GündemManşet

“Mülkiyet konusunda Sarıyer’in en sorunlu mahallesiyiz”

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı Osman Karaçam, Etiler’e komşu bir semt olmalarına İstanbul’un en kötü şartlarına sahip mahallesi olduklarını söyledi. Karaçam; “Mahallemizde okul yok çocuklar okuyamıyor kötü yönlere kayıyor. İmar sorunumuz kangrene dönüştü. Trafik sorunumuz insanları çileden çıkarır halde” diye konuştu.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer’in uç mahallelerinden Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı Osman Karaçam, gazetemizin sorularını yanıtladı. Mahallesinin sorunlarını anlatan Karaçam, “İstanbul’un göbeğindeyiz ama en kötü şartları yaşıyoruz” dedi.

VATANDAŞIMIZ ÇOK DERTLİ

Muhtar Osman Karaçam şöyle konuşuyor; “Mahallemizde mülkiyet sorunları var. Mülkiyet sorunlarıyla ilgili vatandaşlarımızdan imza toplayarak davalar açtık. 2 davamızı kazandık bir davamız için de üst mahkemeye imzalar verdik. İmar Islah Planları’yla ilgili beklemedeyiz. Bu arada periyodik olarak mahallemizin sorunlarıyla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Yol, su ve doğalgaz konularında sorunlarımız vardı. Bunların hepsini tamamladık ama 2 yıldır mahallemizin her yanı köstebek yuvası gibi oldu. Asfalt yapılacak asfaltlamayla ilgili büyük sorumuz var. FSM’de herkes bozuk yollardan, kaldırımların düzenli olmamasından şikayetçi.”

İSTANBUL’DA KOŞULLARI EN KÖTÜ MAHALLEYİZ

Mahallemizin 700 metrelik bir caddesi var. Bu caddede kaldırımlar gerçekten içler acısı. Sabahları son duraktan çıkıp diğer mahalleye geçmek en az yarım saat. 700 metre yolu yarım saatte çıkıyor vatandaşlarımız. Sabah akşam kaldırımlardan dolayı büyük sorun yaşıyoruz. Yolun bölünmesi için defalarca Sarıyer’e Büyükşehir’e bildirdik ama Büyükşehir çözmedi. Bir tarafımız Etiler bir tarafımız Beşiktaş, bir tarafı sahil Baltalimanı olan mahallemizde gerçekten büyük sorunlar yaşıyoruz. İstanbul’un göbeğindeyiz ama İstanbul’un en kötü koşulları bizim mahallemizde. Otoban kenarlarını Büyükşehir’in servis araçlarına otopark olarak vermesi sıkıntılı bir durum. Hani derler ya nere dokun bin ah işit bizim mahallemizde her tarafımızda bir sıkıntımız var.

TRAFİK SINKINTILI VE OKULUMUZ YOK

Servis araçlarından dolayı dokuz şerit ikiye düşüyor, otobandan iki giriş var iki de çıkış var. Mahalleden dört çıkış var, karşı karşıya geliyorlar buraya trafik ışığı istedik yapılmadı. İftar saatinde bir iki saat kala mahalleye gideceğim diye niyet edeceksiniz ki evinize rahat gidebilirsiniz. Özellikle çocuklarımız ve öğrencilerimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Bu trafik çilesinden dolayı uzun süre yürümek zorunda kalıyorlar. Mahallemizde Allah korusun bir yangın çıksa giriş ve çıkışlarımız çok kötü. Mahallede okulumuz yok. Bir tane vardı ilkokul – ortaokul. Şimdi tamamen ilkokula döndü. 700-800 çocuk kayıt oluyor kayıt olamayanlar mecburen başka mahallelere gidiyor. Çocuklar okula gidemediği için de farklı sorunlar çıkıyor. Ailenin okutamadığı çocuk 1-2 ay evde durup sonra sokağa düşüyor, uyuşturucu da kullanabiliyor satabiliyor. Torbacılık da başladı. Bu sorunların çözülmesi gerekiyor ki çocuklar bu kötü yönlere kaymasın. Burada yaşayanlar genelde kırsal kesim insanları. İmkanı olmayan aileler var okul kapasitesi yetmiyor o da ilkokul okutuyor daha sonra okutamıyor. Zararın neresinden dönersek kardır diye düşünüyorum. Bizim mahallenin okul kayıtları esnek olması gerekiyor, mahalleden kayıtlarını alıyorlar ama biz alamıyoruz.

MÜLKİYET SORUNU YÜZÜNDEN HALKIMIZ GERGİN

İmar Barışı çıktı ama insanlarımız çok tedirgin. Üçüncü şahıs arazisi üzerinde olanlar hak sahibi değil diyorlar. Bir yetkili de gelip tamam sorun budur ama çözülecek demiyor. İmkanı olan ödüyor olmayan ödeyemiyor bekliyor. İmar Barışı ödensin veya yapılsın. Ama burada herkes üçüncü şahıs arazisi üzerinde, kentsel dönüşüme girdi mahkemeler aldı başını gidiyor.

Seçim zamanı geldiği zamanlar yetkililer gelip vaatlerde bulunuyor ama seçimden sonra muhatabımız yok. Halka iyi anlatılması gerekiyor, mahalle hakkımız mülkiyet konularında bunalım içerisinde.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir