GündemManşet

CHP seçmeni; kendi partilerine, 24 Haziran gecesinin hesabını sormak için gelecek seçimlerde sandığa gitmek istemiyor!

GAZETECİ BEKİR BATU YAZDI:

Türk halkı olarak; kafamızda soru işaretleriyle dolu bir 24 Haziran seçimi yaşadık. AKP öyle ya da böyle yüzde 52 oy alarak seçimi kazandı ve Erdoğan başkan olmayı başardı. Anadolu Ajansı dışında başka hiçbir kaynaktan sonuç alma şansımız olmadığı için ne yazık ki toplum olarak bu sonucu doğru kabul etmek durumunda kaldık.

Peki 24 Haziran gecesi neler yaşandı, Muharrem İnce ile Meral Akşener o gece neredeydi? Kimine göre İnce ve ailesi rehin alındı kimine göre de İnce o gece basının karşısına çıkamayacak kadar zil zurna sarhoştu. Akşener’in nerede olduğu konusunda da hiç kimse bilgi sahibi olamadı.

Seçmen için artık bu saatten sonra o gece kimin nerede olduğu ve ne yaptığı hiç önemli değil… Bu konuda yapılacak açıklamalar ya da söylenecek mazeretler seçmeni daha da kızdırmaktan öteye geçmeyecektir.

CHP’de 24 Haziran gecesinin sırrı henüz çözülememişken, Kılıçdaroğlu ile İnce arasında başlayan liderlik yarışı seçmeni adeta çıldırmış durumda. Seçmen önce hesap verilmesini ve o gecenin aydınlatılmasını istiyor.

Ortada herkesin gözü önünde yatan bir cenaze varken, ikili arasında patlak veren liderlik kavgası CHP’ye oy verenleri iyice çileden çıkarmış durumda. Tepedekiler yüzde 20 – yüzde 30 kavgası yaparken CHP tabanı sessiz sedasız bölünüyor. Bu bölünme HDP’ye giden emanet oyların bir daha geri dönmemek üzere kemikleşmesi ve sandığa küsmüş geniş bir seçmen kitlesinin doğması olarak karşımıza çıkıyor.

CHP’de şuan hiç azımsanmayacak bir kesim bundan sonraki hiçbir seçimde oy kullanmak istemiyor. Buna sadece genel seçimler değil, belediye ve yerel seçimler de dahil. Müthiş bir hayal kırıklığı ve vurdumduymazlık var. CHP seçmenini artık kimse çantada keklik görmesin. Küskün, kırgın ve hatta kızgın bir seçmen kitlesi oluşmuş durumda. Oy kullanmak için tatillerini yarıda bırakan, masraftan kaçmadan, uzun yollardan dönerek sandık başına giden seçmenler 24 Haziran gecesi yaşadığı hayal kırıklığını unutmuş değil… Eski vekil Barış Yarkadaş’ın söylediği gibi “O gece 50 bin sandıktan haber alınamamış”. CHP’nin seçimi izlemek için kurduğu bilgisayar sistemi çökmüş.

Seçmen bir oy için büyük fedakarlık gösterip sandığa gitmekten kaçınmazken, CHP yönetiminin bu denli vurdum duymaz olması elbette hiç affedilir bir durum değil.

“50 bin avukatla YSK’nın önünde olacağım” diyen Muharrem İnce ile “Beni YSK’nın önünden jiletle kazıyamayacaklar” diyerek seçmene kesin güvence veren Akşener’den ne yazık ki o gece haber alınamamıştır. 15 milyon insanın oyunu alan İnce, ertesi gün öğle saatlerine kadar ortalarda görünmemiştir.

Sonuç olarak 24 Haziran seçimleri, CHP seçmeninde telafisi olmayan bir hasar yaratmış ve bundan sonraki seçimlerde sandığa gitmek istemeyen, umutsuz geniş bir kitlenin oluşmasına neden olmuştur. CHP’de yaşanan bu güven bunalımı, kırgınlık ve küskünlük, görünen o ki Sarıyer Belediye seçimlerinde de sandığa yansıyacaktır. Sarıyer’de belediye seçimi için oy hesabı yapanlar, 24 Haziran’da alınan oylar üzerinden değil, 25 Haziran’da sandığa küskün geniş bir CHP seçmeninin varlığını görerek hesap yapmalıdır. Aksi halde önümüzdeki belediye seçimleri sürprizlere ve hayal kırıklıklarına gebe bir seçim olabilir. CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı’nda yaşanan istifalar da bunun işaretlerinden… Sarıyer’de tehlike çanları çalıyor… Kendi partisine ceza kesmeyi bekleyen sitelerdeki kızgın seçmenin ruh hali düzeltilmediği sürece bu çanlar daha da yüksek sesle çalmaya devam edecek.

Gördüğüm o ki, CHP’de büyük bir kesim, kendi partisini 24 Haziran gecesinin hesabını sormak için sandığa gitmeyerek cezalandırmayı bekliyor. Sarıyer’de belediye başkanlığı hesabı yapanlar artık bu gerçeği görerek çalışmalı. CHP seçmeni bu durumdayken, “Armut piş ağzıma düş” mantığıyla hareket eden AKP’de ise ciddi bir anlayış değişikliği yaşanmadığı sürece onlar da kendi dünyalarında hapsolmaya mahkum olacaklardır. Sarıyer’i elinden kaptırmaya hazır bir CHP ile beceriksiz bir AKP arasındaki bu yarışın seçim sathına doğru nasıl sonuçlanacağını elbette zaman gösterecek. Bakalım gelecek seçimlere kadar köprünün altından daha ne sular akacak… Hep birlikte izleyip göreceğiz…

Bir yorum

  1. Maslesef CHP köklü seçmenini kaybede oldu, bir sarıyerli ve köklü bir CHP li olarak yazıyorum bitti, benim gibi düşünen çok arkadaşım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir