GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sarıyer’de balık av sezonunun açılışını yaptı

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sarıyer’de balık av sezonunun açılışında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilinçli avcılıkla denizlerimizi temiz tutarak, karaya çıktıktan sonraki saklama ve dağıtım kanallarını geliştirerek milletimizi yeniden balıkla buluşturmalıyız. Hele hele balıkların çoğalma döneminde uygulanan av yasağına mutlaka riayet etmeliyiz” dedi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kireçburnu’nda balık av sezonu açılışında  vatandaşlarla bir araya geldi. Erdoğan, “Arzumuz  odur ki kişi başı balık artsın. Bilinçli avcılıkla denizlerimizi temiz tutarak, karaya çıktıktan sonraki saklama ve dağıtım kanallarını geliştirerek milletimizi yeniden balıkla buluşturmalıyız. Hele hele balıkların çoğalma döneminde uygulanan  av yasağına mutlaka riayet etmeliyiz. Yasak dönemde avcılık sadece  balıkçılarımızın değil, topyekun milletin geleceğinin çalınması demektir” dedi.

“Ağlarınızın hep dolu çıkmasını diliyorum”

Allah’tan av sezonunun bereketli geçmesini dileyen Erdoğan, “Denizde  kısmetinizin peşinde geçireceğiniz günler, haftalar ve aylar boyunca ağlarınızın  hep dolu çıkmasını diliyorum. Böylece hem sizlerin özellikle kazancı bol olacak  hem de vatandaşlarımız uygun fiyatlara balık temin edecektir. Türkiye, son  dönemde denizlerinde yılda yaklaşık 300-400 bin ton balık, su ürünü temin  etmektedir. Bu rakamın neredeyse üçte birini tek başına o meşhur hamsimiz  oluşturmaktadır. Bundan on yıl önce sadece hamsi avının 250-300 bin ton düzeyinde  gerçekleştiğini de unutmamamız gerekiyor. Her ne kadar ülkemizde kültür  balıkçılığı oldukça gelişmiş olsa da bu ürünlerin denizden avcılık yöntemiyle  tutulan balığın yerini alamayacağı bir gerçektir. Balık miktarının azalması  fiyatların yükselmesine ve kişi başına balık tüketiminin de düşmesine yol  açıyor” diye konuştu.

“Balıkçılığımızı ayağa kaldıralım”

Erdoğan, kişi başı balık tüketiminin artmasını arzu ettiklerini  vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilinçli avcılıkla denizlerimizi temiz tutarak, karaya çıktıktan  sonraki saklama ve dağıtım kanallarını geliştirerek milletimizi yeniden balıkla  buluşturmalıyız. Hele hele balıkların çoğalma döneminde uygulanan av yasağına  mutlaka riayet etmeliyiz. Yasak dönemde avcılık sadece balıkçılarımızın değil,  topyekun milletin geleceğinin çalınması demektir. Hiçbir kanun, polisiye tedbir  sizlerin özellikle kendi aranızda kuracağınız otokontrol sistemi kadar etkili  olamaz. Cumhurbaşkanlığı olarak, bakanlarımızla, ilgili tüm kurumlarımızla  birlikte bu konuda üzerimize düşenleri yapmakta kararlıyız. Temennimiz şudur,  balıkçılığımızı ayağa kaldıralım, bu ülke balıkçılıkta çok daha güçlü hale  gelsin. Bunu yapmaya hazır mıyız, buna var mıyız? Öyleyse bir kez daha sizlere  bereketli bir balıkçılık sezonu diliyorum. Burada sizlere sesleniyorum. Pruvanız  neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolay, bahtınız açık olsun.”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından İstanbul Müftüsü Hasan Kamil  Yılmaz’ın duasıyla balık av sezonu açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  yetiştirilen balıkları denize bıraktı. Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra bir balıkçı teknesine bindi.  Burada kaptan köşküne çıkan Erdoğan, sonrasında tekneden inerek vatandaşlara  balık dağıttı.

Kireçburnu’nda Erdoğan’a sevgi seli 

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kireçburnu’na gelirken vatandaşlar  aracının önüne keserek sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan, vatandaşlarla bir  süre sohbet etti.

“Reis hoş geldin” yazılı pankartlar açıldı

Açılışa katılan balıkçı gemileri Türk bayraklarıyla donatılırken,  Sahil Güvenlik ve özel harekat ekipleri de denizde güvenlik önlemi aldı. Bazı teknelere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dev posterleri asılırken,  bazılarında ise “Reis hoş geldin” yazılı pankartlar açıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK  Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar ile çok sayıda Sarıyerli vatandaş katıldı.

DEV FOTO GALERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir