GündemManşet

ÖLÜYORUZ! 36 KİŞİ KANSERDEN ÖLDÜ, MAHALLELİ İSYANDA!

SARİYERGAZETESİ.COM / HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Maden Mahallesi’nde kurulan baz istasyonuna yakın bölgede yaşayan 36 kişi kanser hastalığından peş peşe yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişi de hastanelerde tedavi görüyor. Vatandaşlar baz istasyonunun kaldırılması için kampanya başlattı, bugüne kadar seslerini duymayan yetkililere Sarıyer Gazetesi aracılığıyla isyan etti.

Maden’de baz istasyonu kurulan bölgede peş peşe ölümler yaşanıyor!

Maden Mahallesi’nde kurulan bir baz istasyonuna yakın bölgede yaşayan 36 kişi kanser hastalığı yüzünden peş peşe yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişi de hastanelerde tedavi görüyor. Vatandaşlar baz istasyonunun kaldırılması için kampanya başlattı, bugüne kadar seslerine kulak tıkayan yetkililere Sarıyer Gazetesi aracılığıyla isyan etti.

Maden Mahallesi Kilyos Caddesi üzerinde yaklaşık 20 yıl önce kurulan baz istasyonları vatandaşların sağlığını tehdit ediyor. Mahallede sadece son 2-3 yılda Kilyos Caddesi’nde 17 kişi, mahalle genelinde ise 36 kişi peş peşe kanserden hayatını kaybetti. Baz istasyonuna yakın bölgede oturan çok sayıda kişi de halen kanser hastalığı nedeniyle hastanelerde tedavi görüyor. Vatandaşların baz istasyonlarının kaldırılması için topladığı 200 imzanın yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na defalarca başvurularından da olumlu bir sonuç alınamadı. Mahallelerinde yaşamlarını kanserle tehdit eden baz istasyonlarının kaldırılması için yetkililerden yardım bekleyen vatandaşlar Sarıyer Gazetesi’ne konuştu.

Filiz Yılmaz

Burada 1999 yılında deprem sonrası baz istasyonu kuruldu. Baz istasyonunu kurdurmamak için çok karşı çıktık ama başaramadık. Okuduğum yazılarda bazın zararlı etkilerini yıllar sonra göreceğimizi öğrendim ve gerçekten doğru çıktı. Şu an 13 kişilik bir apartmanda 4 kişi kanser oldu ve 1 kişiden de yeni biyopsi alındı. Yani onda da ne çıkacağı belli değil, bizlerin de kanser olup olmadığı açıkçası belli değil. Belki biz de doktora gitsek bizlerde de kanser çıkacak. Yani bu bir tesadüf olamaz. Sadece bizim apartman değil biraz daha ileride çok küçük bir alan içerisinde çok fazla kanser vakası ile karşı karşıyayız. Çok yakınlarımızı ve komşularımızı peş peşe kaybettik. Şu anda kanser hastası olanlar çok fazla. Bir cep telefonunun zararlı etkilerinden konuşulurken, bunun yanında bir baz istasyonunun zararları tartışılamaz. Biz bunu her gün soluyoruz ve istemiyoruz. Birçok yola başvurduk. Bir sonuç alamadık. Şimdi tekrardan bir denemeye kalktık. Yazın burada kokudan duramıyoruz. Baz istasyonlarının bize zararları çok fazla, belli ki onun verdiği bir radyasyonlu bir alan var. Sadece 1-2 saat geçtikten sonra bile o baz istasyonu yanında kaldığın sürece zararlarını görmeye başlıyorsun. Biz bu evde yaşıyoruz her gün sokakta değiliz ki genellikle evimizdeyiz. Bunun zararlarını çok fazla alıyoruz. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın ya da Çevre Bakanlığı’nın bizlere destek vermesi gerekiyor. Ama tam aksine hiçbir şekilde bir yerden bize destek yok. Bir kere dünya standartlarında asla yerleşim yerlerine baz istasyonu kurulmuyor. Dağlara, ormanlara, yerleşim yerlerinden çok uzaklara baz istasyonları kuruluyor. Burada bizim 50 metre uzağımızda burnumuzun dibinde 2 tane baz var. Bundan yayılan dalgayı düşünün biz bunu her gün soluyoruz. Baz istasyonunu çatılarına koyduran evin sahipleri tüm mahalle sakinlerinin sağlığıyla oynuyor.

Nesrin Varışer

Orta katta kiracım var ve baz istasyonu için sinirleniyor ve üzülüyor. Çocuğu da var, kendileri de nefes nefese aletle yaşıyorlar. Burada 6 yıl yaşayan başka bir kiracım akciğer kanseri olarak buradan ayrıldı. Tedavi görmeye devam ediyor. Bu caddede 30 kişi kanserden öldü. Bir evden 2-3 kişi kanser olarak öldü. 1-2 sene içinde hep peş peşe ölümler yaşandı. Geçen gece saat 3’te arabalarla gelmişler bazın sinyallerini sürekli yükseltiyorlar. Gündüz gelseler tepki çekeceklerini biliyorlar. Baz istasyonu yıllar sonra etkisini göstermeye başladı sağlımız bozuldu. Baz istasyonlarının mahallemizden bir an evvel kaldırılmasını istiyoruz.

Emine Özgül

Bizde burada oturuyoruz ama komşuluk yapacak komşumuz kalmadı, hepsi kanser hastası oldu. Çoğunlukla da akciğer kanseri oldular peş peşe ölümler yaşandı. Baz istasyonları bahçedeki ağaçları bile etkiliyor. Ağaçların yaprakları kavruk kavruk ve meyve vermiyor. Biz baz istasyonlarını istemiyoruz. Evlerine baz istasyonu koydurarak tüm mahalleye karşı yapılan bu davranış komşuluğa da sığmaz. Kiracım, Leyla ablam, Maide abla, Salim enişte, Şükrü dayı, Nuran abla ve kızı hep kanser olarak öldüler. Konu komşuda var, sıra bize gelecek diye göz göre göre bekliyoruz. Bir mahallede bu kadar çok insan kanser olur mu? Bu bir tesadüf mü? Mahallede komşularımız kalmadı hep vefat ettiler, işte gördüğünüz gibi şu kadar kişi kaldık. Gencecik yaşlarda insanlardı yaşlı değillerdi. Benim annem de kanserden 56 yaşında öldü. Sadece insanları değil doğayı da olumsuz etkiliyor. Bunun bir an önce çaresine bakılmasını istiyoruz. Evine baz istasyonu kurdurtan komşu uyarıldı, ikaz edildi hatta kavga bile edildi. Ama herhalde komşuluktan çok paraya değer veriyorlar. Baz istasyonundan aylık bir gelirleri olmasa bu kadar cephe alınır mı tüm mahalleye. Baz istasyonu kurulacağı zaman bu teklif başka komşulara da gelmişti ama onlar kabul etmediler. Para alıyorlar ve parayla bizi canımızdan ediyorlar.

Zerrin Akçakan

Maden Mahallesi’nde 35 yıldır oturuyorum. Fakat 20 sene evvel depremden sonra baz istasyonu kuruldu. Biz kurdurulmaması için çok mücadele verdik. Ama gece saat 3-4’ten sonra kurdular ve göremedik. İlk zamanlar düşünmedik fazla “ne yapalım uğraştık ama olmadı” dedik. Fakat 2 senedir biz bunun cezasını çok büyük çekiyoruz.  Mahallemde 300 metre üzerinde sadece 17 kişi, bütün mahalleyi sayarsam eğer bütün mahalle olarak 36 kişi öldü. 2 sene içerisinde kanser olup ölmeleri tesadüf mü, değildir bence hiçbirimiz de akraba değiliz ve hepimiz kanser olduk. Elimizde raporlarımız da var. Bizler kanser olduk fakat bundan sonra çocuklarımız bari olmasınlar diyoruz. Bizler buna dur demezsek çocuklarımız torunlarımız da kanser olacak. Bunun için mahallemizdeki bu sorunu çözebilecek her yerden yardım bekliyorum.

Handan Sarı

Ben de Maden Mahallesi’nde oturuyorum ve hemen hemen 10 seneyi geçti buradayım. Yaşananları gözlemliyorum, gazetelerden okuyoruz ve televizyonlarda duyuyoruz. Geçenlerde bir haber okudum bir bakanlıkta baz istasyonu kurulmuş ve çalışanlarının hasta olmasından dolayı oradan baz kaldırılmış. Mevzuat nedir ve neye göre bu baz istasyonları konuluyor? Eğer bunun bir zararı varsa ve bu bir resmi kurumda olduğunda kaldırılabiliyorsa neden bizim mahallemizde kaldırılamıyor? Benim 5 yaşında kızım ve 23 yaşında da oğlum var. Mahallede insanlar bu kadar kanser olacaklar biz bunu nasıl önleyeceğiz? Valiliğe ve polise şikayet edildi, baz istasyonu olan evin sahipleriyle konuşuldu ama hiç umurlarında değil… Bunca insan ölüyor, bunca insan gidiyor benim tanıdığım ölenler çok fazla bir de tanımadıklarım ve bilmediklerim var. Dolayısıyla sağlımızı tehdit eden bu baz istasyonlarının mahallemizden bir an evvel kaldırılmasını istiyoruz.

Sümbül Aykut

Maden Mahallesi’nde oturuyorum. Eşim akciğer kanseri oldu. 1 senedir uğraşıyoruz, devamlı doktorlardayız. Bende de beyin fonksiyonları ile ilgili rahatsızlıklar var. Ben de şu anda araştırmanın içindeyim ne olacağını Allah bilir. Baz istasyonlarından şikayetçiyim ve kaldırılmasını istiyorum.

Gülsen Oğuz

Ben de Maden Mahallesi’nde oturuyorum. Komşularımın anlattıklarının hepsini dinledim zaten ben de bire bir yaşıyorum. Ben diyorum ki bu ne vicdansızlık! Yazıklar olsun… Yani gerçekten şu 250-300 metre mesafede son 2-3 senede biz 17 komşumuzu kaybettik. Onun için lütfen ilgililerin bu konuyla ilgilenmesini istiyoruz.

Maden Mahallesi Muhtarı Mehmet Gümüş

Mahallemin çeşitli yerlerinde bundan tahminen 15-20 yıl evvel baz istasyonları kuruldu. Ama şu anda yeni kurulan bir baz istasyonu yok. Biz bu kurulan baz istasyonları için çeşitli defalar hemen hemen her sene Sarıyer Kaymakamlığı ve Sarıyer Belediye Başkanlığı vasıtasıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazı yazdık. Aradan 1 ay geçtikten sonra gelen cevap “Bu kurulan baz istasyonları için yerinde uzman ekiplerimiz tarafından yapılan tetkikler neticesinde sağlığa zararlı değildir. Hatta cep telefonunun daha zararlı olduğu bilinmektedir. Uzman ekiplerimiz bunu yerinde inceleme yaparak kontrol ediyor. Ondan sonra buna karar veriyoruz” şeklindeydi. Her sene yazıyoruz ama hep olumsuz cevap geliyor bir türlü bunu önleyemiyoruz. Mahalle sakinlerimizin de anlattığı gibi maalesef bu baz istasyonları çok büyük bir tehlike arz ediyor. 50 metre 200 metre arayla baz istasyonları bilhassa bu Kilyos Caddesi üzerinde çok var. Baz istasyonu bir yere yeni kurulurken tepki olduğu zaman geri çekiliyor. Bunun örneklerini yaşadık ancak burada kurulduğu ilk anda da tepki olmasına rağmen kaldırılmadı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan şu ana kadar 4 tane olumsuz cevap geldi. Nedense hep olumsuz cevap geliyor. Bu konuyu maalesef aşamıyoruz. Baz istasyonlarının kaldırılmasından yanayız. Kaldırılması için ne gerekiyorsa ben muhtar olarak hazırım. Ama yazışmaların haricinde yapacak bir şeyimiz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir