GündemManşet

CHP’li Hüseyin İşeri: CHP’de 2009 ruhu kalmadı

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi aday adayıyken son anda listeye alınmayan Hüseyin İşeri, bu süreçte yaşadıklarını SARIYER GAZETESİ'ne anlattı. Sarıyer’de 20 yıldır esnaf olan İşeri; “ Sarıyer bizim kalemizdir. Kalenin duvarları nem almıştır. Bu nem alan taşlar dökülüyor. Yerine taş konulmuyor. Bu da bir yıkıntıya sebep veriyor. Burası babalarının çiftlikleri değil. CHP’de 2009 ruhu kalmadı” diye konuştu.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Merkez’de 20 yıldır esnaflık yapan Hüseyin İşeri, CHP’den meclis üyesi adaylığı listesine neden alınmadığıyla ilgili düşüncelerini gazetemize paylaştı. Bu süreçte yaşadığı haksızlığa isyan eden Hüseyin İşeri şöyle konuştu; “ Sarıyer’de tanınan ve bilinen bir esnafım. Yıllardır Cumhuriyet Halk Partisi içinde siyaset yapıyorum. Emekli öğretmenim. Sarıyer’de konuştuğum tüm insanlar benim meclis üyesi adayı olmam konusunda bana düşüncelerini paylaştılar. Ben de onları kırmamak için meclis üyeliğine başvurdum. Ben atanmış bir insan olarak değil de seçilmiş biri olarak siyasete girmek istedim. Benim girmiş olduğum parti CHP’nin ilkeleri ve ideolojileri var. Seçme ve seçilme şartları da var. Biz ön seçim ve temayül olmasını istiyorduk. Biz de buna göre bir hazırlık yapmak için elimizden gelen çabaları gösterdik. Ben 9 bin üyeye ulaşmak için mektup yazdım. Örgüt beni tanısın diye. Ancak ön seçim olacak denildi olmadı. Örgütün verdiği kararı saygıyla bekledik. İlde ve ilçede meclis üyesi aday tanıtım toplantıları yapıldı. Oraya katıldık. Geç kalındı ön seçim yapılmayacak denildi. Ben örgüte halka saygılıyım örgütten kopan hiçbir yerde barınamaz. Siyasette seçilmiş olmak gerekir. CHP’nin temel kavramları nedir hak, hukuk özgürlük ve adalet diyoruz. Emeğe saygı ve liyakat sistemi var diyoruz. Biz o şekilde olmasını istiyoruz. Yapılmayacak denildi ön seçim olmadı. Artık bizi meclis üyesi aday adaylarının nasıl seçileceğini ve kimin seçeceğini de bilmiyoruz. Listeler açıklanınca benim gibi örgütten gelenler hayal kırıklığına uğradılar. Örgütten gelmeyen tanımayan ve tabanın taleplerini tanımayacak insanlar oldu. Beni kim seçti ben hangi kriterlere göre sınıfta bırakıldım. Beni bırakan kimler? Beni sınava mı tabii tuttunuz benim başarısızlığım nedir?

Şunu anladım ki artık partinin kimliği var ama parti içindeki temel kavramlar hak ve özgürlükleri savunan değil, parti oligarşisi yaratılarak parti parsellenmiş. Çıkar ilişkileri ön plana çıkmış. Burada örgütü bilen partimizin temel ilkelerini savunan halkın beklentilerine cevap verebilecek meclis üyeleri yok. Bir ihtiyaç var buna.

Bizler halkın yanında olan sorunlarını çözebilecek kapasitede varız. Yoksa bizim rant için bir düşüncemiz yok. Bizi halk oraya gönderdi. Eğitimini burs alamayan çocuklar belediyenin kapsına gidip kimseyle görüşme yapamayan insanlar var. Biz bu insanların sesi olalım dedik. Neden çünkü ben bir eğitimciyim örgütlüyüz. İnsanları örgütleyip şunu diyebilmek gerekiyor. Bu benim belediyemdir. Belediyeye gidince sorunumu çözeceğim çözemesem dahi temsilci olabilecek meclis üyelerim var diyebilsin. Örgüt dışlanmış sahada koşan yağmurda koşan bayanlar da var. Onları da hiçe sayıldı. Gerçekten gönül vermiş insanlar burada yok. Biz burada diyoruz ki bu parti temel kavramları altı oktan uzaklaştırılarak mevcut olabilen içi boşaltılmış çıkar ve menfaate dayalı bir konum haline gelmiş bu partinin çöküşünü gösteriyor.

Belediyede uzun dönem iki üç dönem veya daha fazla belediye meclis üyelikleri yapanlar oldu. Bunlar halktan kopmuşturlar. Halk gittiğinde bunlarla iletişim kuramıyor. Bir tepki var. Bu parti çöküyor ve bu partinin içi boşaltılmış mevcut olabilen ön seçim liyakat dediğimiz bu sistem kaldırılmış rafa.

CHP SARIYER’DE 2009 RUHU KALMADI

Bunu belirleyen menfaat ve çıkar gruplarıdır. Belediye parsellenmiştir. Halk bir basamak değiliz. Halk basamak gibi kullanılıyor. Ön seçim olsaydı temayül yoklaması olsaydı o zaman seçilmesem saygıyla karşılardım. Biz halkımıza saygılı insanlarız. Sarıyer’de 2009 ruhu kalmadı. O ruh bilenler çok iyi biliyorlar, o coşku o heyecan kalmadı. Kimler bu duruma getirdi. Mevcut yerellerdeki meclis üyelerinin veya o tip insanların halkın beklentilerine cevap veremediler. Bizler bu belediye bizimdir diyebilmek için oralara gelmek istedik. İsyan ediyorum tahammül edemiyorum. Ben onuruma yediremiyorum. Benden üstün birisi varsa desin ki kardeşim kriterlerimiz şu denilsin. Menfaat ve çıkar gruplarınca kuşatılmış durumda bu meclis üyeleri de ahbap çavuş ilişkisi geliştirmiştir. Onun için diyorum ki ben meclis üyeleri telefonlara çıkmıyor. Ben partiliyim seni seçtim bu yerellerdeki yetkililerden sorumlusun arayınca ara de ki bilgi ver. Saha daraldıkça karşı çıktığımız AK Parti’yi güçlendirdi. 2009’da AK Parti’nin sahada olsun veya belli değildi. Şimdi çok güçlendiler. Ellerine malzeme verildi. Tabandaki halk sahaya inmiyor bunun bedellerini de ödeyecekler. Bizim gönlümüzde yatan tuttuğumuz partinin kazanmasıydı. Ama kazanabilmek için de bazı kriterleri ortaya koymak gerekiyor. Sen kendi içinde kırgınlıklar yaratmışsın. Öbür taraf kırgın değil aksine birlik ve beraberliklerini gücünü her yönüyle her yönüyle ortaya koyabiliyor. Biz daha kendimizle uğraşıyoruz. Kasansa bile sahada fazla bir şeyimiz kalmadı.

Sarıyer bizim kalemizdir. Kalenin duvarları nem almıştır. Bu nem alan taşlar dökülüyor. Yerine taş konulmuyor. Bu da bir yıkıntıya sebep veriyor. Şimdi diyeceksiniz ki bizler buna tabi ki seyirci kalmayacağız. Burası babalarının çiftlikleri değil.

Bizim dedelerimiz ninelerimiz 19 Mayıs 1919’daki ulusal kurtuluş savaşının başladığı ve emperyalizme karşı duruş mücadelesinin Mustafa Kemal’in ilkelerini savunan insanlarız biz. Atatürk ne demişti benim iki eserim vardır bir cumhuriyet iki cumhuriyet halk partisi demiştir. Niye cumhuriyet demiştir niye halk partisi demiştir. Sosyal demokrat temel kavramları rafa kaldırılarak insanları basamak olarak kullandırıyorsun. Zalimin zulmü varsa halkın da bükülmez kolu vardır. İnsanlar artık oy vermeyeceğiz diyorlar. Bu olumsuzluklar AK Parti’yi güçlendirdi. Örgütlü toplumun güçlü toplum olduğuna inanamadılar. Örgütlenmenin hiçe sayılmasından dolayı oldu. İnsanlar seni neden almadılar diye soruyor. O canlar yine onlara sahip çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir