Kültür-SanatManşet

SABAH yazarı Hıncal Uluç: “Hürriyet’e yakıştı mı?”

Olayı herkes biliyor.. Hürriyet ve Takvim muhabirleri Emirgan‘da bir kafede patronun resmini çektiler diye tabancalı korumalar tarafından kovalandı ve yakalandılar. Makineleri gasp edildi.
Birden fazla kişiyle silahlı gasp, 5 yıldan 15 yıla kadar ağır hapsi gerektiren çok ciddi bir suçtur..
Hemen ertesi gün yazdım.. “Bu gazeteciler yarın davalarından vazgeçerler.. Savcılık bugün, hemen kamu davası açmalı..”

Açtı da kamu davasını savcı..

Dün sabah okudum. Hürriyet muhabiri davasından vazgeçmiş.. Geçerken de “Makinemi gasp etmediler. ‘Makinemi alın’ diye ben teklif ettim” deyip, gasp suçunu bile ortadan kaldırmış. Mahkemenin yapacağı bir şey yok. Tutuklu yargılamaya son vermiş.

Sabah’taki haberde, Takvim muhabirinden satır yok..

Şimdi ben, Hürriyet muhabirinin davadan vazgeçeceğini nerden bildim?.
Bu işleri bilirim de ondan..

O Emirgan mekânı, hemen tüm magazin yazarlarının gözdesi.. Hemen meslektaşlarını değil, o mekânın sahibini savunmaya başlayacaklar. Gazete yönetiminden foto muhabirine büyük baskı gelecek. Adamcağız ekmek parasını kaybetmemek için boyun eğecek..

Aynen öyle oldu. Adamın sıcağı sıcağına karakolda, bir de şimdi mahkemede verdiği iki ifadeyi karşılaştırın.. Mahkemedekini Emirgan patronunun avukatları yazdırsa, ancak o cümle kurulurdu.. “Ben kendim teklif ettim..”
Bu cümle sadece tutukluluk halini kaldırmaz. gasp suçunu da ortadan kaldırıp “Beraat”i de sağlar çünkü..
Sinan Çetin’i oğlu için yazmadık şey bırakmayan, hâlâ delikanlının peşinde koşan (Üç gün önce “Taksiyle dolaşıyor” diye resimli haber yaptılar, sıkılmadan.. Nasıl Sinan kiniyse artık), polisin ailesi davadan vazgeçti diye kıyameti koparan Hürriyet’in kendisi bunu yapar mı?. Yaparsa saygınlığı kalır mı?.
Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök ve akil adam Faruk Bildirici kardeşlerim ne diyecekler çok merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir