ManşetRöportaj

Serdaroğlu; “Sarıyer’i çok aydın ve ilerici bir ilçe olarak görüyorum”

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Atatürkçü Düşünce Derneği kurucularından ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sarıyer’in sevilen ve uzun yıllardır ADD’deki görevini sürdüren emekli öğretmen Serdaroğlu; “Gençlerimize örnek olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini yaşatmak için mücadele ediyorum” diye konuştu.

ADD Sarıyer Şube Başkanı olarak üst üste seçilmenizdeki başarının sırrı nedir? 

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şube Başkanlığı görevimi 22 yıldır sürdürüyorum. İnsanlar bulundukları mevkilerde üretici olur ve bulundukları mevkilerde maddi ya da siyasi amaçlar taşımazlarsa dürüst ve samimi olurlarsa görevden ayrılmak istese dahi üyeleri senin ayrılmanı istemezler. Derneğe ömrünü ve zamanını adayan bir arkadaş aday olsa bugün dahi ayrılabilirim. Çünkü bu iş çok özverili bir iştir. Ben bu yaşta önlüğümü giyerek ADD’nin bildirilerini dağıtıyorum.

Dernek olarak Sarıyer’de yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Sarıyer’de bir çok paneliniz oluyor. ADD’nin temel amacı Atatürk devrim ve ilkelerini savunma, Atatürk devrim ve ilkelerine yapılan karşı durma ve ADD’nin ve Atatürkçü düşünmenin felsefesine karşı olan insanlara elimizden geldiğince bilgi vermek anlamında ve onları uyarmak , onları bilgilendirmek, tepkili bir konuysa tepkili durmak, hukuk konuysa hukuka başvurmaktır. Yani İstanbul’un tüm ilçelerinde olduğu gibi bizler de Sarıyer’de bunun mücadelesini veriyoruz.

ADD’nin İstanbul’da kaç şubesi var?

İstanbul’da 39 ilçenin 31 ilçesinde ADD’nin şubesi var.

İstanbul’un bütün ilçelerine baktığınızda Sarıyer için neler söylemek istersiniz?

Sarıyer örgütlenme bakımından çok zor bir ilçedir. Çünkü her mahallesi zaten bir ilçe konumundadır. Ben Kireçburnu’nda 20 yıl öğretmenlik yaptım. Mesela oradakilere sorarsan Kireçburunluyum der. Sarıyer’in her mahallesi kendi ilçesiymiş gibi kabul eder. Tarabyalı Tarabyalıyım der. Emirganlıya “Sarıyerliyim” dedirtemezsin. Onun için örgütlenmede bir Beşiktaş gibi olmuyor. Sarıyer’in mahallelerinin güzelliği Anadolu kasabası havası veriyor. Sarıyer’deki 40 mahalle Anadolu’nun 40 küçük kasabasını andırıyor. Sarıyer Atatürkçülerin ve Cumhuriyetçi olanların çok olduğu çok güzel bir yerdir. Sarıyer’in yüzde 90’ı Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i seviyor. Onun için ben Sarıyer’i çok aydın ve ilerici bir ilçe olarak görüyorum.

Sivil Toplum Kuruluşu (STK)’larının toplumsal yaşamdaki önemi nedir?

Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Türkiye’de Sivil Toplum Kuruluşları içerisinde en büyük derneğiz. Türkiye’nin her yerinde 500’e yakın şubemiz aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Atatürk isim altında olmak da bize her yerde sevgi ve saygı kazandırıyor. Biz laik, demokratik Cumhuriyet’in, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün, Atatürk devrimlerinin, Türk bayrağımızın başkent Ankara olmasının, ana dilimizin Türkçe olmasının değerlerini sonuna kadar savunuyoruz. Çağdaş bir ülkede STK’ların önemi o kadar fazladır ki bir belediye bir mahalleye bir park da açsa bizlere danışılması gerekir. STK’lar kamuoyu yaratır ve hatta onun için referandumları yapılabilir. Ama maalesef Türkiye’de STK’lar yeterince önemsenmiyor.

Sivil Toplum Kuruluşları’nda görev alma ve sürdürme açısından gençlerin ilgisi var mı? Mesela Sarıyer’de kaç üyeniz var?

Gençler maalesef yeteri kadar ilgi göstermiyor. Tabi duruma şöyle bir açıdan da bakmak gerekirse öğrencidir ya da çalışıyordur. Hafta sonu da yeteri kadar harekete katılamıyorlar. STK’larda görev alabilmeye zaman ayırmak çok önemlidir. Teknolojik gelişmelerle beraber gençler sosyal medyayı bizden çok daha iyi kullandıkları için oralarda yaptıkları mücadeleyi yeterli görüyor ve daha fazla önemsiyorlar. Ama o biraz daha işin kolay tarafıdır. Sarıyer’de ADD olarak 500’ e yakın üyemizden 300’e yakını faal üyemizdir. Bir etkinlik yaptığımız zaman 300 üyenin 100’ü geliyor, 150’si geliyor. Derneğe üye olmakla kendilerini tatmin ediyorlar. Onun için derneğe üye olan arkadaşların katılım bakımından zamanları olması gerekiyor. Ben buradan bir mitinge gittiğim zaman bir otobüsü doldurmakta zorlanıyorsam üye yapısında bir şey var demektir. Üye olmak için üye değil mücadele etmek için, bazı şeyleri göze almak için üye olunur. Böyle üyelerimiz de var onlara hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Ama tüm üyelerimizin de derneğin faaliyetlerine katılmalarını istiyorum. Bu toplumsal bir mücadeledir.

Türkiye bir seçim yaşadı. Genel bir değerlendirme yapacak olursanız Türkiye’nin geleceği açısından umutlu musunuz?

Atatürkçü ve Cumhuriyetçilerin asla umutsuz olmaya hakkı yoktur. Bu seçimler tek kale maçı seçimleridir. Bu seçimde Türkiye’nin içinde bulunduğumuz anayasa ve yasalar uygulanmıyor. Bunları mücadeleyle aşabiliriz. Eninde sonunda aşılacaktır çünkü Türkiye bu şekilde büyüyemez! Türkiye bu şekilde ileriye gidemez! Hukuk kalkınma demektir. Adalet büyüme demektir. Hukukun ve adaletin olduğu yerde büyüme olur enflasyon azalır işsizlik azalır ve kalkınma olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir