Manşet Altı

Binali Yıldırım, Mesrob Mutafyan’ın cenaze törenine katıldı

Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan, Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninine Çok sayıda siyasinin ve ruhani liderin katıldığı tören sonrası, Şişli Ermeni Mezarlığı'ndaki patriklik bölümüne defnedilerek ebedi yolculuğuna uğurlandı.

SARİYERGAZETESİ.COM – MELİSA SÜME

İstanbul valisi Ali Yerlikaya , Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy,AB eski bakanı Ömer Çelik,Cumhurbaşkanı başdanışmanı İbrahim Kalın, İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Mevlüt Uysal,Milletvekilleri Markar Esayan ve Garo Paylan, Türkiyedeki yabancı kilise temsilcileri ,Yurt dışından gelen ruhani temsilciler ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan’ın cenaze törenine katıldı. Yıldırım, “Ermeni kardeşlerimizin başı sağ olsun diyoruz” dedi.

Cenaze törenine AK Parti Fatih Belediye Başkan adayı Ergün Turan ile birlikte katılan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Ermenilere başsağlığı dileyen Binali Yıldırım, “Tasada da, sevinçte de hep beraber olduk. Ülkemizin bugünlere gelmesinde herkesin büyük katkısı oldu. Bugün Ermeni cemaati için acılı, üzüntülü bir gün. Öncelikle değerli patriğimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ermeni kardeşlerimizin başı sağ olsun diyoruz. Bu dünya bize rabbimizden bir mirastır. Bu miras hepimize yeter. Ayrılıklarımızı değil ortak yanlarımızı daha fazla ön plana çıkaracağız. Birbirimizi kucaklayacağız. Dünyada son yıllarda gelişmekte olan aşırıcılığa karşı birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“İstanbul’da Ermenilerle kardeşçe yaşayacağız” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de, Osmanlı’da Ermeni kardeşlerimiz millet-i sadıka diye ün yapmış. Osmanlı’nın maliyesinden Osmanlı’nın kültür, sanatına varıncaya kadar çok büyük hizmetler etmişlerdir. Yönetim kademelerinde, sanatta, üretimde. Dolayısıyla bizde hoşgörü şehri, dünya şehri, iki kıtayı birleştiren, medeniyetleri buluşturan bu İstanbul’da beraberce kardeşçe yaşayacağız, birlikte çalışacağız. Birlikte gelecek kuşaklarımıza, gençlerimize daha iyi günler sağlayacağız.”

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram ATEŞYAN, önderliğinde gerçekleştirilen tören saat 10:00’da ayin ile başladı.

”ACIMIZI PAYLAŞAN HERKESE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

Episkopos Sahak Maşalyan Türkçe yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan şahsında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne taziyelerini ilettiği için teşekkür etti.

Patrik Mesrob II Hazretleri Kendisine yakışır bir şekilde Ermeni Kilisesi adetlerine göre bir hafta boyunca her gün saat 15:00 – 15:30 saatleri arasında ruhani liderler eşliğinde kabri başında dualar okunacak ve toprak eklenecektir.

MESROB MUTAFYAN KİMDİR?

Türkiye Ermenileri 84. Patriği olan Mesrob II. Mutafyan,Minas MUTAFYAN adıyla 16 Haziran 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Lisesinde ve Almanyada okudu. ABD’de Memphis Üniversitesi’nde sosyoloji ve felsefe okudu. 1977 yılında Üç Horon Kilisesi’nde dinsel rütbe diyakosluğa yükseltildi.

Kudüs Ruhban Okulu’nda öğretmenlik, Kınalıada’daki Ermeni Kilisesi’nde vaizlik yaptı. 1983 yılında Patrikhane Genel Sekreterliği’ne getirildi. Türkçe, İngilizce, Klasik Ermenice, İbranice, İtalyanca ve Fransızca biliyordu. 1998’de İstanbul Ermenileri Patriği II. Karekin Kazancıyan’ın vefatı üzerine patrik vekili seçilen Mutafyan, 8 Mart 2019 tarihinde tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Mesrob Mutafyan’ın enteresan bir şekilde demans hastalığına yakalanması Hrant Dink’in öldürülmesinden birkaç ay sonra başladı. “Hrant Dink kardeşimizin öldürülmesinden üç beş ay sonra hastalık kısa bir süre içerisinde yavaş yavaş belirtilerini göstermeye başladı. Unutkanlığı çok hızlı ilerledi. 2008 yılı başı itibarıyla artık teşhis konmuştu. Hastalık hızlı ilerleyerek yatalak durumuna kadar geldi. Hem iyi bir ruhaniydi hem de iyi yetimiş bir entelektüeldi. Genç yaşta bir patrik olarak seçilmişti. Yerli ve Milli bir insandı. Türkiye’nin evladıydı. Hem dünya hem de Türkiye’nin tarihini çok iyi bir bilen bir insandı.

Frontotemporal demans hastalığı nedir?

Frontotemporal demans (bunama) frontal ve temporal lobun kesiştiği bölgedeki nörodejenerasyon sonucu nöronların ölmesi veya ciddi hasar görmesiyle ortaya çıkar. Bu hastalıkta frontotemporal bölgedeki nöronların 70%’i ölür. Frontotemporal demansın (FTD) en yaygın belirtlileri kişilik değişimi, sosyal ve kişisel davranışlarda değişiklik, duygusal kararsızlık ve dili ifade etmede yaşanan güçlükler, algı ve hafıza sorunlarıdır. Tüm frontotemporal demans yaşayan hastalar kendilerini sosyal hayattan izole ederler. Frontotemporal demans hastalığı olan kişilerin yakınları, doğru teşhisin konulması ve bu sayede bu hastalığın başlangıcından itibaren ön planda olan dramatik kişilik ve davranış değişiklikleri hakkında bir açıklama elde etmeden önce maalesef belirsizlikle geçen uzun ve çileli bir yolu arkalarında bırakmış olacaklardır; bu şekilde geçen birkaç yıl hiç de nadir görülen bir durum değildir. Frontotemporal demans, diğerlerine oranla çok daha nadir görülen bir demans formudur. Her ne kadar ayrıntılı bilgiler bulunmasa da, en fazla yüzde 10 oranında olduğu tahmin edilmektedir.

Frontotemporal demans tedavi edilememekte ve durdurulamamaktadır. Şua anda etkileri araştırmalarla yeterli derecede kanıtlanmış olan hedefli bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi öncelikle davranış ve duygusal alanda tipik bozuklukları azaltmak üzere tasarlanmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir