ManşetRöportaj

Aysin Akyıldız Günen; “Sarıyer halkı Şükrü Genç’i çok seviyor”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL RÖPORTAJ

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Aysin Akyıldız Günen, Sarıyer Belediyesi olarak 9 yıldır yaptıkları hizmetleri Sarıyer Gazetesi’ne anlattı. Meclisin başarılı isimleri arasında yer alan ve Sarıyer’de kadınlara yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Günen, “Sarıyer’in, halktan aldığını halka sunan bir belediye başkanı var. Bir dönem daha seçileceğine inanıyorum. Çünkü Sarıyer halkı Şükrü Genç’i çok seviyor” dedi.

Meclis üyesi olduğunuz günden bu yana Sarıyer için başarılı hizmetlerinizi sürdürdünüz. Bu süreçte hem bir kadın siyasetçi hem de Sarıyer’e gönül vermiş birisi olarak neler söylemek istersiniz?

Siyaset hayatına 1999-2000 yılında CHP ile başladım. 2 dönem ilçe kadın kolları başkanlığının getirdiği tecrübeyle meclis üyesi oldum. Meclis üyeliğinde 4. yılım bitiyor ve aynı zamanda belediye meclisinde divan katipliği görevinde de yer alıyorum. Hedefimde hep daha geniş kitlelere hizmet verebilmek vardı. Sarıyer’de siyaset yapmak çok zordur. Toplumumuzda kadın siyasetçi olmak tabi ki çok zor çünkü kadın; siyasette, iş hayatında, ailede hala benimsenemedi. Toplumun önce kadını benimsemesi gerekiyor. Bunu yapabilmesi için bizler gibi birçok kadının siyasette yer alması gerekiyor. Her kadının iletişim alanında mutlaka eğitim almasını öneriyorum. Çünkü anne çocuğunu belirli bir bilinçle yetiştirirse çocuk çok daha özgüvenli oluyor ilk eğitimi anneden alıyor. Kadının dik duruşuyla kendisine inanmasının çok önemli olduğuna inanıyorum. Toplumda birçok alanda kadına yönelik düşünsel ve bedensel tehdit var ama kadınların yorulmadan bununla mücadele etmesi gerekiyor.

Sarıyer Belediyesi ailesinde meclis üyesi olarak Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’le çalışmak sizin için nasıl bir deneyim oldu?

Şükrü Başkan’la çalışmak gerçekten çok keyiflidir. Halkın en derinine inip insanları kucaklayabilen çok pozitif bir insandır. Sarıyer’de nereye giderseniz gidin onu seven çok insana rastlarsınız. Şükrü Genç, belediye başkanlığına “siyaset ve oy” olarak bakmayıp, Sarıyer’de herkese “hizmet” olarak ulaşıyor. Meclise gittiğimizde kendisi bize hep şunu söyler; “Bize bir partiden değil her partiden insan oy verdi ve sizler meclis üyesi olarak her partiye ulaşmak zorundasınız.” Sarıyer’de bu dönemde gerçekten profesyonel bir meclisimiz var ve meclis üyeleri olarak başkanımızla birlikte çok iyi işlere imza attık.

Meclis üyesi olarak ilçe genelinde gözlemlediğiniz sorunlar neler?

Öncelikle vatandaşların Sarıyer’de hizmet alanı olarak şu ayrımı bilmesi gerekiyor. Sarıyer’de, Sarıyer Belediyesi’nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin hizmet alanında bir hizmet dağılımı vardır. Biz Sarıyer Belediyesi olarak İBB’nin hizmet alanına vatandaşlardan “seçildiniz yapın” diye talep gelse de giremiyoruz. Örneğin yıllardan beri Sarıyer sahili bariyerleri için verdiğimiz mücadeleyi iki dönem İBB meclisine kadar taşıdık. Son dönemde nihayet bir bariyer yaptılar. Ama bu bariyerler maalesef Sarıyer sahilinde İstinye’deki gibi çok şık durmadı. Sarıyer sinekten geçilmiyor vatandaş isyan etti. Genel ilaçlama Sarıyer Belediyesi’nde değil İBB’nin hizmet alanında yer alıyor. Çevre temizlik Sarıyer sahilinde çevre temizliği İBB’ye ait ama oralarda Sarıyer Belediyesi’nin temizlik görevlileri çalışıyor. Her pazartesi akşam saatlerinde Sarıyer meydanları yıkanıyor. Ancak çift yönlü park eden araçlar nedeniyle temizlik araçlarımızın giremediği sokaklar oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyorum. Sarıyer Belediyesi’nin mikro temizlik araçları gün boyu Sarıyer’de dolaşıyor. Apartmanın 5. katından caddeye çöpünü atan vatandaşları görünce bir Sarıyerli olarak üzülüyorum.

Sarıyer Belediyesi’nin 9 yılda yaptığı çalışmaları masaya yatırırsak siz bu süreci nasıl özetlersiniz?

Sarıyer Belediyesi’nin ve belediye başkanımız Şükrü Genç’in Sarıyer’e kattığı çok değer var. Sarıyer Belediyesi hizmet binası en büyük gururumuzdur. Pınar Mahallesi’nde hizmet binamızı açarak Sarıyer halkının 33 yıldır beklediği bir özlemi gerçekleştirdik. Belediyenin tüm birimleri tek çatı altında birleşti. Dünyanın ilk yeşil kamu binasını Türkiye’ye kazandırmanın onurunu yaşadık. Meclis üyesi olarak görevde bulunduğum sürece başkanımız ve meclis üyesi arkadaşlarımız siyaset olarak değil hizmet olarak yol aldık.

Sarıyer’de yaşanan İmar Barışı süreciyle ilgili neler söylemek istersiniz?

İmar Barış’ını 2981 yasayla mecliste ilk geçiren ve bunun mücadelesini veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleridir. Mülkiyet sorununun çözümüne kavuşması için elimizi taşın altına soktuğumuz bir savaştı ve biz bunun savaşını halen daha veriyoruz. Geçmişte AK Partililerin ret oyuna karşılık biz bunu mecliste çoğunluğumuzla geçirdik. Başkanımız İmar Barışı konusunda mahallelerde halkımızı bilgilendirme toplantıları yapıyor. İmar Barışı’na müracaatını yaparken insanlar iyice sorgulayıp öyle gitsinler. AK Partililer o zaman mecliste reddetti ama sonra İmar Barışı’nı sahiplendiler. Bunun altında yatanın seçim yatırımı olduğunu şimdi daha iyi görebiliyoruz. Sarıyer Belediye Meclisi’nde ne kararlar alıyor Sarıyerli vatandaşlarımız her ayın ilk Pazartesi günü gelsinler ve halka açık olarak yaptığımız meclis toplantılarını dinlesinler. AK Parti’nin nelere itiraz ettiğini ve CHP’nin de nelerle savaştığını halkımız dinlesin. Vatandaşlar bilinçsiz başvuru yapmasınlar. İmar Barışı’nda karşılarına büyük ödemeler çıkabilir. Sarıyer Belediyesi olarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Eleştiriler elbette olacaktır biz onlarla yol alıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz, yanımızda olan halkımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyorum ki Şükrü Genç bir kez daha aday olacaktır. Sarıyer Şükrü Genç’in hizmetini, cana yakınlığını, yaşlıya hürmetini, vatandaşları sevgi ve saygı köprüsünde buluşturmasını takdir ediyor.

Sarıyer’de eğitim alanında neler yapıldı?

Sarıyer’de kadına ve çocuğa ulaştığımız birçok proje gerçekleştirildi. Sarıyer Belediyesi’nin 2015 yılında hizmet vermeye başlayan ücretsiz Sarıyer Akademi projesi de oldukça yoğun bir ilgi gördü ve çocukları başarıya ulaştırdı. Eğitim alanında yaktığımız ışıkta 2016-2017 eğitim yılında Türkiye genelinde sınav performansıyla TEOG’ta 120, YGS’de 174 öğrenciyle yerleştirmede yüzde yüz başarı sağlandı. Yaz Spor Okulları’nda 23.500 çocuğa ulaşıldı. Eğitim alanında ihtiyacı olan çocuklarımıza 6422 çocuğumuza burs verdik. Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM)’de 7-14 yaş arası öğrencilerine temel ders eğitimlerini müfredata uygun olarak vermeye devam etti. Yıl içerisinde 11 şubede kayıtlı 6000 öğrenci eğitim aldı. Sarıyer’de genlindeki okullarda tadilat çalışmaları yapıldı. 3-6 yaş çocuklara okul öncesi eğitim vermek amacıyla kurulan Gündüz Bakımevleri’nde drama, müzik, halk oyunları, modern dans, İngilizce, spor, matematik, okuma-yazma hazırlık branş eğitimleri veriliyor. Tiyatro ve kültür gezilerinin yanı sıra AÇEV ile yürütülen anne baba eğitim programları da yapılıyor. 176 kişiye yüzme eğitimi verildi.

Sarıyer’de çevreye yönelik ne gibi çalışmalar yapıldı?

Park Bahçeler Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü olarak Sarıyer’de çevreye yönelik çok sayıda çalışma yaptık. Sarıyer’de 91 690 merdiven çalışması yapıldı. 465.213 ton asfalt çalışmamız oldu. 55.138 m2 yağmur suyu kanalları yapıldı. Sarıyer’de bu sene yaşanan yağışlarda İBB’nin yağmur kanallarını temizlememesinden kaynaklanan su basmaları oldu. Sarıyer’i 54 yeni park alanına kavuşturduk ve 17 parkı yeniledik. Parklara bugüne kadar değerlerimiz olan sanatçı ve şairlerin isimleri verildi. Sarıyer’de tepe noktalarına yaşamı birbirine bağlayan merdivenler yaptık. Sarıyer genelinde 8.993 mtül merdiven ve 2.871 mtül korkuluk çalışması yapıldı. Hizmette dağları aşıyoruz. 201.883 ton atık toplandı, 4854 m2 kanal çalışması ile 1885 baca ve ızgara çalışması yapıldı. Sarıyer’de 12.498 çatı onarıldı ve 16 konut yenilendi.

Sarıyer Belediyesi, kültürel alanda hangi çalışmalar gerçekleştirdi?

Sarıyer’e Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM), Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve Rauf Denktaş Kültür Merkezi olmak üzere 3 yeni kültür merkezi kazandırıldı. Sarıyer’de düzenlediğimiz Edebiyat Günleri’ne katılım her geçen yıl daha da artıyor. Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlediğimiz Edebiyat Günleri’ne katılan 116 edebiyatçı, yazar, şair, gazeteci ve sanatçı 20.000 Sarıyerli okurla imza gününde buluştu. Sarıyer’e kazandırdığımız Sevgi ve Barış teknesinde de söyleşiler düzenlendi.

Sarıyer Belediyesi’nin sosyal hizmetleri olarak neler yapıldı?

İstinye Tersane alanında ve mahallelerde geleneksel hale getirdiğimiz Ramazan şenliklerinde vatandaşlarla bir araya geldik. Mahallelerimizde kurulan iftar ve sahur sofralarımızda 79.500 kişi iftar ve sahur yemeğinde bir araya geldi. Ayrıca mahallelerde konser ve sinema gösterimlerimiz oldu. Ocağında yemek pişmeyen vatandaşlarımız için bugüne kadar koli yardımı yapıyorduk.  Koli dağıtımında mahallelerde ben de bulundum. Açılan kapıların ardında çocukların sevinçle karşılamaları gözlerimizi yaşlarla doldurdu. En son halk kartı 472 kişiye ulaştırdık. Halk Kart’a koli fiyatı kadar bir meblağ yüklendi. Şunu da belirtmek isterim ki Halk Kart’a yüklediğimiz para vergilerle bize gelen yani halkın kendi parasıdır. Öte yandan Sosyal İşler alanında toplamda 2.671.910 TL nakit yardımda bulunuldu. Vatandaşlarımızdan eğer bir maaş ve güvenceleri varsa Sosyal İşler’den yardım talep ederek gerçekten ihtiyacı olan aileleri mağdur etmemelerini de önemle rica ediyoruz. Sünnet şölenlerimiz oluyor. Askere giden gençlerimizin ailelerine asker maaşı veriyoruz. Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) ile Sarıyer’de engelleri aştık. Sarıyer Belediyesi ve Atlı Tur Doğal Yaşam Derneği’yle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesiyle Gümüşdere’de 17 çocuğa atlı binicilik eğitimleri verildi. Şimdi o çocuklar engellerine rağmen rahatlıkla ata biniyor ve EÇADEM sayesinde yaşamın birçok alanında aktif olabiliyorlar. 163 kişiye engelli araç yardımı yapıldı. Mikrokredi projesi kapsamında 192 kadına kredi verildi. Sarıyer’deki Yaşam Evleri’nde 29.486 konuk ağırlandı.

Sağlık konusunda hangi çalışmalar yapılıyor?

Sarıyer Belediyesi sağlık alanında da oldukça başarılı projelere imza atıyor. Sarıyer’de 22.803 kişiye poliklinik hizmeti, 4.540 ağız ve diş sağlığı tetkiki, 31.685 raporlama, 2.316 portör muayenesi, 66.286 laboratuvar tetkiki, 5518 kişiye psikolojik destek verildi. Ambulans hizmetinde 118.814 km kat edildi. Maddi durumu olmayan vatandaşlara ücretsiz ilaç desteğinde bulunuldu.

Yeniden meclis üyesi olmayı düşünüyor musunuz?

Yerel seçim tarihleri henüz belli olmadı. Bir ön seçim olacak mı bilmiyorum. Ben meclise daha önce de ön seçimle girmiştim. Bu dönem seçim sürecinde benim için ne olur bilemiyorum ama Şükrü başkanla çalışmak gerçekten çok keyifli ve kendisinin olduğu her yerde tekrar olmak isterim. Bu dönemde birlikte yol aldığımız meclis üyesi arkadaşlarım ve muhtarlarımızın da hepsi gerçekten birbirinden değerlidir. Hepsi uyumlu ve halkıyla iletişim içinde çalışıyorlar. Sarıyer’de sokakta halkı soluklayan bir insanımdır. Siyasette ego savaşı çok fazla yaşanıyor. Yaptığım çalışmaları sosyal medyada paylaşınca beni bu konuda eleştirerek yıpratmak isteyen insanlar oluyor. Başarıda insanın en büyük etkisi karşınızdaki insanın sizi kolunuzdan tutmasıdır. Ben buraya kolay gelmedim. Siyasette en alttaki de olsa en üstteki de olsa yapılan başarının takdir edilmesi gerekiyor.

Gelecekteki projeleriniz içerisinde neler var?

Meclis üyesi olduğum günden bu yana sayısız ev ziyaretinde bulundum. Sarıyerli kadınlara sesleniyorum. Evlerinizi bize açın ve biz de beraberimizdeki danışmanlarla gelip sağlıktan tutun da birçok alanda yaşadığınız sorunların çözümü için bilinçlendirme çalışmaları yapalım. Siyaset konuşmayalım. Biz Sarıyer’de kadınlara yönelik programlar düzenliyoruz ama katılım ne yazık ki az oluyor. Ev toplantısı fikri ilk olarak Gümüşdere’de kadınlar sayesinde oldu. Sorunları olduğunu ve nasıl çözeceklerini bilmediklerini söylediler. Ne kadar çok insana ulaşır ve dokunursam bana ışık oluyorlar. Bana sosyal medya hesaplarımdan mesaj atarak da ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir