GündemManşet

CHP’nin yeni İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu

    

Haftalardır büyük bir heyecana sahne olan CHP 36. Olağan İstanbul İl Kongresi sona erdi. Cemal Canpolat ile Canan Kaftancıoğlu’nun yarıştığı, ara ara tansiyonun yükseldiği, ufak çaplı gerginliğin yaşandığı kongrede 325 oy alan Kaftancıoğlu rakibi Canpolat’tan sadece 7 oy fazla alarak seçimi kazandı. İstanbul’un yeni il başkanı Kaftancıoğlu’nun seçimi kazanmasında Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Sarıyer ekibinin emeği büyük oldu. Yeni il başkanının listesine Sarıyer’den çok sayıda isim de girdi.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Kongrede; CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve başkan adayları birer konuşma yaptı. Oy sayımının ardından 325 delegenin oyunu alan Canan Kaftancıoğlu CHP İstanbul İl Başkanı seçilirken, Cemal Canpolat 318 oyda kaldı. CHP İstanbul İl Kongresi, Bostancı Gösteri Merkezi’nde Saat 10:00’da başladı. Kongre’de mevcut başkan Cemal Canpolat ile Canan Kaftancıoğlu yarıştı.

İŞTE SARIYER’DEN LİSTEYE GİREN İSİMLER

Canan Kaftancıoğlu’nun listesine Sarıyer’den sürpriz isimler de girdi. Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Mustafa Oktay Aksu ile Yeter Büyükdurmuş il yönetimine girdi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Ali Rıza Yılmaz, İbrahim Yücel, Sinan Yarar, Adem Ali Kargidanoğlu, İbrahim Salcan, Ayşe Nilden Postalcı kurultay delegesi oldu, Nermin Günel ise Disiplin Kurulu asil üyeliğine girdi.

ŞÜKRÜ GENÇ’TEN KAFTANCIOĞLU’NA TEBRİK

Sarıyer’in tam desteğini alan Kaftancıoğlu’nun seçilmesinde büyük emeği geçen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de seçimin kazanılmasından sonra Kaftancıoğlu’nu tebrik etti. Başkan Genç, salondaki tebrik ve iyi dileklerini sosyal medya hesabından da paylaştığı mesajlarla da sürdürdü.

“MECLİS’İN FONKSİYONU BİTTİ”

Büyük bir coşkuyla karşılanan Kılıçdaroğlu, kongrede yaptığı konuşmada TBMM önünde yaşanan olaya değindi. Kılıçdaroğlu, “Dün TBMM’de bir kişi üzerine gazyağı döktü ve kendisini ateşe verdi. Niye? Geçinemiyor. 21. yüzyıl Türkiye’sinden bahsediyoruz. Size büyümenin yüzde 11 olduğu Türkiye’den söz ediyoruz. Gazetelere baktım. 1 sayfada bile yer almadı. Neden? Korkudan, baskıdan. Bunu yaparsak saraydaki zat üzülür mü. O işçi kardeşime söyleyeyim. Neden meclise geldin. Zaten meclisin fonksiyonu büyük ölçüde bitti. Git sarayın önünde yaksana kendini. Belki alevini görür ve şöyle yorum yapar; Beni çok seviyor kendisini ateşe verdi” şeklinde konuştu.

” İSTANBUL’U İHANET EDENLERE BIRAKMAYACAĞIZ”

“Herkes özellikle İstanbullu kardeşlerim şunu çok iyi bilsinler” diyen Kılıçdaroğlu, “2019 geliyor. Referandumda hangi sonucu elde ettiysek İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde daha büyük çoğunlukla aynı sonucu elde edeceğiz. İstanbul’u, İstanbul’a ihanet edenlere bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

643 DELEGE OY KULLANDI

Kongrede, İstanbul’daki 38 ilçeden seçilen 643 delege oy kullandı. Milletvekillerinin doğal delege olduğu kongreye çeşitli illerden çok sayıda da milletvekili katıldı.

CHP il delegelerinin konuşmalarının ardından, Canan Kaftanoğlu, Türkiye’yi AKP’nin zulmünden kurtaracaklarını belirterek, “İstanbul’u İstanbul’dan yöneteceğiz. Yalova’dan Sinop’tan değil. Partimiz için çalışan herkes bizim için değerlidir ve hak ettiği saygıyı görecektir” dedi.

Canpolat ise konuşmasında, “Başta İstanbul olmak üzere 81 ilde oylarımızı yüzde 50’lere çıkarmak için adayım” diyerek, şöyle devam etti: “Biz Anadolu’dan dişimizle tırnağımızla buralara geldik. Genel Başkanımıza lafla sahip çıkmak olmaz. Cumhuriyet tarihinin en büyük yürüyüşünü gerçekleştirdi. Hak için hukuk için adalet için.”

Canpolat, bir arkadaşının arsa bağışladığını, kendi imkanlarıyla il binası yaptıracaklarını, pazartesi günü de temel atacaklarını söyledi.

DR. CANAN KAFTANCIOĞLU KİMDİR?

GERGİNLİKLER DE YAŞANDI

Yoğun katılımın olduğu kongrede yer yer gerginlikler de yaşandı. Kongre’de il delegelerin konuşma yaptığı sırada, bir konuşma da CHP İstanbul İl Başkanı Yardımcısı Muhterem Aktaş yaptı. Aktaş’ın faaliyet raporu üzerine yaptığı konuşmanın protestolarla kesilmesi üzerine, Divan başkanı Aktaş’tan konuşmasını toparlamasını istedi. Aktaş, başkana “Daha başlamadım” yanıtını verdi. Bunun üzerine Divan Başkanı da “Faaliyet raporunda şerhiniz varsa konuşabilirsiniz, aksi halde konuşma hakkınız yok” deyince tartışmalara neden oldu.

Kurulan 6 sandıkta doğal delegelerle birlikte 643 delege oy kullandı. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar kapatıldı. Oy sayımına başlandı.

KAZANAN KAFTANCIOĞLU

Seçimde 325 delegenin oyunu alan Canan Kaftancıoğlu CHP İstanbul İl Başkanı seçilirken, Cemal Canpolat 318 oyda kaldı. Canpolat ve Kaftancı sonuçların açıklanmasının ardından birbirlerine sarılarak, dostluk pozu verdi.

KAFTANCIOĞLU: SÖYLEDEĞİMİZ ŞEYLERİ YAPACAĞIZ

Kaftancıoğlu sonuçların açıklanmasının ardından sahnede bir konuşma yaptı. Kaftancıoğlu, “Biz olacağız demiştim, olduk. Beni örgütüm aday yaptı. Örgütümle kazanacağım demiştim, bu da oldu. İyi ki varsınız. Hepimiz çok çalıştık. Hepimiz çok yorulduk. Öncelikle başkanımız Cemal Canpolat ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Biz söylediğimiz şeyleri yapacağız. Yapmayacağımız şeyi de söylemeyeceğiz.Bu kongre salonundan el ele, kol kola hep birlikte çıkıp, AKP faşizmini yıkmaya gideceğiz. İnancınız ve güvenciniz için çok teşekkür ederim” dedi.

CANPOLAT: BURANIN KAZANANI, KAYBEDENİ YOKTUR

Cemal Canpolat ise şöyle konuştu: Bu partinin birliğe, beraber olmaya ihtiyacı vardır. Biz herkese inat CHP geleneklerine uymaya, divanı da CHP geleneğine uymaya davet ediyorum hala. Çünkü buranın kazananı, kaybedeni yoktur. Kazanan sevgili kardeşim Canan’ı tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte CHP’yi büyük kitlelerle buluşturur. Biz de sonuna kadar katkımızı ve desteğimizi veririz.

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Ben bu ismi tanımıyorum ama sosyal medyada tepki büyük,umarım chp sarıyeri ve istanbulu anlamsız politikaları yüzünden kaybetmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler