GündemManşet

Danıştay; SİT alanında İmar Islah Planı yapılamaz dedi, Sarıyer Belediyesi’nin 9 mahallede yaptığı İmar Islah Planları’nı iptal etti

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Sarıyer’de 250 bin kişiye tapu umudu veren İmar Islah Planları’nın, SİT alanında kalan bölgelerde yapılamayacağının yasada açık halde ifade edilmesine rağmen bugüne kadar belediye tarafından yapılan tüm planların hukuka uygun olmadığı ortaya çıktı. Danıştay 6. Dairesi, Sarıyer Belediyesi tarafından 9 mahallede yapılan İmar Islah Planları’nın SİT alanında kalan parsellerde yapıldığı gerekçesiyle planları kesinkez iptal etti. Böylece yüz binlerce kişinin tapu umudu yarı yolda bitmiş oldu.

İSTANBUL 10. İDARE MAHKEMESİ’NDE DAVA AÇILDI

Maden Mahallesi’nde Göksu Öztürk ve Osman Oğuz Duysak isimli vatandaşlar tarafından İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde İmar Islah Planları’nın iptali için açılan davada mahkeme dikkat çekici bir karar verdi. Sarıyer Belediyesi’nin Maden’de 112 pafta, 926 ada ve 49 parselde yaptığı uygulamanın iptal edilmesini isteyen davacılar, davayı kısmen kazandı. Mahkeme Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı İmar Islah Planları’nın yasaya aykırı bir şekilde yapıldığını belirterek planları iptal etti. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda; Sarıyer Belediyesi’nin SİT alanında kalan bölgede  2981/3290 sayılı İmar Islah Planı uygulamasının yapılamayacağı gerçeğini atladığı ve söz konusu uygulamayı sanki İmar Islah Uygulamasıymış gibi değerlendirmede bulunduğu ifade edildi.

DANIŞTAY 6. İDARESİ DE İPTAL KARARINI ONADI

İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin İmar Islah Planları’nın iptali yönünde verdiği karar Danıştay’a taşındı. Dosyaya bakan Danıştay 6. Dairesi, Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı İmar Islah Planları’nın iptali yönünde karar veren bölge idare mahkemesinin kararını kesin kez onadı. Danıştay, kararında; “Yasa gereği SİT alanı olan bölgede 2981 sayılı İmar Affı Yasası’nın uygulanamayacağı açıkken yapılan uygulama söz konusu yasanın 10/c maddesinin uygulanması niteliği olduğu gerekçesiyle anılan işlemin iptaline karar verilmiştir” denildi.

9 MAHALLE BOŞU BOŞUNA UMUTLANMIŞ

Sarıyer Belediyesi, şubat mart ve nisan aylı meclis toplantılarında karara bağlayıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne havale ettiği; Emirgan, Kazım Karabekir, Rumeli Hisarı, Pınar, Çayırbaşı, Kocataş, PTT Evleri, Reşitpaşa ve Ferahevler mahallelerine ait imar ıslah çalışmaları İBB tarafından meclis gündemine alınmamış, komisyon tarafından dosya Sarıyer’e iade edilmişti. Karardan sonra Sarıyer Belediyesi konuyu yargıya taşımıştı. Ancak Danıştay 6. Dairesi, Sarıyer’deki İmar Islah Planları’nın temelden hukuksuz olduğuna ve SİT alanlarında kalan bölgelerde bu planların yapılamayacağına hükmetti. Böylece Sarıyer gündemini uzun süredir meşgul eden İmar Islah Planları konusu, tapuya dönüşmeden kapanmış oldu. Zira Danıştay’ın kararı sadece davanın açıldığı Maden’de değil, İmar Islah Planı yapılan diğer 8 mahalle için de bağlayıcı durumda…

KADIOĞLU; “SARIYER BELEDİYESİ BİLEREK HALKI KANDIRDI”

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer Koordinatörü Saim Kadıoğlu, “Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı İmar Islah Planları yasada belirtildiği üzere SİT alanında kalan bölgelerde kesinlikle yapılamayacağı halde bile bile yapıldı. Vatandaşlar yasada açık bir şekilde ifade edildiği halde boş bir umuda sürüklendi. Bu planları hazırlayanlar, SİT alanında kalan bölgelerde bunu yapamayacaklarını bildikleri halde kasıtlı olarak bu planlar hazırladılar. Sarıyer Belediyesi mahkeme tarafından kabul edilmeyen bu planları şu an sanki hayata geçmiş gibi gösterip kendi resmi sitelerine koydu. Ortada açık bir hukuksuzluk ve vatandaşı kandırmaca var. Sarıyer Belediyesi tamamen siyasi hesaplar peşine düşerek bu planları yaptı, hukuka uygunluğuna hiç bakılmadı” diye konuştu.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler