Köşe YazılarıManşet

Üniversite yaşamına geçiş

SARİYERGAZETESİ.COM – YAREN MEDİN – KÖŞE YAZISI

Vehbi Koç Vakfı Lisesi’nden sonra Ege Üniversitesi ve İzmir’deki 5. senemde şehir dışında üniversite kazanan öğrenci arkadaşlarıma ufak tefek tavsiyeler vereceğim. Şehir dışında okumak için son sınıfta deli gibi ders çalıştınız, sürekli aileden “ders çalış”, “erken gel, çok gezme”, “uyu, uyan” gibi uyarılarla geçirdiğiniz yoğun sınav dönemi bitti şimdi o özlemle beklediğiniz üniversite hayatına ilk adımı atıyorsunuz. Yurtta başlayan üniversite serüveni eve çıkma, ev ve ev arkadaşı değiştirme, emlakçılar tarafından dolandırılma korkusu, ortam yapma, yeme içme, arkadaş edinme, gruplaşma ve grupların dağılımı, arkadaş kazığı, sevgili problemleri, farkındalık, karakterin oturması, kimlik bunalımı, iş hayatına giriş ve en önemlisi “Paranın değerini öğrenme”den sonra mezuniyet ve kapanış olarak özetleyebilirim.

Gerçekten sizin hiç alışık olmadığınız şekilde yaşayan insanlarla tanışacaksınız. İlk ve en önemli tavsiyem “Yargı düşüncenizi poşetleyin ve rafa kaldırın!”

Kayıt dönemini kaçırmayın, ailenizle gidin ve bir dönem de olsa yurtta kalın. Her türlü burs veren kurumu kovalayın kendinize burs(lar) ayarlayın. Sınıfa ilk gittiğiniz gün edindiğiniz arkadaşlar genelde en yakın arkadaşlarınız olur ve okul bitine kadar da devam eder. İnsanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Konuşmadan tanışamazsınız. İnsanların sizinle konuşmasını da beklemeyin, girişken olmak her zaman faydalıdır. Sınıfınız kalabalıksa her insan tipinden arkadaş edinmeye çalışın ama çok bağlanmayın, özelinizi anlatmayın sonraki senelerde problem olabilir. Hiçbir gruba dâhil olamadıysanız üzülmeyin çünkü o grupların hepsi dağılacak. Sürekli aktif olabileceksiniz okul kulüplerine katılın yoksa verdiğiniz kayıt parası boşa gider.

Derslerinize özen gösterin. Dersi derste dinlerseniz vize ve final dönemlerinde karlı çıkarsınız. Hocaların verdiği notların çoğu boştur, derste anlattıklarını sorarlar. Yakın arkadaşlarınız olunca sürekli onlarla takılmayın. Farklı gruplardan insanlarla arkadaş olmaya çalışın. Kendi özel zevklerinizi, hobilerinizi beraber yapabileceğiniz arkadaşlar da edinin. Lisedeki gibi kendi grubu dışında takılmayanlardan olmayın. Kendinizi geliştirin herkesten bilgi alın, öğrenin tatile gidin. Korkmayın çok para gitmeyen yöntemler var ve çok sıkılırsanız en fazla geri dönersiniz. Hiç tanımadığınız insanlarla tatile çıkmayın ne olur ne olmaz kendinizi güvene alın cebinizde her zaman eve dönüş paranız olsun. Alkol içerken aşırıya kaçmayın yıllarca unutulmayan makaraların konusu olabilirsiniz. Ev arkadaşı seçerken ev yaşantısı size uyan birini seçin. En çok sevdiğiniz arkadaşınızı değil. Anlaşamadığınız konuları birbirinize söyleyin, kavga ettikten sonra barışabilmeyi öğrenin çünkü o insan sizin aileniz olacak. Kira kontratında adınız mutlaka olsun, sözle hareket etmeyin aksi bir durumda ortada kalırsınız.

Çok şey öğreneceksiniz, bambaşka insanlar yaşayacaksınız, bir sürü iş değiştirecek bazen anne evini arayıp ağlayacaksınız ama hepsi siz bir şeyler öğretecek. Eğlenebildiğiniz kadar eğlenin, korkmayın çünkü üniversite bitene kadar bir karakter oturtamazsanız hayat boyu kaybedersiniz. Kendinize ders çıkarın ve her sene hayatınızdaki bazı şeyleri değiştirin.

İyi dersler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir