Köşe YazılarıManşet

Yeni sistem üzerine bazı görüşler

SARİYERGAZETESİ.COM – KÖŞE YAZISI

Sevgili dostlarım;

Seçim sonuçları çokta anormal sayılmaz iktidar olmanın bütün nimetlerini kullanarak eşit şartlarda yapılan bir seçim sayılamayacağından, sayın Cumhurbaşkanı’nın muhtarlarla her ay yaptığı toplantıları hatırlarsak bu toplantıların zamanı gelince bir işe yarayacağını düşünmemek çok iyimserlik olacağından, 81 milyonun yüzde kaçının Muharrem İnce’nin mitinglerini televizyondan seyredebileceğinin bilinemeyeceğinden, halkın belirli kesimleriyle iletişim kurabilme kabiliyetlerinin hesabının yapılamayacağından sonuçlar çokta anormal değil gibi duruyor.

AKP oy kaybetti CHP oy kaybetti HDP oyunu aldı İYİ Parti ise beklediği oyu alamadı.

MHP en karlı parti çıktı. MHP’nin karlı çıkmasının sebebi AKP’li seçmenin MHP’ye oy desteği vermesi ve iyi partinin ülkücülerin oylarına sahip çıkamaması gibi görünüyor. Artık referandumla halkımızın yüzde 51’nin kabul ettiği yeni bir cumhurbaşkanlığı sistemine geçmiş durumdayız.

Bu sistem tek adam hakimiyeti üzerine kurulmuş görünüşte uygulamada pek çok hataların olacağı ve birçok haksızlıklara yol açacağı ön görülüyor. Demokrasi ve insan haklarının, hak hukuk adalet anlayışının işleyemeyeceği hak aramanın zorlaştığı ve bu yüzden korkulan bir sistem olacağı düşüncesi huzursuzluk yaratmaktadır.

Ekonominin geldiği durum endişe verici, erken seçim yapmanın gayesi ekonomi çok daha kötüleşmeden seçimi yaparak yeni sisteme geçebilmekti, başarılı olundu şimdi istihdam yaratmak için hem üretmek ve hem iç hem dış satışlarla ülkemizin zenginleşme yollarını açmak gerekiyor. Üretime yönelik fabrikaların yapılması için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Ekonomi düzelmeden gelir seviyesi yükselmeden refaha kavuşmamız huzur ve mutluluğa kavuşmamızı düşünmek bile mümkün gözükmüyor.

Sistem işlemeye başladı, bakanlar (Cumhurbaşkanı’na sorumlu) Cumhurbaşkanı tarafından atandı. Cumhurbaşkanı yardımcısı atandı. Sistemin tam olarak çalışabilmesi için ofisler ve bakan yardımcıları teşkil ediliyor.

Ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Ana muhalefet partimiz kurultay imzaları topluyor… Bir an önce neticeyi elde edip ülkenin gidişatıyla ilgili ve geleceğiyle ilgili söz sahibi olması projeler üretmeye başlaması gerekiyor. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tek başına karşı durmak mecburiyetinde kalmaktan kurtulmalı çünkü tazminat davaları yüzünden siyaset sıkıştıkça sıkışıyor.  Muhalefet partileri yerel seçimlere çok akıllı hazırlanmalı ve halk tarafından sevilen insanlarla girmeliler. Halka yakın halka hizmet edeceğine inanılan tevazu sahibi güler yüzlü insanlarla bu seçimi kazanmaları lazım. Halktan yana olduklarına inanılmış insanları tercih etmek seçimi kazanmak demektir.

Hoşça kalın, sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir