ManşetVefat

Güngör Uras hayatını kaybetti

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Milliyet Gazetesi Ekonomi yazarı Güngör Uras, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyerli duayen gazeteci Uras için bir taziye mesajı yayınladı.

Milliyet gazetesindeki köşe yazılarında, ekonomiyi, kendi ürettiği ‘Ayşe teyze’ ve ‘Ali Rıza amca’ örnekleriyle anlatmasıyla da tanınan Güngör Uras 85 yaşındaydı.

Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek

Güngor Uras’ın cenazesi 22 Ağustos 2018 Çarşamba günü Bebek Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Şükrü Genç taziye mesajı yayınladı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sosyal medyadan paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Ayşe Teyze” ile ekonomiyi halka en iyi anlatan Sarıyerli yazar Güngör Uras ağabeyi kaybettik. Ailesine, yakınlarına ve medya dünyasına baş sağlığı diliyorum.”

Güngör Uras kimdir?

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras, 22 Temmuz 1933 doğumlu Türk gazeteci ve yazardır.

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun olmuş, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazanmış, 1994’te Marmara Üniversitesi’nde Profesör olmuştur.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Evli ve bir çocuk babasıydı. Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10.000 civarında makale yazdı.

Sarıyer Gazetesi olarak merhum Güngör Uras’a Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve medya dünyasına başsağlığı dileriz.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler