GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’nden Uskumruköy okul açıklaması

Uskumruköy'ün kasasında okul yapılması için bekleyen 4 milyon 328 bin lira, bölgenin köyden mahalleye dönüştürülmesi sonrasında Sarıyer Belediyesi'ne geçmişti.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Eczacıbaşı Holding tarafından Uskumruköy Muhtarlığı’nın hesabına yatırılan bu parayla okul yapılması amaçlanıyordu. Ancak para 5 yıl önce Sarıyer Belediyesi’ne geçmesine rağmen bugüne kadar bölgede okul yapımına başlanamamıştı. İşte bu olaylar ulusal basında “CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, iş adamı Bülent Eczacıbaşı’nın okul inşaatı için bağışladığı 4 milyon 328 bin TL’yi gasp etti”  şeklinde manşetlere taşındı. Hükümete yakın medyada yer alan haberlere CHP’li Sarıyer Belediyesi’nden açıklama geldi.

“USKUMRUKÖY’DEN BELEDİYEMİZE GEÇEN BU PARA OKUL PARASI DEĞİLDİ. BELEDİYELER ZATEN KANUNEN OKUL YAPAMAZ”

Sarıyer Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi; “Belirli haber kanalları tarafından kasıtlı olarak üretilen ve “CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, iş adamı Bülent Eczacıbaşı’nın okul inşaatı için bağışladığı 4 milyon 328 bin TL’yi gasp etti” başlığı taşıyan haberin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmadığı gibi, yaklaşan yerel seçimler öncesi yıpratma çabalarından başka bir şey değildir. Söz konusu olan para okul yapılmak üzere hibe edilmemiş aksine yapılan imar uygulaması karşılığında ödenmiş ve belediyemiz bütçesine katılmıştır. Bilindiği üzere okul yapma yetkisi belediyelerde bulunmamaktadır. Dolayısıyla böyle bir bütçenin okul yapımında kullanılması kanunen uygun değildir. Söz konusu bölgenin okula ihtiyacı olduğu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu konuda herhangi bir işlem yapmadığı ortadadır. Sarıyer Belediyesi olarak hayırseverler desteğiyle yeni okul yapmak için girişimlerimiz devam ediyor” 

MUHTAR HALİL ÖZKAYA: “ARSA VAR PARA YOK”

İddiaların odağındaki isim Uskumruköy Muhtarı Halil Özkaya ise konuyla ilgili olarak gazetelere şu açıklamayı yapmıştı: “2014 yılında çıkan yasayla biz köy muhtarlığından mahalle muhtarlığına dönüştük. Okul projemiz vardı. İnşaatın finansmanı için de köyün tüzel kişiliğine ait 4 milyon 700 bin lira paramız vardı. O da belediyeye geçti. Belediye başkanımız “Muhtarım okulunu ben yapacağım” diye bize söz verdi “Hiç merak etme” dedi. Ancak 5 yıldır bir çivi bile çakılmadı” derken köy sakini Hasan Terzioğlu ise “60 yıl önce inşa edilen bir tane ilkokulumuz var. 4 yıllık eğitim verebiliyor. Durumu olan var olmayan var. Yeni okul için arsa var. İnşaat için para da vardı. Ancak bu paraya belediyede ne oldu bilmiyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir