GündemManşet

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde huzur toplantısı!

Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Sarıyer Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı, birim amirleri, Darüşşafaka, Poligon, Yeniköy, Pınar Mahallesi ve F.S.M. Muhtarları, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Huzur Toplantısında’ Sarıyerlilerle bir araya geldi.

SARİYERGAZETESİ.COM- MERT CİN

Sarıyer Emniyet Müdürlüğü uzun süredir ara verdiği huzur toplantılarına devam ediyor. Sarıyer’de yaşanan sorunların ve önleyici çözümlerin konuşulduğu Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki toplantıda ilk sözü Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin aldı. Bilgin yaptığı konuşmada ‘ Sorumluluk sahamıza baktığımız zaman Darüşşafaka, Yeniköy, Poligon, Pınar Mahallesi ve F.S.M mahallelerimiz yaklaşık olarak 110 bin gibi bir nüfusa sahip ve burada çok önemli alanlar bulunmakta.  Cumhurbaşkanlığı Köşkü, ABD ve Avusturya Başkonsoloslukları, Kalender Ordu Evi, Yeniköy Askerlik Şubesi, Maslak Astsubay Ordu Evi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü, İstinye Devlet Hastanesi, Acıbadem Hastanesi ve İstinye Park’ın kendi sorumluluk alanları içinde olduğu kaydeden Bilgin ayrıca son açıklanan rakamlarla birlikte 20 cami, 8 kilise ve 17 okul’unda sorumluluk alanları içinde olduğu kaydetti.

Emniyet güçlerimiz ellerinden geleni yaptı

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından ABD Başkonsolosluğu önünde gerçekleşen protesto gösterilerini işaret ederek sözlerinde devam eden Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin; emniyet birimlerimiz protestolar sırasında ellerinden gelen gayreti göstererek orada herhangi bir problem yaşanmasına imkan tanımadılar dedi.

2016 ile 2017 arasında yüzde 25 fark var

Sarıyer’de genel olarak baktığımızda suç oranları geçen yılla kıyasladığımız zaman yüzde 25 seviyesinde azalmış durumda. Sarıyer’de jandarma mıntıkası da dahil olmak üzere bir günde yaşanan asayiş olayı 20’yi bulmuyor. Başlıklara baktığımız zaman bunun içinde; trafik, aile içi şiddet, hırsızlık ve diğer başlıklar var. Sarıyer 400 bin nüfuslu bir ilçe ve başlıklara baktığımız zaman bir günde 20’yi geçmeyen asayiş olayı ciddi anlamda az bir rakam ve bu gerçekten güzel. Tabi bizim amacımız bu rakamı da daha aşağılara çekmek.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma geçen yıl 75 olarak kayıtlara geçerken bu yıl 70 civarında. Tehdit vakaları geçen yıl 113’ken bu yıl 80 civarında. Kasten yaralama bu yıl 150 civarında. Dolandırıcılık geçen yıl 35’ken bu yıl 18’lere kadar indi. Cinsel taciz geçen yıl 20’lerdeyken bu yıl yüzde 5-6’lara indi. Mala karşı işlenen suçlar 600 civarındayken bu yıl 500’lere kadar düşmüş durumda. Şahsa karşı işlenen suçlar ise 800 civarından 500’lere kadar düşmüş durumda.

Bana ne demememiz lazım

Geçtiğimiz günlerde Bahçelievler’de emniyet güçleri tarafından yakalanan bomba yüklü araç örneğini veren Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin; aracın lastiği patlıyor, oto tamircisine giden teröristlerin hal ve hareketlerinden şüphelenen lastik tamircisi durumu hemen polise haber veriyor ve teröristler eylemlerini gerçekleştiremeden etkisiz hale getiriliyor. Olayla ilgili araştırma başlatan emniyet güçleri 10’un üzerinde şüpheliyi gözaltına aldı. Buradan hepimizin bir ders çıkarması lazım, şüpheli gördüğümüz kişileri ve durumları hemen polise ihbar ederek bu gibi olayların önlemini alırız. dedi.

Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin’in ardından konuşan Sarıyer Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı; Burada sizlerle bir araya gelmemizin öncelikli amacı sizlerin şikayetlerini dinleyerek sorunları çözüme kavuşturmak.

Şuan Sarıyer genelinde 22 gece bekçisi akşam 22.00’den sabah 06.00’ya kadar görev yapmakta bunu ilerleyen dönemde 60 yükseltmeyi planlıyoruz. Her mahalleye 2 bekçi koyacağız ki caydırıcı olsun. Bekçilerimize özellikle vatandaşla birebir irtibat halinde olun diyoruz.

Bekçi arkadaşlarımıza vatandaşlarımızla birebir iletişim halinde olun, bir olay yaşandığında direk vatandaşlarımızdan bilgi alın diyoruz. Sizlerden de ricamız mahallelerinizde görev yapan bekçileri yönlendirmeniz ve bilgilendirmeniz.

Abartı egzoz ve motorlara bu yaz çok sayıda işlem yaptık

Vatandaşlarımızdan en çok şikayet aldığımız konulardan biride abartı egzoz ve motorlardı özellikle yaz aylarında konuyla ilgili çok sayıda uygulama yaptık. Bunu yapmamızdaki amaç insanların hastaları oluyor ki Sarıyer, İstanbul’un en nezih ilçesi burada kimsenin huzuru bozmasını istemiyoruz.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler