Kültür-SanatManşet

Ünlü ressam Hasan Nazım Balaban: “Resim duvarın ziynetidir”

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Maden’de kapılarını açan Balaban Sanat Galerisi ve Sanatsal Çerçeve, sanatseverleri bekliyor. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan galerinin sahibi ressam Hasan Nazım Balaban, sanata dair çok özel açıklamalarda bulundu. Balaban, “Çok yetenekli de olsanız sanatta ısrarcı olmak ve süreklilik önemlidir” dedi.

Kendini bildiğinden beri resim ve sanat ortamı içinde babasının çırağı olarak yetişen ressam Hasan Nazım Balaban, 1997 yılından itibaren de tamamen resimle uğraşıyor. Hasan Nazım Balaban, babası ünlü ressam İbrahim Balaban’ın “Sanat yaşantının izdüşümüdür” kuramına bağlı olarak toplumcu, somut, figüratif çizgide eserler üretmesinin yanı sıra eserlerine geleneksel resmin süslemeci unsurlarını ve minyatür sanatının detaycı tadını katarak kendi tarzını oluşturmuş.

Seçkin isimlerin eserleri sergileniyor

Balaban Sanat Galerisi ve Sanatsal Çerçeve’yi, Ayşe Balaban’la birlikte hayata geçirerek sanat hayatını taçlandıran Hasan Nazım Balaban, sergiledikleri ünlü isimlerin resimlerinin yanı sıra galerinin içerisinde yer alan atölyelerinde sanatsal çerçeve üretimi de yapıyor. Galeride İbrahim Balaban ve Hasan Nazım Balaban’ın eserlerinin yanı sıra Mustafa Ayaz, Kayıhan Keskinok, Saim Dursun, Muzaffer Akyol ve Nedim Günsür gibi birçok ünlü ressamın da eserleri sergileniyor.

“Kapımız gençlere de açık olacak”

Türkiye’de sanat hayatının zorlu bir yol olduğunun altını çizen Balaban, çok sayıda sanat fakültesinin resim bölümlerinden mezun olan gençlere ne kadar yetenekli olursa olsun sanatta ısrarcı olmaları gerektiğini söylüyor. Balaban, “Galerimizde ünlü ressamlarının tablolarının yanında genç yeteneklere de kapımız hep açık olacak. Çünkü resme yeni başlayan gençlerin eserlerini sergilemeye ihtiyaçları var. Türkiye de sanat gerçekten zor çünkü açıkçası insanlar duvara bir resim asma ihtiyacı duymuyor ya da marketlerden hiçbir değeri olmayan baskı resimleri satın alıyorlar. Oysaki galerilerde her keseye uygun tablolar var. Bu hem evlerini güzelleştirir, hem de benim değimimle “Resim duvarın ziynetidir.” Yere nasıl değerli bir halı koyuyorsanız resim olmazsa da duvarların hiçbir anlamı olmaz” diye konuştu.

“Sanatta ısrar etmek ve sürekli olmak önemlidir”

Uzun yıllarını sanata veren Hasan Nazım Balaban, sanat yaşamına atılan gençlere şu tavsiyelerde bulundu; “Sanatta ısrar etmek ve sürekli olmak önemlidir. Çok yetenekli olsanız ve çok iyi resim yapsanız dahi 5-10 resim yapıp bıraktığınız zaman onun hiçbir anlamı olmuyor.  Bir devamlılık olması gerekiyor. Türkiye’de maalesef sanat fakültelerinin resim bölümlerinden binlerce mezun öğrenci var ama sanatın alıcısı fazla yok. Ayrıca sadece yetenek değil bir fikrinizin de olması lazım. Özgün bir çizgi yaratmak için çalışmak gerekiyor. Resme bakıldığında sizin çizdiğiniz anlaşılmıyorsa özgün eserler üretemiyorsunuz demektir. Bu zamanla gelişir. Babamın bu konuda çok önemli bir sözü vardır; “Kimseye özenmeyeceksin ve yaptığında ısrar edeceksin.” Yaptığın eserlerinde ısrar edersen eninde sonunda bir bildiği var diyorlar. Oradan oraya zıplamak sizi yok eder” dedi.

Balaban (Baba, Oğul) Sergisi büyük ilgi gördü

11 kişisel serginin yanı sıra Gaziantep, Hatay, İskenderun, Eskişehir, Denizli, İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa ve birçok yerde onlarca karma sergiye katılan Hasan Nazım Balaban, babası İbrahim Balaban ile birlikte eserlerinin sergilendiği “Balaban (Baba, Oğul)” sergisinin de oldukça ilgi çektiğini belirtti. Baba ve oğlun sanata adanmış hayatları bu ikili karma sergideki yüzlerce eserle taçlandı. Sergiyi çok sayıda sanatsever ziyaret etti.

Balaban Sanat Galerisi ve Sanatsal Çerçeve

Adres: Kilyos Caddesi Gediz Sokak A Blok No: 2 Dükkan No: 3 Maden – Sarıyer

Gsm: 0535 417 72 17

(10:00 – 20:00 saatleri arası açık olup, Pazar günleri kapalıdır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir