ManşetSektörel

Kamil Türkoğlu; “Bayram trafiğinde dikkatli olun”

SARİYERGAZETESİ.COM – SEKTÖREL HABER – RUKİYE AY

Sektördeki 11 yıllık tecrübesiyle Alternatif Sürücü Kursu sahibi Kamil Türkoğlu, bayram öncesinde trafiğe çıkacak olan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Büyükdere’deki Alternatif Sürücü Kursu, 11 yıldır sürücü adaylarını profesyonel ekibiyle yetiştirmeye devam ediyor. Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Alternatif Sürücü Kursu sahibi Kamil Türkoğlu, eşi Nazire Kahraman Türkoğlu’yla birlikte kursa gelen her adayı sınıf ve direksiyon dersleriyle sıfırdan yetiştirdiklerini söylüyor.

“Araçlarını yavaş sürsünler”

Kamil Türkoğlu, özellikle bayramda birçok kaza haberi olmasından dolayı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda şu şekilde uyarıyor; “Önemli olan kurallara tam uymaktır. Özellikle rica ederim araçlarını yavaş sürsünler. Kurallara uygun gitsinler. Gidecekleri yere en fazla yarım saat geç giderler. Aman trafikte hızlı gideyim önümdeki aracı geçeyim derlerse telaşa kapılırlar. Başkalarını da telaşa düşürürler. Bayramda yola çıkacak olan vatandaşların araç kullanımı öncesinde 8 saat uyumuş ve dinlenmiş olması gereklidir. Trafikte seyir halindeyken sinirli olmaması gerekir. Her şeyden önce en tatlı şey candır, can yoksa dünya yoktur.”

“İyi sürücü aracın frenini az kullanır”

Türkoğlu, Alternatif Sürücü Kursu’na gelen sürücü adayı öğrencilerine her dersin başında cevabını ders sonunda istediğini belirterek “En iyi sürücü kimdir” sorusunu sorduğunu belirterek “En iyi sürücü bindiği aracın frenini en az kullanan sürücüdür” dedi.

“Aracınızla deneme sürüşleri yapın”

Trafikte seyir halindeyken kurallara uymaları konusunda oldukça dikkatli davranmaları gerektiğinin altını çizen Kamil Türkoğlu, “Hız sınırını geçmemek, şerit değiştirirken mutlaka sinyal vermek, dikiz aynalarında ön, arka ve yanları sürekli kontrol etmek, kendinizi korurken başka sürücülerin hareketini de kontrol etmek gerekiyor. Emniyet kemerini de mutlaka takmak gerekiyor. Biz aracınızla kısa kısa 15-20 dakika turlar yapın deriz. Aracı tanıyın ve kuralları pekiştirin, deneyim tecrübe yapa yapa olur ehliyeti alıp 2-3 yıl kenara koyarsa verimli olamaz” diye konuştu.

“Araç her gün ve her hafta düzenli kontrol edilmelidir”

Türkoğlu araçların rutin kontrol ve bakımlarının ne sıklıkla yapılması gerektiği konusunda ise şu bilgileri verdi; “Araca her gün binmeden tekerleklerini kontrol etmeleri gerekiyor. Dış yüzeyine bakmaları gerekiyor. Araca bindiklerinde de gösterge ışıklarına bakmalılar. Haftada bir aracın yağını ve suyunu mutlaka kontrol etmesi gerekir. Cam suyu ve motor suyunu da sıklıkla kontrol etmeliler.”

Büyükdere Mah. Çayırbaşı Cd. Bostan Sok. No:5 (Büyükdere Parkı Karşısı) Sarıyer / İstanbul

Tel: (0212) 271 24 98

Gsm: (0530) 212 55 83

www.sariyeralternatif.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir