GündemManşet

Boğulmaktan şans eseri kurtuldu!

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Boğaz’da akıntıya kapılan ve boğulmak üzere olan 19 yaşındaki bir genci, şans eseri başka görev için orada olan DAK/SAR ekipleri kurtardı.

Gemiler için dünyanın en tehlikeli suyolu olarak kabul edilen İstanbul Boğazı’nda bir genç boğulmaktan son anda kurtarıldı. Sarıyer’de ki evinden serinlemek için Yeniköy sahiline gelen 19 yaşındaki Mert Özdemir arkadaşlarıyla bir süre yüzdü. Akıntı ile yaklaşık 50 metre aşağıdaki merdiven korkuluklarına tutunarak karaya çıkan genç, banklarda dinlendikten sonra tekrar denize girmek istedi. Balıklama atladığı denizdeki akıntı ile yine Marmara Denizi’ne doğru sürüklenen Özdemir bu kez merdiven korkuluğunu tutamadı. Panik yapmadan su üstünde kalan Özdemir’i kurtarmak isteyen arkadaşlarından Emirhan Polat denize atladı. Fakat şiddetli akıntı iki genci de sürüklemeye başladı. Akıntının en şiddetli olduğu Yeniköy burnuna kadar sürüklenen ikili açığa doğru sürüklenirken kıyıdakiler bağırarak yardım istedi.

Panik başladı

Bu sırada İstanbul Boğazı’nda başka bir görev için bulunan Denizde Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, kıyıdan gelen sesleri duydu. Hızlı botlarıyla her türlü arama-kurtarma görevini yapabilen gönüllülerin bulunduğu hızlı botu kullanan Murat Kaya hemen gençlere yöneldi. Bu sırada Bora Uygun yönetimindeki diğer botta destek için yaklaşırken, Orkun Pelvan denize atladı. Arkadaşından uzaklaşan, gücü tükenen ve kulaç atamayan Mert Özdemir’i 1 metre suyun altındayken yakalayan Orkun Pelvan satha çıkardı. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Orkun Pelvan’ın bota çıkardığı Özdemir’in kalp atışları ve nefesi de kontrol edildi. Sağlık kontrolünün ardından ambulans çağrılmasına gerek görülmezken, gönüllü kurtarmacılar ve iki genç birlikte karaya çıktı.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir