Kültür-SanatManşet Altı

EGE HUZURU İZMİR’İN BELDELERİNDE YAŞIYOR!

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Türkiye’nin hem en büyük şehirleri arasında yer alıp hem de ülkemizin en önemli ve güzel tatil merkezlerinin birçoğuna ev sahipliği yapan nadir kentlerden biri İzmir. Ege kıyısına kurulu bu güzel şehrin her köşesi farklı tatlar ve keyiflerle dolu. İzmir merkezi yılın on iki ayı boyunca ziyaret edilip gezilebiliyor turizm merkezi konumundaki beldeleriyse özellikle yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerce tatil ve gezi için tercih ediliyor. İzmir’in tatil hele de yaz tatili denilince akla gelen ilk ilçesiyse tabi ki Çeşme. Her geçen yıl daha popüler hale gelen ve her geçen gün çok daha fazla kişinin favori tatil destinasyonu olmayı başaran Çeşme bizce herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin ilk sırasında bulunuyor. Çeşme elbette İzmir’in tek tatil merkezi değil bu büyük il çok daha fazlasına sahip ve Gümüldür ’de deyim yerindeyse İzmir’in saklı cennetlerinden biri. Doğal ve tarihi güzelliklerin kusursuz bir birleşimi olan Gümüldür de en az Çeşme kadar görülmeye değer yerlerinden biri İzmir’in. Bu iki tatil beldesinden hangisine giderseniz gidin emin olun ki hayatınızın en keyifli tatillerinden birini yaşayacak ve evinize hem dinlenmiş hem de bir sürü harika anı biriktirmiş olarak döneceksiniz.

Çeşme Ilıca’ya hayran kalacaksınız

Çeşme’ye daha önce hiç gitmediyseniz bilmelisiniz ki bu harika ilçeye adım attığınız anda hem hayranlık hem de daha önce ben neden buraya gelmedim ki diyerek pişmanlık duyacaksınız. Çeşme her şeyden önce deniz, kum ve güneşin en cazip halleriyle arzı endam eyledikleri bir tatil beldesi. Dolayısıyla benim için tatilde en önemli şey deniz ve güneşlenmektir diyorsanız Çeşme’de kesinlikle mest olacaksınız. Bunun yanı sıra Çeşme’nin en popüler yerlerinden biri olan Alaçatı’yı da atlamamak gerekiyor. Her daim rüzgârlı olan Alaçatı sırf bu özelliği nedeniyle her yıl binlerce sörf tutkunu tarafından ziyaret ediliyor. Ayrıca yaz sıcaklarına dayanamayanlar için de Çeşme Alaçatı tatil yapmak için eşsiz bir alternatif. Zira burada yazın boğucu sıcaklığı hiç hissedilmiyor ve bahar tadında bir yaz tatili yaşanıyor.

Ilıca otelleri burada tatil yapmak için gayet makul bir seçenek. Bölgede bulunan çok sayıda otel sayesinde tatil için ayırdığınız bütçeye, zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun konaklama mekânlarını bulmanız son derece kolay. Bu güzel otellerde konaklayarak Çeşme’nin, Alaçatı’nın tadını çıkartabilir, eşsiz güzellikteki plajlarında güneşlenip Ege’nin tertemiz sularında yüzerek kusursuz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

İzmir’in en huzurlu tatil beldesi Gümüldür

İzmir merkezinden yaklaşık 45 kilometre mesafede yer alan Gümüldür için İzmir’in sakladığı cennetten bir parça demek pek de abartı sayılmaz. Gümüldür doğanın tarihi güzelliklerle taçlandığı tek kelimeyle enfes bir yer. Gümüldür ‘de sadece İzmir’in değil ülkemizin hatta dünyanın en önemli tarihi kalıntılarından bir kısmı bulunuyor. Bunların başındaysa Antik Çağın en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak kabul edilen Klaros Antik Kenti. Adım attığınız anda büyüleneceğiniz Klaros Antik Kenti Gümüldür ‘de bulunan tek tarihi kalıntı da değil ayrıca. Bu küçük tatil merkezinde İyonların iki antik kenti daha bulunuyor; Kolophon ve Notion. Kolophon ve Kolophon’un liman kısmı olarak tanımlayabileceğimiz Notion Klaros Antik Kenti ile birlikte Gümüldür tatillerinde mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerler.

Gümüldür otelleri beldenin farklı yerlerinde konaklama şansı sunuyor. Gümüldür elbette yalnızca tarihi değerlere ev sahipliği yapmıyor, belde de aynı zamanda muhteşem koylar ve plajlar da var ki zaten Gümüldür ’ün özellikle de yaz tatillerinin vazgeçilmez destinasyonlarından biri olmasında bu plajların rolü çok büyük. Kalacağınız otelde havuz bulunsa dahi size tavsiyemiz otelinizden çıkmanız ve her biri eşsiz güzellikteki Gümüldür koylarını ve plajlarını dolaşmanız, hatta her gün başka bir koyda ya da plajda zaman geçirebilir, Ege denizinin masmavi ve tertemiz sularında yüzüp plajlarda güneşlenmenin tadını çıkartabilirsiniz. Bu arada Gümüldür ‘ün birçok plajı mavi bayraklı yani temizliği ve güzelliği bizim kişisel fikrimizin ötesinde tescilli.

Çeşme Plus Otel bölgedeki en güzel otellerden bir olarak ön plana çıkıyor. Bu güzel otelde konaklayarak konforlu bir tatil geçirebilir, Çeşme’nin kendine has havasını soluyarak hayatınızın en eğlenceli tatillerinden birini yaşayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir