GündemManşet

Sarıyer’e iz bırakan isim: İSMAİL HAKKI AKGÜN

Sarıyerli araştırmacı Yazar İbrahim Balcı, İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin belki de çok az kişinin bildiği ilginç kuruluş hikayesini kaleme aldı. Beşiktaş’ta kucağında bebeği ölen anneyi gören ve ilçeye bir hastane kazandırmayı o anda kafasına koyan Sarıyerli matbaacı İsmail Bey’in fedakârlık öyküsü hepinizi duygulandıracak.

Sarıyer hakkında yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla tanınan deneyimli yazar İbrahim Balcı, Sarıyer’de her gün binlerce kişiye sağlık hizmeti veren İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin kuruluş öyküsünü yazdı. İşte Balcı’nın kaleme aldığı ve okuyan herkesi duygulandıracak Matbaacı İsmail Bey’in fedakarlık hikayesi;

İSMAİL HAKKI AKGÜN

Sarıyer’in solmayan renklerinden biridir İsmail Hakkı Akgün…

Aslen Emirgan’lıdır. Matbaacı İsmail Bey olarak bilinir. 1940’lı yıllarda Şehir Hatları vapuru ile işe gidiyordu. İki çarşaflı kadın gördü vapurda. İkisinin de kucağında bebek vardır. Onları takip eder, kadınlar Beşiktaş İskelesi’nde iner, İsmail Bey de onların peşinden iner. Kadınlar telaşlıdır. Bebeğin biri ağlar, diğerinde hiç ses yoktur. Yanına gider kadınların “Neyiniz var” diye sorar. Kadının “Bebeğim hasta, hiç sesi çıkmıyor” der. İsmail Bey bebeğin öldüğünü anlamakta gecikmez. Hemen bir taksi çağırıp şoföre; hanımı Şişli Etfal Hastanesi aciline götür der, ödemesini de yapar. Diğer kadına döner. Bu kadında telaştadır. Ağlar durur çocuğu, hemen bir taksi daha çağırır kadını yerleştirir ve onu da Şişli Etfal’e gönderir…

O gece evine dönen İsmail Akgün Bey uyuyamaz, hatta günlerce uyuyamaz, ‘Bu halk böyle perişan bırakılamaz, çaresizlik içinde kıvranamaz’ der ve kolları sıvayarak Sarıyer’de Bürümcük Sokak’ta iki katlı bir ev kiralar ve ilk dispanseri açar (1947-1948). Çok iyi hizmet görür dispanser, sonra bugünkü hastane yerine daha büyüğünü yaptırmak için kolları sıvar. Halkın da yardımı ile ve bilhassa Hacı Ömer Uzger, Atalay Kaban, Resai Göçmen ve Dr. Mehmet Salman’ın da katkıları ile bugünkü hastaneyi Sarıyerliler’e kazandırır.

Ölene kadar hastane derneğinin başkanı olarak görev yapar. İsmail Hakkı Akgün 7- 8 yıl önce 102 yaşında hayata veda etti. Hem de Baltalimanı’ndaki o görkemli Polis Moral Eğitim Merkezi binasını da polis teşkilatına bağışlayarak… Yaşarken cenneti kazananlardan değil de nedir İsmail Hakkı Bey? Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir