ManşetSektörel

Geleceğin Mesleği: Yazılım Uzmanlığı

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Yazılım Uzmanlığı Türkiye’de oldukça yeni bir meslek dalı olmasına rağmen oldukça popüler. Biz de bu meslek hakkında bilgi edinmek için Maslak’ta yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışan Mehmet Akif Yanbak’ı ofisinde ziyaret ettik ve mesleğe dair sorular sorduk. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan, işini çok seven ve hatta yaptığı işi meslek olarak değil de hobi olarak gören, çalışmayı ve sürekli bir şeyler üretmeyi prensip edinen Mehmet Akif Yanbak, Mersin’in Bozyazı ilçesinde dünyaya geldi ve liseye kadar Bozyazı’da okudu. Liseden sonra Pamukkale Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanan Yanbak, 2013 yılında Bilgisayar Mühendisi olarak üniversiteden mezun oldu. Şuan Filbox’ta Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor ve eğitim hayatına İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans yaparak devam ediyor.

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – GÜLİZAR KOYUNCU

Yazılıma olan ilginiz ilk ne zaman başladı?

Çoğu yazılımcı gibi commodore 64 ile başlamadım ya da 7-8 yaşlarında ilk yazılımımı yazmadım. İlk bilgisayarımız(abim ile ortak kullandığımız, daha çok onun kullandığı) 13 yaşında oldu, çoğu zaman ailem tarafından yasaklanan bilgisayar, internetsiz bir anlam ifade etmiyordu. Bunun yanında bilgisayarla bir şeyler yapabileceğimi anlatabilecek bir büyüğümüz veya bir rol modelimiz yoktu. Yine de insanın içinde merak duygusu olunca yavaştan bir şeyler yapmaya başlıyor. Öncelikle demo oyunların sistem dosyalarını kurcalamayla başlayan bilgisayar merakı “bedava site yapmak” anahtar kelimesi ile nasıl site yapılabilire gitti. Lise yıllarında az buçuk css, html, mysql, php bilgisi edinmiştim ama beş para etmez bilgiler yani abartılacak bir şey değil. Yazılım sadece ilgiyle olacak bir iş değil. Günümüzün vazgeçilmezi para lazım, iyi bir eğitim lazım, size yol gösterecek “büyük”ler lazım. Üniversiteye başlayınca imkanlarım öncekine göre muazzam arttı ve artık sadece öğrenmem gerekiyordu.

Yazılım Uzmanlığı kimlere göre bir meslektir?

Üretmekten zevk alan insanlar içindir. “salla başı al maaşı” kafasında olan insanlar için kesinlikle uygun değildir zira bu insanlardan verimli yazılım alamazsınız. Yazılım bir çözümdür, sürekli sorunlarla boğuşursunuz. Bu süreç her zamanlı sancılı bir süreç olur fakat ürününüzü elinize aldığınızda tüm bu sancıya değermiş dersiniz. Çocuk yapmak gibi bir şey…

Sizce gelecekte popülerliği artacak programlama dilleri nelerdir?

Programlama dili günlük hayatta kullandığımız dil gibi bir şey değil. Mesela biz Türkçe konuşuyoruz fakat içine farklı dillerden kelimeler sokuyoruz, ne küçük ünlü uyumu ne büyük ünlü uyumuna bakıyoruz. Dil kurallarımızı ihlal ediyoruz ve dilimiz giderek bozuluyor. Programlama dili bunun aksine sürekli olarak kendi kurallarını pekiştirip daha kolay ve işlevsel hale gelmeye çalışıyor. Şuan programlama dili popüler olacak gibi bir şey demem çok yanlış olur, çünkü diller sürekli geliştirip yeni bir isimle devam ediyor. Giderek daha az bilgi ile program yazmamız için uğraşan insanlar var. Benim tahminim 20 seneye yazılım asistanları denen “Siri” benzeri uygulamalar çıkacak ve sözle kod yazacağız. Örneğin “bana bir blog site yap” dediğimizde yazılım asistanı size istediğiniz programalama dilinde blog sitenizi kodlayacak ve yayına alacak.

Bu meslek için olmazsa olmaz dediğiniz özellikler nelerdir?

Programala dilleri sürekli gelişen ve değişen bir mimariye ve örüntüye sahiptir. Bunları takip edebilmek için yeterli yabancı dile sahip olması gerekiyor. Tabi en önemlisi sizi tetikleyecek merak duygusuna ihtiyaç vardır.

Sizce yazılım alanında çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Çalıştığınız kurumun büyüklüğüne göre ve orta gelirli bir aileden geliyorsanız hayatınızda göremeyeceğiniz teknolojik cihazları elinizin altında bulabilirsiniz. Bir ürün geliştirmek için bir bilgisayar ve yapacağınız işin bilgisi lazım. Ek masraf olmadan ürün çıkarabiliyorsunuz ve üretim maliyeti “kopyala-yapıştır” sayesinde sıfır olması çok büyük bir avantaj. Dezavantajlarına gelecek olursak “ölücü müşteri” ve “ne istediğini bilmeyen müşteri” olarak iki baş belamız vardır. Bildiğin ömür törpüsü (Gülüşmeler)… Ölücü müşteri para vermem ama iş isterim der, ne istediğini bilmeyen müşteri neler der neler… Küçük bir örnek verecek olursak diyalog aynen şu şekilde gelişir:
-Bana bir site yap.
+Eeee…
-Herkes girsin…
+Eee
-Çok para kazanayım!

Bu diyalogu birden çok kez yaşadım… Yaşıyorum… Yaşayacağım

Yazılım geliştirme uzmanlığının Dünya ve Türkiye’deki gelişimini ve pazar büyüklüğünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maalesef Türkiye’de orijinal fikirle bir iş üretilmiyor, üretecek olan da zaten yurtdışına gidiyor ordan üretiyor. Yurt dışında tutmuş projeler genelde Türkiye’de taklit edilerek devam ediyor. Bunun bir çok nedeni var, Türkiye’de emek nedir bilinmiyor. Dijital ürünlerde yazılım, film, dizi, müzik hepsinde korsan faaliyetleri hat safhada ve bunu yaparken insanlar utanç bile duymuyor keza övünerek anlatıyor. Hal böyle olunca yazılımın pek değeri kalmıyor, tabi yaptığın işin de… Ülkenin gelişmişlik ve ahlak seviyesine doğru orantılı olarak yazılım kalitesi de artıyor. Yazılım artık bir pazardan ziyade bir ihtiyaç haline dönüşeceği için bunun büyüklüğünü konuşmaya gerek yok zira artık “Nesnelerin İnterneti” kavramı ile kullandığımız lambalar bile bir yazılım ile kontrol edilebilir hale gelecek.

Yazılım geliştirme uzmanlarının yaptıkları işe göre aldıkları ücreti yeterli buluyor musunuz?

Genelde çalıştığımız insanlar bizden daha donanımsız olduğu için bizim değerimizi bilecek bir kapasiteye sahip olmuyorlar. Aylık 600TL teklif eden dahi olmuştu. Yazılımcı maaşlarını yabancı kariyer sitelerinden öğrenebilirsiniz, Türkiye’de fiyat aralığı yazmaz ama genelde yabancı sitelerdekinin üçte biri civarındadır.

Gelecek kariyer planlamasını yazılım alanında yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yazılım sabır ve merak işidir. Sadece yazılım için değil herhangi bir meslek için de gençlerin o mesleği yapan insanları gidip izlemesi, oturup muhabbet etmesi gerekir. Türkiye’de iyi yerlerde olan insanların biyografisini açıp okursanız ortak olarak göreceğiniz şey “Babam beni şu abinin yanına götürdü ‘bu çocuğun sizin işe merakı var’ dedi, ‘bunu da yanınıza alır mısınız’ dedi” gibi çok fazla hikaye örneği var. Benim içimde ukde kalan en büyük şey çocukken etrafımda rol model alabileceğim akıllı bir insanın olmaması diyebilirim. Etrafımdakiler akılsız demiyorum, ulaşabildiklerim arasında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir