GündemManşet

Yeniköy’deki yalılara 5 yıllık ecrimisil şoku!

Maliye Bakanlığı bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlığı, Sarıyer Yeniköy’de aralarında ünlü simaların da bulunduğu Köybaşı Caddesi üzerindeki yalıcılara 5 yıllık geriye dönük kira borcu çıkardı. Boğaz’daki yalılara gönderilen ve 100 bin liraya kadar çıkan ecrimisil tebligatlarında, söz konusu borcun deniz tarafında hazineye ait alanların bahçe olarak kullanılmasından kaynaklandığı belirtildi.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

İstanbul’un yalılarıyle ünlü semti Sarıyer Yeniköy’deki yalıcılara devletten kötü haber. Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Daire Başkanlığı, boğazdaki yalı sahiplerine sürpriz bir şekilde ecrimisil (kira bedeli) borcu çıkardı. Yalıların bahçe olarak kullandığı deniz tarafında kalan bölümlerin hazineye ait olduğu belirtilen ecrimisil ihbarnamesinde, borçların Temmuz 2012 ve Temmuz 2017 yılları arasından kaynaklandığı ifade edildi. Tebligat gönderilen yalıcılar içinde Türkiye’nin yakından tanıdığı ünlü simalar da var.

BOĞAZ’DA 409 DÖNÜMLÜK DENİZ HATTI DEVLETİN

İstanbul Valiliği Defterdarlık Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından Emlak Müdürü Özgür Akçay imzasıyla Yeniköy’deki yalı sahiplerine gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi;

“Sarıyer ilçesi Yeniköy Mahallesi Kalender Mevkiinde bulunan 1003 ada … parsel nolu ve tamamı Hazine’ye ait 409 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmazın …. metrekaresi bahçe yapılmak üzere fuzulen işgalinizden dolayı 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75. maddesi ve 19/6/2007 tarih ve 26557 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Hazine Taşınmazlarının İdaresi hakkında yönetmeliğin 85. maddesi uyarınca 14/8/2017 tarih ve 962 sayılı komisyon kararına istinaden tahakkuk ettirilmiştir.”

PEŞİN ÖDEMELERDE YÜZDE 15 İNDİRİM

Milli Emlak tarafından gönderilen tebligatlar; Yeniköy Köybaşı Caddesi üzerindeki İskele Çay Bahçesi İzmir Lokmacısı’nın hemen yanındaki yalılardan başlayıp, Avusturya Başkonsolosluğu’nun karşısındaki Kalkavanlar Yalsı’nda bitiyor. Ecrimisil ihbarnamesinde, yalılara çıkarılan kira bedeline bir ay içinde itiraz edilebileceği, ödemenin 2 ay içinde peşin yapılması halinde ise yüzde 15 indirim yapılacağı belirtildi. Maddi sıkıntı yaşayanların ise yüzde 25’ini peşin ödemesi halinde, kalanında 3 yıla kadar ödeme kolaylığı sağlanabilecek.

Sarıyer Gazetesi’ne konuşan bazı yalı sahipleri, kendilerine gönderilen ecrimisil bedellerinin 20 bin ile 100 bin lira arasında değiştiğini ve ansızın karşılarına çıkarılan bu bedelin çok fazla olduğunu söylediler.

NOT: Kaynak kullanmak şartıyla haberimizi isteyen tüm basın kuruluşları yayınlayabilir.

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler