GündemManşet

Ermeni Cemaati Büyükdere’de “Büyük Oruç”ta buluştu!

MELİSA SÜME- ÖZEL HABER

Ortodoks Ermeni Cemaati’nin Paskalya’dan 40 gün önce başlayan büyük orucu Büyükdere Surp Hripsimyants Kilisesi’nde dini ayinler ve yemek eşliğinde kutlandı. Törene sadece Sarıyer’den değil, İstanbul’un pek çok semtinden Ermeni vatandaşlar katıldı.

MURAT SÜME “KATILANLARA TEŞEKKÜR EDERİM”

Kilisedeki törene Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskoposu Aram Ateşyan, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş, Büyükdere Spor Kulübü Başkanı Mücahit Menekşe, Dr. Cengiz Alp, Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, Büyükdere Güzelleştirme Derneği Başkanı Fikret Yazıcı ile çok sayıda cemaat mensubu kişi katıldı. Surp Hripsimyants Kilisesi ve Mezarlığı Vakfı Başkanı Murat Süme, ayine ve yemeğe katılan herkese teşekkür etti.

ORTODOKS ERMENİ CEMAATİNİN BÜYÜK ORUCU NEDİR?

40 gÜn boyunca et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve herhangi bir hayvansal gıda muhteviyatı olan yiyecekler yenmez. 40 gün boyunca sadece zeytin yağlı yiyecekler tüketilir. Oruç saat 17:00 ‘de bozulur, gece 24.00’de biter. Bir sonraki 17:00’a kadar hiç bir şey yenmez. Başka bir oruç tutma şekli de 3 gün boyunca her şeyden mahrum kalarak hiçbir şeyin yenilmediği oruçtur. Kimisi de orucunu öyle tutar. Gece 24.00’de biter, bir sonraki gün akşam saat 17:00’a kadar hiç bir şey yenmez. İsteyen bir de 3 gün boyunca hiçbir şeyin yenilmediği oruç vardır. Kimisi de onu tutar. (Eski çağlarda saatler gün batımına göre hesaplanır, gün batımı olduğunda oruç bozulur)

                 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler