Kültür-SanatManşet

Sarıyer’de bir değer: Sadberk Hanım Müzesi

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Belediyesi sosyal medya hesabından her hafta yaptığı paylaşımlarla ilçenin tarihi değerlerini tanıtmaya devam ediyor. Bu haftaki paylaşımda Sadberk Hanım Müzesi’ne yer verildi.

Sarıyer’de ilk özel müze olma özelliği taşıyan Sadberk Hanım Müzesi Sarıyer’in dikkat çeken görkemli yapıları arasında yer alıyor.

Sadberk Hanım Müzesi’ni tanıyalım

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, 1980’de Büyükdere’de bulunan tarihi Azaryan Yalısı’nda Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına kişisel koleksiyonunu sergilemek üzere açılan Türkiye’nin ilk özel müzesidir. Sadberk Hanım Müzesi, M.Ö. 6 bin yıllarından Bizans dönemi sonuna tarihlenen arkeolojik eserler ile Osmanlı ağırlıklı İslami eserleri, Osmanlı dönemi dokumaları, kıyafetleri ve işlemelerinden oluşan 18 bini aşkın eseri bünyesinde toplamıştır.

Sadberk Hanım Müzesi, çağdaş bir müze olarak düzenlenen sergiler ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmakta. Bugün Sadberk Hanım Müzesi olarak hizmet veren yalı, 20. yüzyılın başında yanmış bir yapı üzerine tüccar Bedros Azaryan tarafından Mimar Andon Kazazyan’a yaptırılmıştır.

Üç ana kat ve bir çatı katı olarak inşa edilen yalı, 400 metrekare bir taban üzerinde yükselir. Arkasında yer alan Rusya Yazlık Sefarethanesi’ne kadar uzanan yaklaşık 4 bin metrekarelik bir bahçe içindedir.

1950’de Koç Ailesi tarafından satın alınan yalı, 1978’e kadar yazlık olarak kullanılır. 1980’de Sedat Hakkı Eldem’in restorasyon projesi ile Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi’ne dönüştürülür.

Müzenin ziyaret saatleri

Büyükdere’de bulunan müze, çarşamba günleri hariç diğer günler 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir