GündemManşet

ŞÜKRÜ GENÇ BİR SÖZÜNÜ DAHA TUTUYOR! EMİRGAN’IN TAPU SORUNUNU ÇÖZECEK KARAR, BELEDİYE MECLİSİ’NDEN GEÇTİ!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mülkiyet konusunda tarihi bir kararı daha meclisten geçirtti. Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunu ile ilgili tarihi bir adım attı.

***

Emirgan’ın tapu sorununu çözecek imar ıslah plan çalışması, meclis toplantısından oy birliği ile geçti. Mecliste konuşan Başkan Şükrü Genç, emeği geçen herkese teşekkür etti, konuşma bitiminde sözleri salondan büyük alkış topladı.

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Meclisi’nde bugün tarihi bir gün yaşandı. Emirgan’ın mülkiyet sorununu çözecek meclis kararının oylanacağı toplantı öncesinde, Darüşşafaka Yaşar Kemal Kültür Merkezi tıklım tıklım doldu. Yüzlerce kişinin katıldığı toplantı, meclis salonunun dışına taştı, koridorlara sandalyeler kurularak vatandaşların meclisi izlemesi sağlandı. Meclis toplantısı, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Mecliste AK Partili Hüseyin Coşgun, Nurettin Çelik ve Hicran Hamza Çelikyay söz aldı ve konuşmalar yaptı. CHP adına da Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek konuştu. Mecliste Nurettin Çelik’in konuşması sırasında zaman zaman tansiyon yükseldi ve karşılıklı sözlü atışmalar yaşandı.

ŞÜKRÜ GENÇ; “BİZ GECEKONDU BÖLGELERİNE SADECE YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA O İNSANLARIN EVLERİNİN ORADA KALICI OLDUĞUNU GÖSTERMEK İÇİN HİZMET GÖTÜRDÜK”

Oylama öncesinde bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İzmir’de yaşanan terör saldırısını kınadı ve şehit kahraman polis Fethi Sekin’i de anmayı ihmal etmedi. Sarıyer Belediyesi’nde mülkiyet konusunda yapılan çalışmalara değinen Genç, “Biz gecekondu bölgelerine merdiven, kaldırım ve korkuluk yaparken hem oradaki insanların yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefledik hem de oradaki insanlara burada kalıcı olduklarını ve bizlerin daima onların yanında olduklarını göstermiş olduk. İnsanların barınma hakkına daima saygı duyduk ve bu konuda her zaman hassas davrandık. Bize bu konuda destek olan herkese de teşekkür ediyorum. Sizlerden ricam sizler de her zaman bu sürecin takipçisi olun ve sonuna kadar bu işi takip edin. Biz bu süreci sonuna kadar götürüp bu sorunlara kalıcı çözüm bulmak için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

GENÇ; “KEŞKE İBB, VATANDAŞLARA ARAZİLERİNİ SATMIŞ OLSAYDI”

Sarıyer’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük arazileri olduğunu hatırlatan Başkan Şükrü Genç; “Keşke İBB bugüne dek, bu arazileri üzerinde yaşayan insanlara devretseydi, bugün burada başka şey konuşacaktık. Her türlü itiraza rağmen ancak başarabildik. Bu çalışmada emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür ederim. Beykoz, Beşiktaş, tüm ilçe ve Türkiye’ye emsal oluşturacak bir çalışma oldu. Sarıyer ne kendine hizmet edeni, ne de vatanını unutur” dedi.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE MECLİSTEN GEÇTİ

Emirgan Mahallesi’nde, “951 ada” olarak bilinen ve üzerinde yaklaşık 700 binanın bulunduğu 159 dönümlük alanın imar ıslah plan çalışması 2017’nin, pazartesi günlü ilk Meclis toplantısına gelmişti. Halk arasında imar affı olarak da bilinen tapu tahsis belgelerinin verildiği 2981 sayılı kanundan yararlanılması için yapılan çalışma, hafta başındaki toplantıda oy birliği ile komisyona havale edilmişti. Gecekondu mahalleleri için pilot olacak çalışma geldiği gibi yine oy birliği ile kabul edilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir