Köşe YazılarıManşet

Emekli Başsavcı Hasan Saim Öztürk: “Ümit Kocasakal’ın çıkışı!”

CHP’Lİ ÜNLÜ HUKUKÇU HASAN SAİM ÖZTÜRK KALEME ALDI

Dün sosyal medyadan ve dostlarımın bilgilendirmesinden hareketle Sayın Ümit Kocasakal’ın Point Otel’deki basın toplantısına katıldım.Toplantı saat 11.00’deydi ve Sayın Kocasakal beş dakika öncesinde kürsüye çıkarak tam zamanında katılımcıları ve basın mensuplarını selamlamak suretiyle toplantıya başladı.

Halkın ve basının ilgisi salonun gücünü hayli zorlayacak boyuttaydı ve ilgi gerçekten büyüktü. Sayın Kocasakal daha sonra basına dağıtılmak üzere hazırlanan yazılı bir metinden yararlanmak suretiyle ve kendisine has TV kanallarından tanıdığımız üslubuyla ve heyecanla konuya girdi.Konuşması sık sık “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganlarıyla kesildi. Sayın Kocasakal özetle oy vermeye tıpış tıpış değil, koşarak gidilen bir partiyi amaçladıklarını, ülkenin kurtuluşunun partinin kuruluş felsefesinde olduğunu, milletçe kenetlenerek sorunların aşılacağını, Emperyalizmin Lozan’ı bir türlü hazmedemediğini, M.K. Atatürk’ün kurduğu ulus devlet ve oluşan ulusal bilinçle mücadele edildiğini, alt kimliklerin ön plana çıkarılarak ülkemizi bölmek istediklerini, küresel güçlerin bir projesi olan BOP ile yola çıkıldığını, öte yandan bazı mihrakların Cumhuriyetle hesaplaşarak milleti çökertmeye çalıştıklarını açıklayıp M.K. Atatürk’ün askerleriyiz sözünü eleştirenleri eleştirerek sözlerine devam etmiştir.

Daha sonra Cumhuriyet’in kurucu değerlerinden uzaklaşması nedeniyle Atatürk’e ve kurucu değerlere dönülmesi gerektiğini ifade etmiş ve bu görevin kuruluş felsefesini yansıtan CHP ne düştüğünü savunmuştur.
Notlarını aldığım bu konuşmanın devamında Sayın KOCASAKAL CHP’nin bir fikir kulübü olmadığını, parti içindeki eksen kaymalarına ne yazık ki Genel Başkanın ciddi ve etkili tepkiler koyamadığını, CHP’nin milli bir parti olduğunu ihtiyaçlardan ve tarihsel süreçten etkilenerek kurulduğunu sağ ve sol gibi dar kalıplar içine hapsedilemeyeceğini ifade ederek zaman zaman Cumhuriyet’in kuruluş felsefesiyle partinin kuruluş felsefesinin özdeş olduğunu anlatmıştır.

Partinin gerçek kimliğine dönmesini savunan Sayın Kocasakal bugünkü yönetimin muhalefet tarzını eleştirmiş gündelik polemik ve çekişmelerden öteye geçemeyen bir muhalefetle başarılı olmanın zor olduğunu vurgulamış partinin kendi değerleriyle iktidar olmayı hedeflemesi gerektiği görüşünü ileri sürmüştür. Bu nedenle 36. Kurultay‘da Genel Başkanlığa aday olduğunu açıklayarak toplantıya son vermiştir.

Değerli dostlar 2010 yılında başlayan ve 2016 yılına kadar devam eden İstanbul Barosu Başkanlığı görevinden itibaren kamuoyu tarafından Silivri Kumpas davalarındaki savunmaları, siyasi iktidara ve FETO yandaşlarına karşı etkin mücadelesiyle tanınan ve siyasi hayatımızda önemli bir yer bulan Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Ceza ve Ceza Yargılaması Ana Bilim Dalı Kürsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal‘ı hepiniz medya vasıtasıyla etkili bir Cumhuriyetçi ve muhalif olarak tanıyorsunuz. Siyasi çizgisi Ulusalcı ve M.K. Atatürkçü olarak bilinen bu değerli bilim adamının tespitlerinin toplumda ve CHP’de karşılığı olduğunu kimse inkar edemez.

Elbetteki onu da eleştiren, beğenmeyen ve çeşitli nedenlerle görüşlerine katılmayanlar mevcuttur. Şunu unutmayalım Sayın Ümit Kocasakal bir CHP’lidir ve taşın altına adeta gövdesini koymuş bir hukuk savaşçıdır. Bu tespitlerin doğru olup olmadığı, siyaset stratejisi ve yöntemi tartışılabilir. Sayın Kocasakal’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesindeki koşulların varlığını ve gerçekleştiğini ortaya koymaya çalışarak yola çıktığı anlaşılıyor. Bize de izlemek, tartışmak ve Cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlükleri ve hukuk devletini korumak için çalışmak düşüyor….

Bir yorum

  1. Kaleniz sariyeri ve almanız muhtemel istanbulu, 3 tane sorosçunun peşine takılıp,elinizle akpye verdiniz,bravo chp büyük başarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir