşıyadır.

Madde bağımlısı olan gençlerin Uyuşturucuyu temin etmek için para bulamadıklarında yasa dışı yollara başvurdukları, suç işledikleri ve ceza evine düştükleri emniyet kayıtlarında mevcuttur.

Bu konuda aileler bilinçsiz ve çaresiz, emniyet önlemleri eksik, tedavi merkezleri ise yetersizdir.

Uyuşturucu tacirlerine yönelik yasal düzenleme yeniden ele alınmalı “Adam öldürmeye teşebbüs” kanunu çerçevesinde yargılanıp, hak ettikleri cezayı almaları sağlanmalıdır.

İstanbul’da uyuşturucu ve madde bağımlılarının tedavi olmak için müracaat edebilecekleri tek kurum Bakırköy’de bulunan AMATEM’dir. On binlerce müracatın olduğu bir ortamda bu kurum, gelen talepleri tek başına karşılamakta oldukça güçlük geçmektedir.

AMATEM de ki yoğunluğun azaltılması için, İstanbul’un 39 ilçesinde bulunan hastaneler de AMATEM’e bağlı şubelerin açılması elzemdir.

Bir diğer önemli sorun ise AMATEM uyuşturucu batağına saplanmış bireylerden tedavi için gönüllülük esası aramaktadır. Bu aşamada ailenin beyanı geçerli sayılmamaktadır. Uyuşturucunun etkisi altında olan kişi haliyle tedaviyi kabul etmediğinden dolayı hastanede tedavi işlemi yapılmamaktadır.

Aileler bu konuda çaresiz ve zor durumdadırlar. Sorunun çözümü için ivedilikle idari ve yasal düzenleme ile gönüllülük şartı kaldırılmalı bu konuda aile büyüklerinin beyanı esas alınmalıdır.

Hükümet, ilköğretimden itibaren 12 yıllık zorunlu eğitim süresince gençlerimize kendi yeteneklerine göre seçecekleri bir alanlarda spor yapmayı zorunlu hale getirmelidir. Çocuklarını spora gönderen ailelerin masrafları devlet tarafından karşılanmalıdır.

İstanbul Valiliği tarafından orta öğretim kurumlarının çevreleri kamera sistemi ile kontrol altına alınmalıdır. Bunun için özel bir birim oluşturulmalıdır.

Orta öğretim kurumlarında görev yapacak bir bayan bir erkek olmak üzere iki kişilik yunus polisler görevlendirilmelidir.

Sarıyer Kaymakamı Sayın Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç, İlçe Emniyet Müdürü Sayın Ercan Çamırcı, Milli Eğitim Müdürü Sayın İbrahim Tahmaz ve İlçe Müftüsü Sayın Oğuzhan Kadıoğlu’nun iş birliği yapmalarını, uyuşturucuyla mücadele konusunda ivedilikle bir komisyon kurmaları gençlerimizin geleceği açısında elzemdir. Kurulacak bu komisyonda, Muhtarların, Öğretmenlerin, Cami İmamların, Dernek ve sivil toplum kuruluşlarının aktif olarak görev almaları hayati derecede önem arz etmektedir. 

Sarıyerliler olarak gelin yarın çok geç olmadan bugün hep birlikte gönül seferberliği başlatalım. Geleceğimizin teminatı olan Türk Gençlerinin taşıdıkları Asil kanı uyuşturucu ile kirletmelerine ve hayatlarından olmalarına engel olalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu