Kültür-SanatManşet

FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASI SONUÇLANDI


Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği, ortaokul, lise ve yetişkin kategorisinde toplam 661 öykünün yer aldığı ‘Fakir Baykurt Öykü Yarışması’ sonuçlandı. Dereceye girenlere ödüller verilecek!

Edebiyata verdiği önemle adından sıkça söz ettiren Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği ‘Fakir Baykurt Öykü Yarışması’na Türkiye’den ve Avrupa’dan, öykü yağdı. Amatör yazarların büyük ilgi gösterdiği yarışmada; ‘Yetişkinler’de; Nilüfer Küçükçavdar; ‘İçeri Giren’ ile, ‘Lise Öğrencileri’nde Ayşenur Koşucu; ‘Yıldızlar Da Üşür’ ile Ortaokul Öğrencileri’nde Zeynep Berfin Güngör; ‘İmkansız’ ile birincilik ödülüne layık görüldü. Kazanan isimler 14 Mayıs’ta ‘Sarıyer Edebiyat Günleri’nde gerçekleşecek törenle ödüllerine kavuşacak.

Ödül alan katılımcıların tam listesi ise şöyle;

2017 FAKİR BAYKURT ÖYKÜ YARIŞMASINDA
DERECEYE GİREN YARIŞMACILARIN LİSTESİ

Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen “Fakir Baykurt Öykü Yarışması”na 1.Kategoride (Ortaokul) 64, 2.Kategoride (Lise) 56, 3.Kategoride (Yetişkinler) 541 olmak üzere toplam 661 öykü ile katılım olmuştur.
Seçici Kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren yarışmacılar ve öyküleri;

YETİŞKİNLER KATEGORİSİ

1) Adı Soyadı : Nilüfer Küçükçavdar Eser Adı : İçeri Giren

Ödül Gerekçesi : Yanılsamanın ve yabancılaşmanın egemen olduğu, insani değerlerin makyajlanıp tüketim kültürünün vitrinine sunulduğu bir sistemde, bireyliğini elde edememiş bir burjuva kadınının iç dünyasını başarıyla yansıttığı, anlatımındaki ince ironi, Türkçe’yi ve öykü dilinin olanaklarını iyi kullandığı göz önüne alınarak birinci seçilmiştir.

2) Adı Soyadı : Mehmet Emin Taşdelen Eser Adı : Şimdiki Evveli Tekrarlıyor

Ödül Gerekçesi : Savaşın çirkin ve acımasız yüzünü canlı, çarpıcı bir biçimde betimlemesi, olayların ağırlığına yaslanmaktan çok, yazınsal dile verdiği önem, anlatımının ritmi, ayrıntı işçiliği, özgün kurgusu değerlendirilerek ikinci seçilmiştir.

3) Adı Soyadı : Sibel Gögen Eser Adı : Albatros

Ödül Gerekçesi : Anlattığı dünyadan, kıyı insanlarının yaşamlarından bir kesit sunarken, konuya egemen olması, betimlemelerindeki canlılık, doğallık, Türkçe’yi başarıyla kullanması, anlatımındaki akıcılık gibi özellikler gerekçelendirilerek üçüncü seçilmiştir.

Mansiyon Ödülü

Adı Soyadı : Meliha Yıldırım Eser Adı : Batık Bir Kıl

Ödül Gerekçesi : Öykülerde çok işlenmemiş bir meslek alanına girerek ağdacı bir kadının iç dünyasını, onun giderek sıradanlaşan hayatını sorgularken, işlevsel ayrıntıları başarıyla kullanması ve Türkçe’ye gösterdiği özen dikkate alınarak mansiyona layık görülmüştür.

Tarık Akan Özel Ödülü

Adı Soyadı : Yılmaz Okyay Eser Adı : Yol

Ödül Gerekçesi : Kara mizahla ve fantastik unsurlarla desteklenmiş bir öykü. Her türlü fiziksel kusur aşılabilir; ama insanın en büyük kusuru savaşma kusurudur, acı ve yıkım getirir, bunu aşmanın yolu zordur ama mümkündür. Öykünün bu önermeyi bize didaktik bir tuzağa düşmeden kendi olanaklarını kullanarak iletebildiği görüşüne varılmış ve ‘Tarık Akan Özel Ödülü’ne değer bulunmuştur.

LİSE ÖĞRENCİLERİ KATEGORİSİ

1) Adı Soyadı : Ayşenur Koşucu Eser Adı : Yıldızlar Da Üşür

Ödül Gerekçesi : Gözlem gücü, betimleme ve öyküleme yeteneği, anlatımındaki fantastik unsurlar ve dili kullanmadaki becerisinden dolayı birinci seçilmiştir.
2) Adı Soyadı : Beyza Tınmaz Eser Adı : Kurabiye Kokusu

Ödül Gerekçesi : Kimsesiz bir çocuğun sokağın ağır koşullarında verdiği yaşam mücadelesini, duygu ve düşüncelerini öykü diline dönüştürme becerisinden, anlatımındaki doğallık ve dile gösterdiği özenden dolayı ikinci seçilmiştir.
3) Adı Soyadı : Tuana Çelik Eser Adı : Karanlığın Çocukları

Ödül Gerekçesi : Bir lise öğrencisinin duygularını, ruhsal sorunlarını dile getirirken gerilim ve merak duygusunu diri tuttuğu, okuru öykünün içine çekerken zekice bir oyun kurduğu
için üçüncü seçilmiştir.
Mansiyon Ödülü

Adı Soyadı : Buket Muştucu Eser Adı : İçimizdeki Cam Kırıkları

Ödül Gerekçesi : Büyük kente göç sorununu işleyen, kurgusu ve canlı betimlemeleriyle umut vaat eden bir öykü; mansiyon ödülüne değer bulunmuştur.

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ KATEGORİSİ

1) Adı Soyadı : Zeynep Berfin Güngör Eser Adı : İmkânsız

Ödül Gerekçesi : Anlatımındaki renklilik, çerçeve anlatım, öykü kişilerinin sahiciliği ve
içtenliği,dilinin akıcılığı, başarılı kurgusu nedeniyle birinci seçilmiştir.

2) Adı Soyadı : Doğa İdil Kumru Eser Adı : Renklerin Dansı

Ödül Gerekçesi : Görme engelli bir çocuğun duygu ve düşüncelerini öykülemeyi
başardığı ve Türkçeyi kullanmada gösterdiği özen için ikinci seçilmiştir.

3) Adı Soyadı : Kardelen Diken Eser Adı : Bazen Erken Büyürsün

Ödül Gerekçesi : Tarihin hayatımızdaki yerini ve önemini öykü sanatının sınırlarından
taşmayan bir duyarlılıkla işlemeyi başardığı için üçüncü seçilmiştir.

Mansiyon Ödülü

Adı Soyadı : Merve Miray Şayan Eser Adı : Yetimhanedeki Azra

Ödül Gerekçesi : Duygu yoğunluğunu ve bireyin iç dünyasını başarılı bir biçimde yansıttığı için mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir