Siyaset

AK Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı kim olacak?

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ANALİZ

24 Haziran seçimlerinden zaferle çıkan AK Parti, 2019 Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimleri öne çekmek için çalışmalar yürütüyor. Meclisten 400 milletvekilinin onayıyla seçimlerin öne çekilmesi tartışmaları devam ederken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş’ın belediye seçimlerinin Ekim’in sonunda ya da Kasım’ın 4’ünde yapılabileceğini söylemesi tartışmaları alevlendirdi. Öte yandan çok sayıda belediyesi kayyım tarafından yönetilen HDP’nin de yerel seçimlerin öne alınması konusunda oldukça istekli olduğu öğrenildi. Ankara’da yerel seçimlerin öne alınıp alınmayacağı polemiği sürerken Sarıyer’de ise AK Parti’den 3 kişinin ismi Belediye Başkan Adaylığı konusunda öne çıkıyor. İşte AK Parti’den belediye başkan adaylığı konuşulan bu isimler;

2014’TE SELAMİ UZUN ADAY GÖSTERİLMEDİ, AK PARTİ 25 BİN FARK YEDİ

2014 belediye seçimlerinde CHP’nin adayı Şükrü Genç’in karşısına aday gösterilmesi beklenen Selami Uzun, sürpriz bir kararla aday gösterilmemişti. Dönemin İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ile dönemin İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın isteğiyle Sedat Özsoy aday gösterilmişti. Sarıyer’de seçimlerde belediye başkanlığını kaybetme rekorunu elinde bulundurun Eski Belediye Başkanı Özsoy, CHP’li Şükrü Genç’ten tam 25 bin oy fark yiyerek seçimde büyük bir hezimete uğramıştı. İşte bu sonuç siyasi kulislerde AK Parti adayı Selami Uzun olsaydı, Sarıyer seçimlerini AK Parti kazanırdı tartışmalarına neden olmuştu. Sarıyer siyasetinde haksızlık yapıldığı düşünülen Selami Uzun’un ismi bu nedenle oldukça önemli. Sarıyer’de en çok seçmenin Sivaslılar’dan oluşması da Sivaslı olan Uzun’un en büyük avantajlarından biri. Uzun ayrıca, avukat, kaymakam, bürokrat ve eski bir milletvekili olmasıyla da kartviziti dolu bir isim olarak öne çıkıyor.

SELAMİ UZUN KİMDİR?

Selami Uzun 17 Nisan 1957’de Sivas Koyulhisar’da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Senem’dir. Mülki İdare Amiri ve Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. ABD’de yabancı dil ve enformasyon eğitimi aldı. Abana, Güneysınır, Kâhta ve Doğanşehir Kaymakamı olarak görev yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kontrol Daire Başkanlığı, Uzmanlık ve Avukatlık görevlerinde bulundu. “Türkiye’nin Orta Yeri” adında makalelerden derlenen bir kitabı yayınlandı. 22. Dönem Sivas Milletvekili. İyi düzeyde İngilizce bilen Uzun, evli ve 2 çocuk babası. Sarıyer siyasetinde yakından tanınan Uzun, aynı zamanca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan yakınlığı ile de dikkat çekiyor.

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI SALİH BAYRAKTAR, SARIYER’İ ALABİLİR Mİ?

Siyasi başarısızlıklarla dolu Hüseyin Özdemir döneminin kapanmasından sonra AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’na getirilen Salih Bayraktar, siyasete kısa sürede adapte oldu. İlçe Başkanlığı görevini siyasi rica ile kabul ettiği bilinen Bayraktar, aradan geçen süreçten sonra bu göreve iyice alıştı. Ayrıca yeğeni Selçuk Bayraktar’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlenmesinden sonra siyasete iyice alıştı. Şimdi ise kulislere yansıyan bilgilere göre hedefinde Sarıyer Belediye Başkan Adaylığı var. 24 Haziran seçimlerinden sonra tüm Sarıyer’e “TEŞEKKÜRLER SARIYER” şeklinde yüzlerce pankart astırmasının arkasında da iddiaya göre ilçeye kendini tanıtma arayışı var. 24 Haziran seçimlerinde Sarıyer’de Muharrem İnce 11 bin oy farkla Erdoğan’ı geçerken, CHP’nin 16 bin oyu emanet olarak HDP’ye kayarken, AK Parti ancak 2 bin oyla CHP’yi güçlükle geçebilmişti. Siyasi çevrelerde AK Parti’nin Sarıyer’e Salih Bayraktar’ı aday gösterebileceği konuşuluyor. Bayraktar’ın bürokraside oldukça güçlü olması büyük bir avantaj ancak AK Parti dışındaki Sarıyer seçmenine kendisini henüz yeterince tanıtabilmiş değil. Bayraktar’ın Trabzonlu olması Karadeniz seçmenine bir işaret olabilir. Siyasete ilk girdiği dönemlerde ılımlı ve yapıcı bir politika sergileyen Bayraktar’ın zamanla daha sert ve katı bir politikaya yöneldiği konuşuluyor.

SALİH BAYRAKTAR KİMDİR?

1960 yılında Sarıyer’de doğdu. İlk ve Orta Lise Eğitimini Sarıyer’de bitirdi. Yüksek Öğrenimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. Denizcilik, Uluslararası Sanayi ve Ticaret alanında faaliyet gösteren firmalarda yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. 2014 Mayıs ayında Ak Parti Sarıyer ilçe Başkanlığı görevine geldi. 14 Aralık 2014’de 5. Olağan Kongrede yeniden ilçe başkanı seçildi.  Yeşilay Sarıyer Şubesi Başkanı, evli ve üç çocuk babası.

ŞEMS ÇAKIROĞLU ADAY OLABİLİR Mİ?

Sarıyer siyasetinde yumuşak başlı ve tevazu sahibi olmasıyla tanınan Şems Çakıroğlu, sadece AK Parti tabanından değil CHP ve MHP tabanı tarafından da saygı duyulan bir isim. Marjinal siyaset izlememesi, kutuplaşma siyaseti gütmemesi, partici kişiliğini öne çıkarmaması da onun saygınlığını arttırıyor. Geçmişte Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı da yapan Çakıroğlu, bürokrasinin pek çok alanında görev yapmasına rağmen Sarıyer ile bağlarını hiç koparmadı. Karadeniz seçmeni başta olmak üzere farkı kesimlerden de oy alabilecek potansiyele sahip olması AK Parti açısından önemli bir avantajı. Çakıroğlu’nun parti içinde hiç bir sürtüşmeye ve rekabete girmemesi de onun farkını ortaya çıkarıyor.

ŞEMS ÇAKIROĞLU KİMDİR?

Şems Çakıroğlu, 1971’de İstanbul Sarıyer’de doğdu. Aslen Trabzonludur. İlköğrenimini Çayırbaşı İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini Sarıyer İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde 1992-1995 yılları arasında okudu. 1998 de girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 2003 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi Din Sosyolojisi Bölümü’nde, ”Avrupa Birliğinin Din Sosyolojisi Açısından Türkiyeden Beklentileri” konulu teziyle ‘yüksek lisans’ eğitimini tamamladı.

1994 yılında Sarıyer Belediyesi’nde memuriyete başladı. 2000 yılında İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev aldı ve dört yıl bu görevi sürdürdü. Bu süre içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bimtaş ve Beltur’da Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. 2004 yılında İETT’deki şube müdürlüğü görevinden Sarıyer Belediyesi’ne Başkan Yardımcısı olarak atandı ve beş yıl bu görevde kaldı. Belediye Başkan Yardımcılığının yanı sıra, 2004-2009 yılları arasında Sarıyer Spor Kulubü Başkan Vekilliği ve Genel Kaptanlık; Sarıyer Belediye Spor Kulubünde de başkanlık görevlerinde bulundu. 2009 yılında, Beyoğlu Belediyesi’ne Belediye Başkan Yardımcısı olarak atandı. Başkan Yardımcılığı görevinden 2014 yılı mahalli idareler seçiminde Sarıyer Belediye Başkan A.Adayı olmak üzere istifa etti. Sonrasında, tekrar başkan yardımcılığı görevine dönen Çakıroğlu, 2015 yılında T.C Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne Daire Başkanı olarak atandı.

Halen T.C Devlet Demiryolları İşletmeleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı; TCDD’yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın Genel Sekreterliği, Raytur Şirketinin yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

Filiz Hanım ile 1997 yılında evlenen Şems Çakıroğlu’nun 5 çocuğu bulunuyor.

8 yorumlar

  1. ŞEMS ÇAKIROĞLU SARI YERE İÇİN İSABETLİ BİR KARAR OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN

  2. Seçimi almak istiyorsan Sayın ŞEMS ÇAKIROĞLU,nu aday yapacaksın ve arkana bakmayacaksın. Şems Başkan doğru insan…

  3. AK Parti Sarıyer Belediye Başkanlığı için Şemş Çakıroğlu’nu aday yaparsa Sarıyer’i farklı kazanır. Sarıyerli artık Cehape Belediyesi yönetiminden bıktı usandı, Sarıyer’de de artık değişim zamanı geldi, Şems Çakıroğlu Sarıyer için biçilmiş kaftandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir