GündemManşet

Ünlü Gazeteci Saygı Öztürk yazdı; “Sarıyer Belediyesi Eski Başkanı İhsan Yalçın kendisine teklif edilen rüşvetleri böyle reddetti”

SÖZCÜ yazarı Saygı Öztürk, gazetedeki köşesinde Sarıyer’in eski belediye başkanlarından Mehmet İhsan Yalçın‘ın kendisine teklif edilen rüşvetleri nasıl reddettiğini yazdı.  İşte Öztürk’ün “Rüşvetler Böyle de veriliyor” başlıklı yazısı…

Bürokrata minibüs hattı

Devletin kendilerine sağladığı burslarla 6 kardeş üniversite bitirdi ve önemli başarılara da imza attı. Bu kardeşlerden beşinci olan Mehmet İhsan Yalçın 1983-1989 yılları arasında İstanbul vali yardımcılığı, 1989-1994 yılları arasında da Sarıyer Belediye Başkanlığı yaptı. Göreve başlarken ve görevi biterken mal bildirimini açıkladı.

Görev yaptığı dönemde ilginç rüşvet teklifleriyle de karşılaştı. “Yalana, talana karşı” olan Mehmet İhsan Yalçın’dan, yaşadığı ilginç rüşvet önerilerini okuyalım: İstanbul’da İl Trafik Komisyonu Başkanı olarak bazen taksi plakası ihaleleri yaptık, bazen ilçeler ve mahalleler arasında yeni minibüs hatları açarak şoför esnafına tahsis ettik. Bir gün İstanbul Minibüs Esnafları Derneği Başkanı A.E., bana gelerek ‘Efendim, sizin adınıza Kartal-Kadıköy hattında bir minibüs hattı tahsis ettik. Bunun değeri 1 milyar (bugün için 2 milyon) lira. Çocuklarına veya istediğin bir kişiye verebilirsin’ deyince çok şaşırdım. Kendisine, ‘Ben sadece görevimi yapıyorum. Bu bir rüşvet teklifidir. Ben komisyon başkanı olmasam böyle bir teklifte bulunur muydun?’ deyince, ‘Başkalarına niye teklifte bulunayım? Ancak birçok kişi bu hattı aldı’ dedi. Kendisine teşekkür edip gönderdim.

BÜROKRATLARA BÖYLE EV ALINIYOR

İstanbul Vali Yardımcılığı’na başladığım günlerde eşimle sokak sokak gezerek uygun fiyatlı ve olanaklarımıza uygun bir konut aramaya başladık. Bir gün odamda otururken eşim geldi, ‘İhsan, istediğin o daireyi almaya gücümüz yetmez’ diye söze başlayınca o anda sohbet ettiğimiz büyük bir firmanın sahibi H.K. söze karıştı, ‘Yenge, benim hediyem olsun, bahsettiğin o evi alın. İsterseniz benim adıma da kaydını yapın. Sonra size iade ederim’ deyince eşim şaşırdı. Böyle bir şey olamayacağını belirtince iş adamı H.K. ‘Yahu şu, şu insanlara da yardım edip ev aldım. Evlerin tapuları da bende’ deyince çok şaşırdım.

KEÇECİLER ADINA İSTENEN PARA

İstanbul Vali Yardımcısı iken öğleden sonra makamıma girerken sekreterim, ‘Efendim, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler aradı. Sizi sordu, selamları var. Kendisi Vakko’dan para istemiş, bana getirdiler. Birisi de bana geldi, zarf içerisindeki paraları kendisine verdim’ deyince şaşkına döndüm. ‘Hiç bir bakan bir şirketten para ister mi? Doğrudan doğruya bir sekreterle konuşur mu?’ diyerek kızdım.
Hemen Vitali Hakko’yu arayarak durumu sordum. ‘Kendisini Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler olarak tanıtan bir kişi beni arayarak istediği miktarda parayı bir zarfın içerisine koyarak emniyet teşkilatından sorumlu Vali Yardımcısı İhsan Yalçın’ın sekreterine bırakın deyince, ben de parayı gönderdim’ dedi. Bunun üzerine hayretler içerisinde kaldım. Daha sonra Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler’i aradım, biraz gülüştük.

Hele Sarıyer Belediye Başkanlığı’nda bir iş adamının gelip, “Sizin bende 5 milyar alacağınız var” diye ısrarına karşılık “Hayır yok” tartışması yaşanırken, bir imar düzenlemesi için belediye görevlileri ve bazı meclis üyelerinin aldıklarına ne demeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir