GündemManşet

ABDÜLKADİR BİLGE: BELGRAD ORMANI MESİRE ALANI OLMASIN!

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yeni bir çalışma başlatılarak Belgrad Ormanı’nın muhafaza ormanı statüsünden kaldırılıp milli parka dönüştürülmek istendiği bildirildi. Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği Başkanı Abdülkadir Bilge bunun üzerine konuyla ilgili görüşlerini Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği, İstanbul Orman Mühendisleri Odası, Türkiye Orman Mühendisleri Derneği Marmara Şubesi, Tema Vakfı ve Zekeriyaköy Mahalle Birliği tarafından olarak hazırlana bir basın açıklaması yapıldı.

İŞTE BELGRAD MUHAFAZA ORMANININ MİLLİ PARK OLARAK İLAN EDİLMESİ ÇALIŞMALARINA DAİR YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Belgrad Muhafaza Ormanının Milli Park olarak dönüştürülmesi konusunda bir çalışma başlatılmıştır.

Belgrad ormanı başta su kaynakları olmak üzere doğal yapısı ve kültürel değerleri açısından Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar hassasiyetle korunan bir alandır. Cumhuriyetten sonra 1924 yılında Atatürk tarafından Belgrad Ormanının korunmasına dair bir kararname çıkarılmış, 1950 yılında ise Bakanlar Kurulu Kararı ile bu ormanın içinde 7 adet su bendi barındırması ve bu bent sularının ancak ormanın kapalılığı ile korunabilecek olması, memleket müdafaası, Kağıthane deresinin esas kollarından birinin bu ormandan beslenmesi ve zamanla tahrip edilen ormanın korunması gerektiği gerekçesi ile muhafaza ormanı olarak ilan edilmiştir.

Bilindiği üzere Muhafaza Ormanı, Orman Kanununda tanımlanmış ve erozyonu önleme, yerleşim yerlerinin havasını, toz ve kum fırtınalarına karşı korunmasını sağlama, nehir yatakları ve su havzalarının korunması ile memleket savunması için mecburi durumlarda devlet ormanı içinden ayrılmaktadır. Belgrad muhafaza ormanı 5524 Ha bir saha olup hali hazırda içinde 9 Tabiat Parkı ve 2 Mesire yeri bulunmaktadır. Tabiat parkları ve mesire yerlerinin toplamı ise 251 Ha’dır. Bahsi geçen 9 Tabiat Parkı, Milli Park statüsünde olup Milli Parklar idaresi tarafından belediyelere ihale edilerek işlettirilmektedir. Planlanan dönüşümde 5000 (beş bin) hektardan daha fazla sahanın Milli Park olarak ilan edilmesi mümkün hale gelebilecek yapılaşma ve günübirlik kullanım neticesinde ormanın doğal yapısının bozulması söz konusu olacaktır.

Diğer taraftan Belgrad Muhafaza Ormanının Milli Park olarak ilan edilecek olması halinde öncelikle bu ormanın sorumluluğu Orman Genel Müdürlüğünden alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü’ne (Doğa Koruma ve Milli Parklar) devredilecektir. Orman Genel Müdürlüğü ormanların korunması ve geliştirilmesinde; personel, araç- gereç, koruma imkanları, teknoloji ve birikim bakımından Türkiye’nin tartışmasız en yetkili kurumudur. Dolayısıyla başta Tabiat Parkları olmak üzere söz konusu Milli Parkları kiraya vermek suretiyle işlettiren Milli Parklar idaresinin bu alanların kontrolü ve korunması konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacağı kaçınılmazdır.

Sonuç olarak, Belgrad muhafaza ormanı yapısal özellikleri bakımından rekreasyonel amaçlı değil koruma ağırlıklı hizmetleri ön planda olan ormanlardandır. Belgrad ormanının 1950 yılında muhafaza ormanı ilan edilme gerekçeleri günümüzde halen varlığını korumaktadır. Ormanın İstanbul’un nadir su kaynaklarından ve havzalarından biri olması, toplumun temiz su ihtiyacını karşılaması, Kağıthane deresinin su akışını düzenleyerek sellerin ve taşkınların önüne geçmesi buna müteakip yerleşim yerlerinin de korunması konusundaki etkisinin halen mevcut olması nedeniyle, ormanın daimi muhafaza ormanı olarak korunması ve statüsünün devam etmesi gerektiği görüşümüzü kamuoyunun bilgisine saygılarımıza sunarız.

Bir yorum

 1. merhaba
  Belgrad ormanı içinde mangal yapılması bütün istanbul için büyük bir risk taşımaktadır.

  Ormanlık alanlarda sigara bile tehlike arz ederken mangal a izin verilmesi doğaya ve yeşile karşı ihanet ve duyarsızlıktır.

  153 e bildirdiğimde Bizim yetki alanımız değil diyorlar. Çevre bakanlığı na bildirdiğimde Orman müdürlüğü ne topu attılar enson Orman müdürlüğü ise Berlgrad piknik yerlerinde mangal yakmak serbest olduğu piknik alanı dışında yasak olduğu bilgisini verdiler.

  Sonuçta Kadıköy Pendik arası sahil yolu park ve piknik alanlarında bile mangal a izin verilmezken ;
  İş işten geçmeden İSTANBUL’un tamamının yanma riski olan ve yerine yenisini kimsenin yapamayacağı ,
  SAĞLIK ve OKSİJEN depomuzu korumalıyız.
  Amerika californiya da 3 ay önce yanan orman ı bir ayda söndüremediler yüzlerce insan ve ev yandı ,binlerce ağaç ve hayvan da telef oldu Biz hala ders alamıyoruz
  Ercan Evin
  Sarıyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir