ManşetRöportaj

Ali Genç; “Bütün partilerin bu seçimden çıkaracağı dersler var”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER)’in başkanı Ali Genç 24 Haziran seçimini Türkiye ve Sarıyer açısından değerlendirerek Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili Sarıyer için oldukça çarpıcı mesajlar da veren Genç, “CHP tarafında Şükrü Genç önemli bir adaydır. Bir satranç oyunu var ve bu oyunu iyi oynayan Sarıyer’de seçimi alacak” dedi.

Türkiye 24 Haziran seçimini yaşadı, seçim sonrası değerlendirmeleriniz nelerdir?

Çok enteresan bir sonuç çıktı ve her bakımdan bütün partilerin bu seçimden çıkaracağı dersler var. Baktığımız zaman iktidarından muhalefetine kadar herkesin kendini sorgulaması lazım. Seçim sonuçları seçmenin bir kararsızlık içinde olduğunu gösteriyor. Vatandaş seçimde Cumhurbaşkanlığında farklı kişiye oy verirken milletvekili seçiminde farklı kişiye oy veriyor. Partiler ve seçmeler arasında kaymalar var. Bu da gösteriyor ki seçmende inanılmaz bir kararsızlık var. Dolayısıyla bu da Türkiye’de bir boşluğu yaratıyor. Bu boşluğun ileriki günlerde mutlaka dolması gerekiyor.

Peki, belirttiğiniz bu ifadelerden yola çıkacak olursak Türkiye’de bu seçimin sonucunu kararsızlık mı doğurdu?

Şu bir gerçektir bu seçimde Meral Akşener yani İYİ Parti faktörü vardı. Ben seçimden önce de İYİ Parti’nin yüzde 10’un üzerinde bir oy alacağını söylemiştim. Hatta yüzde 15’lere de varabilirdi ancak Muharrem İnce’nin sahaya inmesi ve bu süreci iyi yönetmesi beklenen sonucu getirmedi. Bu seçimde partiler arası geçişleri görüyorsunuz kararsızlıklar vardı. Aslında biraz daha çıkış olsaydı İYİ Parti’nin yüzde 25’leri bile alma şansı vardı. Şartları olmayan bir yarışta eğer finale kalıyorsa yani yarışı bitirebiliyorsa bu İYİ Parti’nin başarısıdır. Seçim sonuçları gösteriyor ki merkez sağda ciddi bir boşluk var ve insanlar arayış içerisinde.

Seçim sonrası Türkiye’de sizce beklentiler ne kadar karşılandı? Sandıktan toplumun istediği sonuç çıktı mı?

Bu baskın değil beklenen bir seçim oldu siyaseti bilenler bunu okuyabildi. 2 ay önce olurdu geç olurdu ayrı bir konu. Tabi bir takım hesaplar oldu ve İYİ Parti seçim dışında tutulmaya çalışıldı ama burada muvaffak olunmadı. Ciddi bir parti ortaya çıkmış oldu ve ilk seçimde %10’u alabilmek Türkiye’deki boşluğun açık bir şekilde ortaya çıkmasını da sağladı. Bu seçimde bence hiç kimseyi tatmin eden bir sonuç olmadı. Sarıyer genelinde bakacak olursak da partiler düzeyinde oylar çok yakın oldu.

Peki, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili Sarıyer’de şimdiden gördükleriniz nelerdir?

Kısaca Sarıyer’de bir satranç oyunu var ve bu oyunu iyi oynayan seçimi alacak diyebilirim. Yani kuralına göre oynamak gerekiyor ve kim kuralına göre oynarsa seçimi alır. Benim gördüğüm şudur ki CHP tarafında Şükrü Genç şu an önemli bir adaydır. Yaptıklarıyla ve halkla olan temaslarında Genç bu konuda başarılıdır. Zaten daha önce de seçimi almasının ana nedenlerinden birisi buydu. Sarıyer seçmeninin karakterine uygun artı Kelkit Vadi’li olması Sarıyer seçmeninin birçoğunun da bu yöreden olması Şükrü Genç’e seçimde başarı sağladı. Sivas, Giresun, Erzincan gibi birçok yöreden hemşeri oylarını aldı. Sarıyer’de muhalefetin de Şükrü Genç profilinde bir aday bulması lazım. Bulabilirler mi bulamazlar mı adaylar çıktığı zaman bunu çok açık bir şekilde görürüz. Ama aksi takdirde yanlış adaylarla seçimi almak sadece hayal olur. Onun için burada partilerin yöneticilerine iyi görevler düşüyor. Hemşericilik ve bölgecilik yapmamaları gerekiyor. Sarıyer’de “Sarıyerlilik” olsun. Şükrü Genç bütünü kucaklamaya gayret ediyor hatta CHP’ye oy vermeyenlere daha faza sarılıyor. Bir tarafı kucaklarken bir tarafı da itmemesi gerekiyor ki aradaki mesafeyi iyi koruyabilsin. Bunların hepsi seçimin sonuçlarını etkileyici nedenler olacaktır. Sarıyerli ruhuyla hareket etmesi lazım.

Sarıyer’i İstanbul’daki ilçeler arasında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şunu net söyleyeyim son 5 senedir Sarıyer diğer ilçelere de baktığımız zaman çok geri gitti. Sarıyer’in ana sorunları çözülmüyor. İstanbul’un turizm bölgesi olan Sarıyer’e İstanbullular nefes almak için geliyor. Ama Sarıyer’in asfaltlarının ya da altyapısının iyi olduğunu hiç kimse söylemesin çünkü ancak kendilerini kandırırlar. Yapılan hizmetler var mı “var” bunun için de yapanlara teşekkür ediyoruz. Sarıyer’de iyi bir hastane de açıldı faaliyete geçti. Bunlar güzel hizmetler bunları takdir ederiz ama imar konusu Sarıyer’i ilgilendiren bir konudur ve insanların kafası hala karışık. Ne olduğunu anlamıyor. Zaten mevcut durumda evi olanı kimse yıkmıyor. Oraya kayıt olsa da olmasa da. Yapılması gereken ben evimi yıkacağım ya da nasıl yapacağım böyle imar var mı? Vatandaş ne yapacağını bilsin, devlet bunu söylesin ve vatandaş evini yıkacaksa yıksın küçültecekse küçültsün ya da ada bazında kendileri işlerini bir şekilde müteahhit firmalarına yaptırsınlar. Ama buna ne belediye müteahhidi ne de devlet müteahhidi girmemesi lazım. Mevcut imar sorununa yüzde 25’lik bir fayda sağladı diyelim ama yüzde 75 ne olacak? Bu yok halbuki bunu çok acil bir şekilde belediye seçimlerine kadar, belediye seçimlerinden çok önce bu işi başlatmaları lazım. Vatandaş evi ya da arsası konusunda bir tasarruf kullanamazsa bu seçimde aleyhte de olabilir. Şükrü Genç halkın çıkarlarını gözeterek yanında hareket etmiştir. Yanlışları var mıdır? Evet. Ama bu durumda yanlışları olmayan bir aday çıkartılmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı’na halk bu desteği veriyorsa, Sarıyer’de halk Şükrü Genç’e bu şekilde destek vermiştir. Burada partilerin tasarrufu yoktur.

Her seçim öncesinde size sorulan klasik bir soru olsa da biz de sormadan geçmeyelim? Aday olacak mısınız?

Ben bu seçimde bana gelen teklifleri değerlendirmiş olsaydım Sarıyer’de mecliste olurdu. Her seçimde aday olanlar var. Artık yeter yani hep aynı yüzler aday oluyor! Bırakın artık çocuklarınız olsun! Bazıları kızacak hatta sevdiğim dostlarım da var ama tutmuyorsa artık burada kalın. Ya partinizi değiştirin ya da burada tutmuyor neden aday oluyorsunuz? Hayatım boyunca 40 sene siyaset yaptım ama aday olmadım. Aday olup da kazanamazsam yüzüm kızarır, Sarıyer’i terk ederim herhalde! İnsanların da böyle düşünmesi lazım. Teknolojiyi iyi kullanarak dünyayı daha iyi tanıyan insanlara yer açmak lazımken dede olana kadar aday olayım! Şahsen bana mantıklı gelmiyor. Gençlerin önünü bir şekilde açmalıyız.

Sarıyer Spor Kulübü’nde Saffet Akkoyun’un yeniden başkan olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaşanan seçim süreciyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Saffet başkan şahsi olarak sevdiğim bir isim ama bu mantığıyla Sarıyer Spor Kulübü’nün başarılı olacağını düşünmüyorum. İnşallah olur ve beni de utandırırlar. Şampiyonluk için bir kadro kuruyorlar, inşallah şampiyon da olurlar en çok da ben desteklerim ama daha çok  işlerin kurumsal bir şekilde yürütülmesi lazım. Kişilere endeksli yönetim olmaz. Ben şık görmediğim şeyleri herkesin de yüzüne söylediğim gibi kongredeki konuşmamda da Saffet beye söyledim. Yönetim kurulundaki arkadaşlar birbirinden kıymetli. Sizin bunları yönetebilmeniz gerekiyor ki tam verim alabilesiniz. Bir amatör spor kulübünün başında senelerce kalabilirsiniz ama Sarıyer Spor Kulübü gibi mazisi çok kuvvetli ve Türkiye’nin her tarafında saygın bir marka olarak bilinen takımın başında böyle senetler sepetler,  “ben istersem olur” tavırları başkanına da yöneticilerine de yakışan bir durum değil. Başkanımızın bu dönemde inşallah başarılı olur ama eğer bu kadar zamandan beri başarı yoksa başkanımızın da kendini sorgulaması gerekiyor. Artık bundan sonra Sarıyer Spor Kulübü camiasının beklentisi bu yöndedir.

BAŞSAĞLIĞI

Sarıyer Gazetesi olarak, Ali Genç’in ağabeyi Event Garden’ın işletmecisi merhum Nurettin Genç’e Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına başsağlığı dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir