GündemManşet

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda devir teslim

CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçilen Canan Kaftancıoğlu, bugün düzenlenen görkemli bir törenle görevi teslim aldı. İstanbul İl Başkanlığı’ndaki devir teslim töreninde konuşan Kaftancıoğlu: “Bizim için anne olmak ve annelik hepimiz için çok kutsaldır. Ben hiç kimsenin annesine bir şey dedirtmeyeceğim gibi, Sayın Erdoğan’ın annesine bir şey denildiğinde de bunun karşısında duracak biri olurum” diye konuştu.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda bugün devir teslim töreni yapıldı. Sarıyer’den de çok sayıda kişinin katıldığı törende, Canan Kaftancıoğlu görevi Cemal Canpolat’tan devraldı. Törene CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve ilçe yöneticileri de katıldı.

BİNLERCE KİŞİ KATILDI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, anne olmak ve anneliğin çok kutsal olduğunu belirterek, “Ben hiç kimsenin annesine bir şey dedirtmeyeceğim gibi, Sayın Erdoğan’ın annesine bir şey denildiğinde de bunun karşısında duracak biri olarak bu paylaşımımdan dolayı Sayın Erdoğan’dan samimi bir şekilde özür dilediğimi ifade etmek isterim.” dedi. Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı görevini Cemal Canpolat’tan devraldı.

Görevi devreden Canpolat, yaptığı konuşmada, demokrasinin bütün kurallarıyla, kol kola yarıştığı Canan Kaftancıoğlu’na görevi devrettiğini ancak sonuna kadar Kaftancıoğlu’nun yanında olduğunu söyledi.

Canpolat, “Birbirimizle uğraşacak bir tek dakikamız yoktur. Ülkemizin bu zor koşullarında sadece bizim omuz omuza olmamız yetmiyor. Bizim dışımızda, bizim gibi düşünmeyen milyonlarla omuz omuza, artık bu ülkenin içeride ve dışarıda uluslararası sermayenin kuşatmasından kurtarmanın tam zamanıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının ardından Canpolat, il başkanı seçildiği zaman CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine taktığı parti rozetini Kaftancıoğlu’na takarak, çiçek takdim etti. Kaftancıoğlu da partililere seslenerek, “Sizler bugün sadece bir görev devir teslimine gelmediniz. Bizler bugün buraya mesnetsiz iddialara, sahte hesaplara, pusu kültürü ile saldıranlara inat, partimize, il başkanlığımıza sahip çıkmaya geldik. Rantın, talanın, betonun İstanbul’una son verip, yeniden, güzelden, gençten, kadından yana olan İstanbul’u mümkün kılmaya geldiniz.” dedi.

Kendilerinin teslim olacağını düşünenlerin yanıldığını anlatan Kaftancıoğlu, “Bizler zor şartlar altında dahi ‘manda ve himaye kabul edilemez’ diyen tıbbıyeli Hikmetler’in, Trakya’dan Anadolu’ya Kuva-i Milliye’yi örgütleyen mazlum halkların umudu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün nesliyiz. Bizler onun izinden giden, kurucumuz ve kurtarıcımız ve birleştiricimiz olarak gören yurttaşları, yoldaşları, neferleriyiz.” dedi.

Partililerin ilgisi nedeniyle, salonda basın mensupları çalışmakta güçlük yaşadı. Partililer de cep telefonları ile fotoğraf çekip sosyal medya üzerinden yayın yaptı. Kaftancıoğlu, görev değişiminin ardından hakkındaki iddialara ilişkin, slayt gösterisi eşliğinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bugüne kadar hiç kimsenin özel yaşantısının teşhir edilmesinin ve hedef gösterilmesinin karşısında, insanların söyledikleriyle ya da özel hayatıyla değil yaptıklarıyla ön planda olmasını savunmuş biri olarak, bugün özeliyle ilgili basın açıklaması yapmaktan mahcubiyet duyduğunu dile getiren Kaftancıoğlu, bu konuda ilk ve son kez konuşacağını söyledi. Günlerdir kendisini, ailesini hedef alan birtakım paylaşımlar olduğunu ifade eden Kaftancıoğlu, eşinin kişisel sosyal medya hesabında paylaştığı ve üzerinde “7 dakika önce bu tabakta 1/4 domuz vardı” yazılı fotoğrafa ilişkin açıklama yaptı.

Fotoğrafı çeken kişinin açısından bakıldığında, tabağın karşıdaki kişiye ait olduğunun aşikar olduğunu anlatan Kaftancıoğlu, “Bunu bile söylemeyi ayıp sayıyorum. Böyle bir paylaşım yerlidir, yersizdir. Kişinin kendi kişisel özelidir, tartışılır ama bunun üzerinden bir kişiyi ve o kişi hele ki bu devletin yetiştirdiği en iyi hekimlerden birisi olan, hayattaki en büyük önceliği eşi, çocuğu, ailesi ve hastaları olan, hiç kimsenin inancına, ideolojik duruşuna bakmadan hizmet veren birisi için, bunun üzerinden bir kişinin hedef gösterilmesi, bunun AK Parti Genel Başkanı üzerinden yapılması, bundan sonra da ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı politikaların nasıl devam edeceğinin bir göstergesi.” diye konuştu.

“Bu topraklarda siyasi linç çok kolay”

Bir gösterici kadının fotoğrafının yer aldığı Twitter paylaşımına değinen Kaftancıoğlu, “Bu çirkin ötesi saldırının benim için en güzel yanı, benim yarı yaşımda birine benzetilmiş olmam. Benim olmadığım gayet aşikar ve bilinen… Benim şakacı eşim bir espri ile ‘yakaladım seni’ yazması üzerine, ‘yakaladın ihbar etme bari’ dememden, bir AK Parti grup toplantısında paylaşılan ve biraz önce söylediğim korkuları nedeniyle, bundan medet umulan bir Türkiye siyasi iklimine gelmiş olduk. Ben bu kişinin her kimse bu kadar teşhir edilerek, onun haklarının da gasbedildiğinin altını çizmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kızının fotoğrafının bulunduğu Twitter paylaşımına da değinen Kaftancıoğlu, “Bu topraklarda siyasi linç çok kolay. Çıkarlar uğruna insanları hedef göstermek kolay. Kızımın seyahatteki fotoğrafları altına yapılan yorumları, tehditleri… Bizim çocuklarımızın günahı ne? Benim kızım, sadece annesi özgürlük ve demokrasi mücadelesi veriyor diye hedef gösterilmeli mi? Bunu devletin en üst kesiminden, AK Parti Genel Başkanı’nın söylemesiyle hedef gösterilmesi nedir? Bütün çocuklar günahsız, benim kızım da günahsız.” açıklamasında bulundu.

– “Bununla da gurur duyarım”

Kaftancıoğlu, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile çekilmiş fotoğrafına ilişkin de “Buradan halkın iradesiyle seçilmiş ve şu anda cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’a selam yolluyorum. Bu fotoğrafın yanına başka fotoğraflar da koyacaktım. Benim AK Parti ve MHP milletvekilleriyle çekilmiş fotoğraflarım da var. Fakat koyduğumda linç kampanyasını benden alıp, onları linç ederler diye koymuyorum. Ben bu memlekette bir kadın hakları savunucusu, bir hak ve özgürlük mücadelecisi olarak halkın iradesiyle seçilmiş herkesle fotoğraf veririm, bununla ilgili de hiçbir açıklama yapmam, bununla da gurur duyarım.” dedi.

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bir şey hariç, sosyal medya hesabında yazdığı ve paylaştığı her şeyin sonuna kadar arkasında olduğunu anlatan Kaftancıoğlu, şöyle devam etti: “Gezi direnişi sayesinde ben de bir sürü paylaşımlarda bulundum. Orada gözümden kaçmış bir şey var. Hepimiz insanız, hepimiz hata yapabiliriz. Sayın Erdoğan’ın annesine küfür olan bir duvar yazısını da paylaşmışım. Bizim için anne olmak ve annelik hepimiz için çok kutsaldır. Ben hiç kimsenin annesine bir şey dedirtmeyeceğim gibi, Sayın Erdoğan’ın annesine bir şey denildiğinde de bunun karşısında duracak biri olarak bu paylaşımımdan dolayı Sayın Erdoğan’dan samimi bir şekilde özür dilediğimi ifade etmek isterim. Bu topraklarda insan kıymetli, kadın kıymetli, anneler çok kıymetli ama anneleri de meydanlarda yuhlatmayalım. ‘Ananı da al git’ demeyelim. Siyaset ikliminin barışması için bunların hepsine ihtiyacımız var.”

“Bu gömleği üzerimden hiç çıkarmadım”

Kaftancıoğlu “PKK’lı, HDP’li, FETÖ’cü” olmakla suçlandığını aktararak, bu konuda kendisine ait olan tweetlerin arkasında olduğunu dile getirdi. 15 Temmuz gecesi “Alın size nur topu gibi mağduriyet” tweetini yazdığını kabul eden Kaftancıoğlu, kendilerinin günün koşullarına göre, işlerine geldiği gibi siyaset yapan bir gelenekten gelmediklerini söyledi.

Çözüm süreci başladığında, CHP’de 101 partilinin Kürt sorununa ilişkin bir metne imza attığını, o dönemler parti içinden “Bunlar AK Parti’nin yaptığı sürece destek oluyor” diye eleştirenlerin de olduğunu aktaran Kaftancıoğlu, “Eğer bu ülkeye barış gelecekse ve kim olursa olsun birisi bu barışı getirmek için bir adım atıyorsa, samimi olmadıklarını bilsek dahi genel başkanımızın dediği gibi açık kredi verebileceğimizi gösteriyoruz. Niye şimdi onlar çıkarılmıyor? Ben ilk gençlik yıllarımdan itibaren bir sol değerler gömleği giydim. Bugüne kadar verdiğim mücadele, bulunduğum noktada bu gömleği üzerimden hiç çıkarmadım.” diye konuştu.

Kaftancıoğlu, sözde “Ermeni soykırımı” iddiasına ilişkin sosyal medya hesabındaki paylaşımına da değinerek, “Geçmişte yaşanılan olaylarla ilgili düşüncesini, insanın 140 karakterle anlatması ya da anlatmaması mümkün değildir. 2012 yılında yapılmış Ermeni soykırımı yürüyüşü yapılmış. Ben de o yürüyüşe gitmişim. Attığım tweette ‘Yürüyüş başlıyor, polisten çok halk var demişim.’ Yürüyüş bittikten sonra 23.22’de sözde bu yürüyüşün duyurusunu yapmışım.” açıklamasında bulundu.

Orijinal bir tweetin değiştirilip yerine farklı bir yazının konulabildiğiyle ilgili bir video gösteren Kaftancıoğlu, “Şöylesi bir teknolojik hamleyle, 10 saniyede değiştirilebilecek şeylerle insanları linç ediyoruz. İyi bir Twitter kullanıcısıyım. 2014 yılında 140 karakterin olduğu bir yerde 168 karakterli bir tweet yazmışım.” dedi.

“Hiçbir şeyden korkmuyorum bu konuda”

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kaftancıoğlu, hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin soruya, “Bu memlekette terörist olduğu iddiasıyla tutuklanan bir genelkurmay başkanı var. Dolayısıyla işine gelmeyenleri söyleyenlerin kodese atıldığı, herkesin terörist olduğu, terörist yaptırıldığı bir ortamda Ahmet Şık nasıl FETÖ’cü denilip içeride yatıyorsa, AK Parti zihniyeti ve yargısıyla da terörist denilmek benim için olsa olsa onur ve gurur olur. Hiçbir şeyden korkmuyorum bu konuda.” yanıtını verdi.

“Mustafa Kemal’in yoldaşı olmak”

“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganına ilişkin soru üzerine Kaftancıoğlu, şunları söyledi: “Mustafa Kemal’in değerlerini, yaşamış, özümsemiş ve yaşamı boyunca o yoldan gitmiş biri olarak hiçbir zaman ‘gardırop Atatürkçüleri’ gibi ‘ben solcuyum’ gibi kendimi hiç tanımlamamışımdır. ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sözünü militer bulduğumu ifade ederek ama bir adım daha ileri giderek, ‘Mustafa Kemal’in yoldaşlarıyız’ demişimdir. Mustafa Kemal’in yoldaşı olmak, askeri olmayı reddetmek anlamına gelmez. Kenan Evren Atatürkçülüğü gibi gardırop Atatürkçülerinin de sırf Mustafa Kemal’e zarar vermek için, içini boşaltarak saldırıyor olmalarını, örgütümün takdirine bırakıyorum.”

Kaftancıoğlu, basın açıklamasının ardından dışarıda kendisini bekleyen kalabalığa, parti otobüsü üzerinden hitap etti.

Bir yorum

  1. bir avuc liberal solcunun pesine takilip,elinizdeki sariyer gibi ilceleride kaybedeceksiniz.secimde gorusuruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir