GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’nin 500 bin liralık aşure ihalesine İçişleri Bakanlığı’ndan inceleme

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Belediyesi’nin Muharrem ayı dolayısıyla ilçe genelinde dağıttığı aşure ve verdiği Muharrem yemeklerine KDV’lerle birlikte yaklaşık 500 bin lira ödenmesi ortalığı karıştırdı. İçişleri Bakanlığı fahiş alım yapıldığı iddiasıyla inceleme başlattı.

Belediye başkan yardımcısı İsmail Erdem’e bağlı Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan şirketin sözleşmede belirtilen miktarda aşure dağıtımı yapmadığı şartnamedeki rakamların sadece ihale bedelini arttırmak için şişirildiği iddia edildi. İhale için ödenen paranın yüzde 18’lik KDV ile birlikte yaklaşık 500 bin lirayı bulduğu ifade edildi. İhalenin sadece aşure dağıtımı değil aşurelik malzeme alımı ve Muharrem orucu yemeklerini de kapsadığı öğrenildi. Ancak Muharrem ayında verilen yemeklerde o zamanın şartlarını yansıtması bakımından misafirlere bulgur ve çorba gibi maliyeti çok düşük olan yemekler ikram ediliyor.

800 bin liralık ödenek istedi

Belediye başkan yardımcısı olmadan önce sahibi olduğu “Pınargözü” isimli yemek şirketi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nden yüzbinlerce liralık iş aldığı daha önce basına da konu olan İsmail Erdem’in aşure ihalesine bütçe oluşturabilmek bahanesiyle belediye encümeninden 800 bin liralık bütçe aktarımı istediği ancak talebe; paranın miktarının çok yüksek olması ve harcamanın belirsiz olması gerekçesiyle CHP’li encümen üyeleri tarafından imza atılmadığı öğrenildi.

Nerede bu 100 bin kişi?

Bu arada Sarıyer’in çeşitli mahallelerinde vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılan aşurelerin belediyenin resmî internet sitesinde yapılan bir haberle 100 bin kişiye ikram edilmiş gibi yansıtılması ihaledeki şişirmeyi gölgeleme amaçlı olduğu iddia ediliyor. Kaynaklar 100 bin rakamının abartı olduğunu ve Sarıyer’in 350 bin nüfusu olduğunu hatırlattı. Bu durumda her 3 kişiden birisinin aşure yemiş olması gerektiği de belirtiliyor. Belediyenin birimleri muhtarlıklar ve İstanbul’daki bazı Cemevlerine de gönderilen aşurelerden Darüşşafaka Yaşam Evi’nde paket halinde dağıtılanlardan pek çoğunun bozuk olduğu ve vatandaşlar tarafından yenmediği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın belediyedeki fahiş alımlar nedeniyle inceleme başlattığı ve konuyla ilgili müfettiş görevlendirdiği öğrenildi. Halen çok sayıda müfettişin inceleme yaptığı belediyede aşure alım işinin yakından takip edildiği ve geçmiş yıllardaki tüm aşure alımlarının da tek tek mercek altına alındığı ifade edildi.

SARIYER SİYASETİ VE CHP’Yİ KARIŞTIRACAK SKANDAL! SARIYER YİNE KARIŞACAK. ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLIYORUZ! BİZİ TAKİP EDİN ŞOK EDİCİ GERÇEKLERİ SAKIN KAÇIRMAYIN!…

Bir yorum

  1. chp liyim dogru karar.Belediyenin isi gucu yok asureye parami harciyor.Umarim ayni incelemeler akpli belediyelerin israfları icinde yapilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir