Köşe YazılarıManşet

Aklımızı başımıza alalım!

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – KÖŞE YAZISI

Türk ekonomisinin durumu malum. Dolar 7 liraya dayandı. Sizler bu yazıyı okurken kim bilir dolar ve euro kaç liralara çıkacak? ABD ile yaşadığımız papaz krizi aslında bize Türk ekonomisinin ne kadar kırılgan ve güçsüz olduğunu göstermiş oldu. Sadece dolar üzerinde yapılacak spekülatif dalgalanmalarla bile ülkemiz batırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Demek ki tüm bunlardan ders almamız gerekiyor. Kendimizi dev aynasında görmeyi bırakıp aklımızı başımıza almak zorunda olduğumuzu artık hepimiz yaşayarak gördük. Aslında yıllardır yapılan hatalar zincirinin sonunda ekonomimiz bu hale geldi. Ülkemizin kaynaklarını yandaş işadamlarına adeta yağmalattık. Üretim değil, tüketime yöneldik. Tarımı, eğitimi, turizmi bitirdik. Devlet kurumlarına sırf bizim adamımız olsun diye bilgisiz insanları doldurduk. İhracatı azaltıp, ithalata yöneldik… Hukuku yaraladık, devlet kurumlarını örseledik, toplumsal dayanışmayı zedeledik.

GÜÇLÜ ÜLKELERDEN DERS ALALIM!

Böylece dolara bağımlı hale gelmemizden dolayı ABD’nin ve diğer ülkelerin üzerimizde kuracağı baskıya kendimizi kendi elimizle hazır hale getirdik. Hazıra alıştırılmış bir toplum olduk. Bursa kadar büyüklüğe sahip Katar’dan gelecek üç beş milyar dolara bile muhtaç hale geldik. Borçlarımız 550 milyar dolara dayandı. Kısaca ekonomimiz bozulduğu için diğer tüm alanlarda sıkıntıya girmeye başladık. Şu gerçeği unutmayalım; Para yoksa itibar da olmaz. O zaman dünya ölçeğinde güçlü bir itibara sahip olmak istiyorsak bu kötü gidişata dur demeli, uçuruma sürüklenen ekonomimizi ayağa kaldırmalıyız. Tarıma, turizme ve teknolojiye öncelik vermeliyiz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye birkaç milyar dolar borç alabilmek için Çin’in kapısına dayanırken, dünya devi Apple’nin marka değerinin 1 trilyon dolara dayandığı açıklandı. Türkiye’nin yıllık milli geliri yaklaşık 850 milyar dolar. Demek ki teknolojik üretim, içinde bulunduğumuz çukurdan çıkmamız için olmazsa olmazımız… Bu yüzden dünya çapında güçlü markalar yaratmak zorundayız, değişen dünyaya ayak uydurmalıyız. Teknolojiyi yakından takip etmek yetmez ona biz yön vermeliyiz.

Unutmayalım ki ülkemizin kaderini asla başka ülkelerin vicdanlarına bırakamayız. Hele ki ABD’nin… Bu yüzden aklımızı başımıza devşirmeli, artık geçmişimizle didişip durmayı bırakmalı, önümüze bakmalıyız. Bugünden 100 yıl sonrasının hesabını kitabını yapmalıyız.

SARIYER KİMSENİN KALESİ DEĞİLDİR!

Sarıyer’de yerel siyaset Kurban Bayramı’ndan sonra ısınacak. Zira erken baskın yerel seçimin yapılması gündemde. Ekonomik krizler bu süreci doğrudan etkileyecek. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti seçimlere ne kadar hazır? Sarıyer’de seçime en hazır parti şuanda Ak Parti. CHP kendi içinde kargaşa yaşıyor, mevcut yerinden çıkan İYİ Parti ise daha kendine sağlam bir adres bulabilmiş değil. MHP’nin ise İYİ Parti’ye kaptırdığı oyları geri alabilmesi için biraz daha zamana ve çalışmaya ihtiyacı var. Sarıyer’de CHP’nin elindeki en büyük güç Şükrü Genç faktörü. Şükrü Genç’in toplumda ciddi bir karşılığı olduğu açık. Ancak bu karşılık sürekli yeni donelerle ve argümanlarla desteklenmeli, tazelenmeli. Aksi halde kimsenin oyu çantada keklik değil. Hele ki 24 Haziran sonrası kendi iç çekişmeleriyle boğuşan CHP seçmeni için hiç değil… Acaba Şükrü Genç’in tek başına yakaladığı kişisel oy potansiyeli, CHP’nin içinde oluşan çatlağı tamir etmeye yetebilecek mi? CHP’li meclis üyeleri bu süreçte partiye ne kazandırıyor ne kaybettiriyor bunu iyi görmek gerekir. Görünen o ki Sarıyer artık hiç kimsenin kalesi değil. CHP yaşadığı bu özgüven patlamasından bir an önce kurtulmalı, aksi halde Ak Parti’ye Sarıyer’i kendi elleriyle teslim edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir