GündemManşet

ŞOK İDDİA! Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği’nde yarın kongre var, kongrede AKP’nin desteklediği aday kaybederse İBB, derneğin işlettiği Büyükdere’deki Liseliler Parkı Kafeteryasını tahliye edecek!

Sarıyer’de bugüne kadar binlerce kişinin mezun olduğu Sarıyer Lisesi’nden mezun olanların kurduğu Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği’nin yarın yapılacak kongresi öncesi ortalık karıştı. Derneğin yeni başkanı olabilmek için iki isim yarışacak. MHP’li eski meclis üyesi Oğuzkan Yüksel ile iddiaya göre AKP’ye yakın bazı isimlerin desteklediği Mühendis Tuncer Hülagü. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “tahliye” baskısıyla seçime müdahale etmesi krize neden oldu.

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü; derneğin işlettiği, bugüne kadar binlerce öğrenciye burs vermesini sağladığı Liseliler Parkı Çay Bahçesi lokali için tam da kongre günü olan yarına kadar “tahliye edin” tebligatı çıkardı. İddiaya göre AKP’li Büyükşehir Belediyesi kongrede AKP’lilerin istediği aday dernek başkanı seçilemezse lokali tahliye ettirecek, istedikleri aday kazanırsa da lokal boşaltılmayacak. Kısaca yarın hem kongre yapılacak hem de kazanan isme göre tahliye yapılacak ya da yapılmayacak!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

Sarıyer’de neredeyse herkesin adını bildiği geçmişi uzun yıllara dayanan ünlü bir mekan var. Nereden mi bahsediyoruz? Büyükdere’deki Sadberk Hanım Müzesi’nin karşı tarafına düşen sahil kenarındaki Lisesiler Parkı olarak bilinen Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği lokali ve kafeteryasından bahsediyoruz. Halk arasında Liseliler Parkı olarak bilinen mekanın işletmeciliğini 1995 yılından beri yani 22 yıldır Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği yapıyor. Boğaz kenarındaki bu kafeteryanın üzerinde kurulduğu arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin arazisi. Dernek de yıllardır, boğazdaki benzer durumda olan onlarca mekan gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ecri-misil (kira bedeli) ödüyor. Bugüne kadar ödenmeyen kira yok, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği tüm kurallara da uyuluyor.

SADECE BU YIL 120 BİN LİRA BURS VERDİ

Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği’nin işlettiği Sarıyer Liseliler Parkı’ndan (kafetarya & çay bahçesi) elde edilen gelirle sadece bu yıl 120 öğrenciye 1000’er liradan yaklaşık 120 bin lira burs verildi. Bugüne kadar burs alan öğrenci sayısı ise binlerle ifade ediliyor. Sarıyer Lisesi Mezunları’ndan dar gelirli olup da üniversitede okumak isteyen öğrencilere destek olan dernek, aynı zamanda farklı sosyal programlara da toplumsal projelere sahip çıkmaya çalışıyor. Tüm bunları da Sarıyer Lisesi Parkı’ndaki kafeteryadan elde ettiği gelirle yapmaya çalışıyor. Peki buraya kadar her şey normal, normal olmayan şey ne?

YARIN HEM KONGRE VAR HEM TAHLİYE

İşte Sarıyer’de on binden fazla mezunu olan Sarıyer Lisesi mezunlarının kurduğu bu derneğin yarın (17 Aralık Pazar) kongresi yapılacak. Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin yanındaki Dursun Fakih Sokak’ta 2. Noter’in hemen üstündeki adreste yer alan dernek lokalinde yapılacak kongrede, derneğin yeni başkanı belirlenecek. Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği’nin mevcut başkanı İlker Büyükdurmuş bu görevi başka bir isme devredecek. Kongrede şimdiden adaylığını açıklayan iki isim yarışacak. MHP Sarıyer Eski İlçe Başkanı ve Meclis Üyesi Oğuzkan Yüksel ile Yeni Mahalleli Yüksek Mühendis Tuncer Hülağü. İddiaya göre Mimar Hülağü’ye adaylığı konusunda en büyük desteği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürü Özdemir Bayraktar’ın küçük kardeşi Ömer Bayraktar veriyor. Kulislere göre AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın abisi Ömer Bayraktar, mahalleden arkadaşı olan Hülağü’nün derneğin yeni başkanı seçilmesini istiyor, bu konuda ona destek veriyor.

Buraya kadar her şey normal, doğal ve demokratik…

Şimdi normal olmayan ve herkesi çileden çıkaran kısma geçelim…

Yarın yapılacak seçim öncesi AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, adeta siyasi baskı kurarcasına ilginç bir adım attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri derneğin işlettiği Liseliler Parkı lokaline & kafeteryasına gelerek hiçbir gerekçe ya da mazeret bildirmeden 22 yıldır işletilen mekanın boşaltılmasını yani tahliye edilmesini istedi. Mekandaki tüm eşyaların depoya kaldırılması istendi aksi halde İBB tarafından el konularak depoya kaldırılacağı belirtildi. Mekana tahliye için tanınan son süre ise oldukça manidar. 17 Aralık…. Yani yarın, yani kongre günü. İddiaya göre İBB Zabıtası, AKP’li bazı isimlerin telefon talimatıyla derneğe “tahliye” sopasıyla baskı yapmak istiyor, kendi istedikleri adayın seçilmesi için siyasi hesaplar yapıyor. İddialara göre, Liseliler Parkı Kafeteryası kongreden çıkacak sonuca göre ileride Mado tarzı bir mekana da dönüştürülebilir.

ADAYLIĞIMI AÇIKLADIĞIM İÇİN TAHLİYE TEBLİĞATI YAPILDI

Adaylardan Oğuzkan Yüksel, bu ilginç durumu Sarıyer Gazetesi’ne şöyle anlattı. “Ben ne zaman adaylığımı açıkladım, Büyükşehir Belediyesi’nden zabıtalar gelip mekanı boşaltın tebliğatı imzalattılar. Yarın (Pazar) kongre var ve bize yarına kadar süre tanıdılar. Yarın kongreden çıkacak sonuca göre, kimin kazandığına bağlı olarak lokalin tahliyesine karar verecekler ya da vermeyecekler. Burada 15-20 kişi çalışıyor, evine ekmek götürüyor, buradan her yıl çok sayıda öğrenciye burs veriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kendilerine uygun adayın seçimi kazanması durumunda başka, benim kazanmam durumunda ise başka davranacak. Ortada apaçık siyasi bir baskı ve tehdit var. Bu benim şahsımda derneğe yapılmış bir siyasi saldırıdır. Bu bir haksızlıktır. Kısa süre öncesine kadar mekana yapılacak WC için AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar devreye girmişti, ne zaman seçim olayı ve adaylığım gündeme geldi, Büyükşehir’den izni alınan WC yapımı olayı kongreden sonraya bırakıldı. Diğer aday arkadaşımızı Yeni Mahalle’den AKP İlçe Başkanı Salih Bey’in abisi Ömer Bayraktar destekliyor. Herkes istediği kişiyi destekleyebilir bizim için sorun yok. Bizim kimseye düşmanlığımız yok, sadece demokratik bir seçim olsun. Seçimi kimin kazandığı bizim için çok önemli değil. Ancak İBB üzerinden sürece müdahale edilmesini doğru bulmuyoruz. Buradaki amaç derneğin siyasallaştırılmak istenmesi diye düşünüyorum. Bu haksızlığa ve baskıya karşı direneceğiz. Tüm mezunlarımızı bu haklı mücadelemize destek olmaya bekliyoruz. Bu seçimin tahliye baskısı ve tehditi altında yapılmasını asla kabul etmiyoruz”

LİSELİLER PARKI’NIN KADERİ YARIN Kİ KONGREYE BAĞLI

Yarın Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği’nin yeni başkanı seçildiğinde, derneğin lokalinin kaderi de belli olacak. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve bürokratları kendilerine Sarıyer’den açılacak telefon talimatıyla mı hareket edecek yoksa kongre sürecine karışmayıp boğazdaki diğer mekanlara gösterdikleri hoşgörüyü bu mekana da mı gösterecek? Tüm Sarıyer kamuoyu bunu yarın hep birlikte göreceğiz! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın bu konuya el koyması ve Sarıyer Lisesi Mezunları Derneği’nin seçimi öncesi yapılan bu siyasi tahliye şantajını durdurması isteniyor! Tam da kongre günü, tahliye tebliğatı yapılmasındaki tesadüf ve hikmeti de herkes merak ediyor!

İŞTE İBB ZABITASININ SON SÜRESİ 17 ARALIK OLAN TAHLİYE KARARI VE DERNEĞİN 17 ARALIK’TA YAPILACAK KONGRE İLANI

 

NOT: Bu konuda açıklama yapmak ve görüş belirtmek isteyen taraflar bekirbatu1@gmail.com adresine mail gönderebilirler.

GELİŞMELERİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Yandaşların buraya ağzının suyu akıyordur,kongreyi kazansalar da bir şey fark etmez karar verilmiş orası için söz verdikleri kişiler sabırla bekliyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler